Луд, луд мач в Тбилиси!

Автор: Няма коментари Сподели:

Барселона спечели Суперкупата на Европа. Каталунците победиха Севиля с 5:4 след продължения в изключителна драма, която ще бъде помнена с години. В герой на вечерта се превърна Педро Родригес. Смятаният за сигурен напускащ футболист вкара победното попадение в 115-ата минута. Редовното време завърши с рядко срещаното в такива финали 4:4.

Зрителите на стадион „Борис Пейчадзе” в Тбилиси видяха едно уникално зрелище, което задоволи и най-претенциозните естети. В сблъсъка имаше много голове, страсти и инфарктни моменти. „Бяло-сините” успяха да сторят истинско чудо, след като губеха до 52-ата минута с 1:4, но след като всички ги бяха отписали вече, се добраха до изравняване.

И още един куриоз: първите три гола в мача бяха вкарани от преки свободни удари.

Символичните домакини излязоха без контузения Неймар, но това изобщо не им оказа негативно влияние. За носителя на трофея в Лига Европа Унай Емери пък остави звездите си попълнения Коноплянка и Имобиле на пейката, за да заложи на традиционното за тима 4-2-3-1. Кевин Гамейро водеше атаката след продажбата на Карлос Бака в Милан.

Всичко започна перфектно за андалусийците. Още в 3-ата минута те поведоха с 1:0 след брилянтно изпълнение от фаул на Евер Банега.
Отговорът на еврогранда обаче не закъсня. Само 4 минути по-късно Лео Меси препарира Бето с прекрасен удар в горния десен ъгъл също от фаул. Гениалният аржентинец повтори упражнението след четвърт час игра, но този път от малко по-различен ъгъл и направи обрата пълен – 2:1.

Секунди преди почивката каталунците нанесоха третия си удар. Луис Суарес беше изведен от дълбочина, излезе сам срещу Бето и стреля в тялото му. Уругваецът догони топката, видя включването на Рафиня Алкантара и го намери с хитро подаване. Бразилецът нямаше как да сбърка отблизо за 3:1.

Активният Суарес увенча усилията си с типичен гол в 52-та минута. Канибала овладя фин пас на Серхио Бускетс и от точката на дузпата опъна мрежата зад безпомощния Бето – 4:1.

Успокоени от солидната преднина момчетата на Луис Енрике се отпуснаха и дадоха глътка въздух на съперника. Груба грешка в отбрана позволи на Хосе Антонио Рейес (57) да отбележи, засичайки центриране отляво – 4:2. После Рафиня разстресе напречната греда над Бето. В 72-ата минута Жереми Матийо събори в наказателното поле Витоло и съдията посочи „бялата точка” – дузпа. Кевин Гамейро хладнокръвно я изпълни за 4:3. Сензацията стана факт в 81-ата минута, когато резервата Евген Коноплянка се възползва от поредната груба грешка в защитата на Барса. Марк Бартра загуби по детински начин топката, Чиро Имобиле я пое и центрира по земя към далечната греда, където украинецът засече на празна врата – 4:4!

В продълженията преобладаваха предпазливите действия и интересните положения се брояха на пръсти. И точно когато повечето зрители се настройваха за лотарията на дузпите дойде избухването на Педро. Имаше нещо много символично, че именно резервата, около чието бъдеще има толкова много спекулации в последно време, донесе трофея на Барса. Луис Енрике му нанене още една обида, оставяйки го да търка скамейката точно в толкова важен мач, но съдбата явно си знае работата.

В 115-ата минута Меси стреля силно от пряк свободен удар, вратарят Бето изби лошо, а дебнещият наблизо Педро довкара топката в мрежата за крайното 5:4.

Секунди преди последния съдийски сигнал Севиля беше на сантиметри от това да изравни, но Адил Рами изкара в аут отлично центриране на Имобиле.

С този успех Барселона се изравни с Милан по брой спечелени Суперкупи на Европа. Каталунците вече имат 5 Суперкупи, с които ликува през 1992, 1997, 2009, 20011 и 2015 година. Милан е бил на върха през 1989, 1990, 1994, 2003 и 2007 година.

От друга страна Барса на четири пъти е губил битката за Суперкупата – 1979, 1982, 1989 и 2006 година. Севиля пък вече има три загубени мача в спор за същия трофей – през 2007, 2014 и 2015 година.

Това беше четвърти трофей за Барса за календарната 2015 година, а тимът може да постигне и невероятните 6 купи на Хосеп Гуардиола от 2009 година. Това ще стане ако каталунците спечелят Суперкупата на Испания и Световното клубно първенство.

2.jpgБарселона
0:1 Евер Банега (3), 1:1 Лео Меси (7), 2:1 Лео Меси (15), 3:1 Рафиня (44), 4:1 Луис Суарес (52), 4:2 Хосе Антонио Рейес (57), 4:3 Кевин Гамейро (72-дузпа), 4:4 Евген Коноплянка (81), 5:4 Педро Родригес (115)