Кризата с Катар доказва две неща…

Автор: Няма коментари Сподели:

Image title

Кризата с Катар доказва две неща: продължаващата инфантилизация на арабските държави и пълното срутване на сунитското мюсюлманско единство, което се предполага, че е било създадено от абсурдното присъствие на Доналд Тръмп в мюсюлманската среща на върха в Саудитска Арабия преди две седмици. След като обещава да се бори до смърт срещу иранския шиитски “терор”, Саудитска Арабия и нейните най-близки приятели сега се сблъскаха с един от най-богатите си съседи – Катар, защото бил извор на “тероризъм”. 

Само пиесите на Шекспир можеха да се доближат до описването на такова предателство. Шекспировите комедии, разбира се. Защото наистина има нещо много фантастично в това абсурдно твърдение. Катарските граждани със сигурност са допринесли за ИД. Но така са направили и граждани на Саудитска Арабия. Нямаше прелетели катарци на 11 септември със самолетите в Ню Йорк и Вашингтон. Всички освен четирима от 19-те убийци са саудитци. 

Бин Ладен не беше катарец. Той беше саудит. Но Бин Ладен облагодетелства канала „Ал Джазира“ в Катар с личните си предавания, а „Ал Джазира“ беше тази, която се опитваше да придаде лъжлива моралност на „Ал-Кайда“ / „Джабхат ал-Нусра“ в Сирия, като позволи на техния лидер часове да обяснява каква умерена, миролюбива група са всички те.

Първо, нека просто да се отървем от истерично смешните парчета на тази история. Виждам, че Йемен прекъсва въздушните връзки с Катар. Това е почти шок за бедния катарски емир шейх Тамим бин Хамад ал-Тани, тъй като Йемен, под постоянно бомбардиране от бившите си приятели – Саудитска Арабия и емирствата – няма останал нито един възможен за използване самолет, с който да създава, а и да прекратява, връзка по въздуха. 

Малдивските държави също разбиха отношенията си с Катар. Бъдете убедени, че това няма нищо общо с неотдавнашното обещание за саудитски петгодишен заем от 300 млн. долара за Малдивите, предложението на саудитска компания за недвижими имоти да инвестира 100 млн. долара в семеен курорт на Малдивите и обещанието на саудитски ислямски учени да похарчат 100 000 долара за 10 джамии от “световна класа” в Малдивите. И нека не споменаваме твърде големия брой ислямисти, които са пристигнали да се бият за ИД в Ирак и Сирия от – добре, Малдивите. 

Сега емирът на Катар няма достатъчно войници да защитава малката си страна, ако саудитците решат да изискат от него да поиска армията им да влезе в Катар, за да възстанови стабилността – така, както саудитците убедиха да направи краля на Бахрейн през 2011 г. Но шейх Тамим без съмнение се надява, че огромната американска военна база в Катар ще възпира тази саудитска щедрост. 

Когато попитах баща му Шейх Хамад (по-късно неодобрително отхвърлен от Тамим), защо не изгони американците от Катар, той отговори: “Защото, ако го направя, моите арабски братя щяха да ме нападнат”. Предполагам, че какъвто бащата, такъв и синът. 

Бог да благослови Америка. Всичко това започна – така поне се предполага, че трябва да повярваме – с предполагаемо хакване на Катарската агенция за новини, което доведе до някои непълни, но с неудобна истина изказвания на емира на Катар за необходимостта от поддържане на отношения с Иран. Рияд не харесва много неща в Катар / БГНЕС 

Катар отрече верността на историята. Саудитците решиха, че е вярно и излъчват съдържанието на собствената си нормална (и изключително скучна) държавна телевизионна мрежа. Парвенюто емир, така гласи посланието, е отишъл твърде далече този път. Саудитците решават политиката в Персийския залив, а не миниатюрен Катар. Не беше ли това, което доказа визитата на Доналд Тръмп?

 Саудитците обаче имаха други проблеми, за които да се притесняват. Кувейт, далеч от прекратяване на отношенията си с Катар, сега действа като миротворец между Катар и саудитците и емирствата. Емирството на Дубай е доста близко до Иран и има десетки хиляди ирански емигранти и трудно следва примера на Абу Даби за гняв по отношение на Катар. 

Оман дори е подготвял съвместни военноморски маневри с Иран преди няколко месеца. Пакистан отдавна отказва да изпрати армията си, за да помогне на саудитците в Йемен, защото саудитците са поискали само сунитски войници и нито един шиитски войник; Пакистанската армия беше разбираемо възмутена, осъзнавайки, че Саудитска Арабия се опитва да сектанизира нейния военен персонал. 

Говори се, че бившият командващ на армията на Пакистан генерал Рахеел Шариф, е на път да подаде оставка като ръководител на спонсорирания от саудитците мюсюлмански съюз за борба с “терора”. Президентът-маршал Ал-Сиси от Египет реве срещу Катар заради подкрепата за египетското „Мюсюлманско братство“ – а Катар наистина подкрепя сега забранената група, за която Сиси фалшиво твърди, че е част от ИД – но същевременно и Египет, въпреки че получава саудитски милиони, не възнамерява да изпраща собствените си войски, за да подкрепи саудитците в катастрофалната йеменска война. Освен това Сиси се нуждае от войниците си, за да се бори с атаките на ИД и да поддържа, заедно с Израел, обсадата на палестинската Ивица Газа. Рияд не харесва много неща в Катар / БГНЕС 

Но ако погледнем малко по-нататък, не е трудно да видим какво наистина тревожи саудитите. Това, че Катар поддържа също и тихи връзки с режима на Асад. Доха спомогна за освобождаването на сирийските християнски монахини от „Джабхат ал-Нусра“ и помогна за освобождаването на ливански войници от ръцете на ИД в Западна Сирия. Когато монахините бяха освободени от плен, те благодариха както на Башар Асад, така и на Катар. 

И в Персийския залив нарастват подозренията, че Катар има много по-големи амбиции: да финансира възстановяването на следвоенна Сирия. Дори Асад да остане президент, дългът на Сирия към Катар ще постави страната под икономически контрол на Катар. И това ще даде на миниатюрния Катар две златни награди. Това ще му даде империя на земята, която ще съответства на медийната му империя “Ал Джазира”. И ще разшири своята щедрост към сирийските територии, които много петролни и газови компании биха искали да използват като тръбопровод от Персийския залив до Европа през Турция или чрез танкери от сирийското пристанище Латакия. 

За европейците такъв маршрут би намалил шансовете за руски шантаж и щеше да направи по-малко уязвими морските маршрути за доставките на петрол и газ, ако корабите не трябваше да се движат през Ормузкия залив. Толкова големи придобивки за Катар – или за Саудитска Арабия, разбира се, ако предположенията за американската власт на двамата емири, Хамад и Тамим, се окажат безполезни. Саудитска военна сила в Катар щеше да позволи на Рияд да прилапа всичкия втечнен газ в емирството. 

Но със сигурност миролюбивите саудитски “антитерористи“ – да забравим за момент отсичането на глави – никога няма да обмислят такава съдба за един арабски брат. 

Така че, нека се надяваме, че за момента маршрутите на Qatar Airways са единствените части от политическото тяло на Катар, които ще бъдат отрязани. /БГНЕС                                   ———————————————— Робърт Фиск, в. „Индипендънт“.

Image title

Прочети още на:                                     http://www.bgnes.com/bez-filtyr/bez-filtyr/4515475/

Предишна статия

КОЙ ОТКРАДНА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПАРИ, ЗА ДА ОПЪНЕ СЕЛСКИ ПЛЕТ?

Следваща статия

Новите роби на Русия…

Други интересни