Наглият подарък за Домусчиев и Пеевски…

Автор: Няма коментари Сподели:

Грамофон свири, майка плаче. Обичайното българско положение. Съдът отсъди Кирил Домусчев да върне 58 млн на държавата за неизпълен приватизационен договор по придобиването на Българския морски флот. Държавата обаче гласува поправка в закона и Домуса, както галено наричат бизнесмена някои, няма да връща нищо.

Вицето Валери Симеонов вика, че това е подло и може да си вземе шапката – и където му видят очите. Сиреч: Чао, власт, чао, коалицио! На което Сидеров отвръща: Седиш на гнил клон. Прав ти път.

Откакто прокуратурата му скръцна със зъби патриотът Сидеров е очень осторожен с думите. Което му носи двойна полза: влезе във властта и участва в сделките. Казва се: политически обигран. Валери не е обигран, затова го хокат и му се смеят. Тръгнал законите да спазва, хе, хе… Ние пък ще ги променяме според ситуацията и човека, а ти пак ги спазвай. Нещо такова се опита да изрече Данаил Кирилов, шеф на правната комисия, но както обикновено предизвика стомашни киселини. Главното обаче се разбра: Кирчо няма да плати нищо. Що да плаща? Той да не е Филип? „Филип Морис“ имам предвид. 

В този сюблимен момент очаквахме наивно кака Менда Стоянова, дето ни облъчваше колко нужни са 15 млн, които можело да получи държавата от нов акциз за бездимните цигари, да скочи гневно. Щото нали – губим близо 60 милиона, не някакви пикливи 15… Не скочи. И не запя (нали е доктор хонорис кауза на Пловдивската музикална академия): 

Заплакала е гората,
гората и планината,
заради Индже войвода. 

Тази песен ми дойде, защото след двеста и кусур години сме опряли пак до Индже… Кака Менда обаче знае: няма вече юнаци, няма войводи – тях ги избиха. Има наши и ваши. Кирчо е от нашите. По-лани му достроихме стадиона с народни пари. После оглави работодателска организация. При него живее, казват, другарчето му Владко Горанов, финансово гуру на Д.П., ако разбирате от инициали. Затова и кака Менда е по-ниска от тревата, по тиха от водата. И да запее, ще нещо от сорта на: 

Кацнал бръмбър на трънка

 па захванал да дрънка

дочула го мушица

със примрела душица.

 Примрела, примрела, ама като размаха пръст… Цецо много й се радвал, колко бързо схващала кога да е гневна и кога – с примрела душица.

 Всичко това в името на народа, ако не сте разбрали. Ама тоя народ глупав, все си мисли, че са го прекарали с едни милиони покрай Кирето. Не е точно така. Прекараха го с милиарди – покрай Кирето и много други като Кирето. За което народът сам си е виновен. Щото да чакаш Индже да стане от гроба…

 Грамофон свири, майка плаче, кака Менда не подхваща сол – си – ре…

                                                                                     Валерия Ковачева

https://frognews.bg/glasat-na-jabata/glasat/kaka-menda-mushitsa-primriala-dushitsa-kazusa-domusa.html

20 юли 2018

Непосилната лекота на корупцията

Само допреди осем месеца ГЕРБ искаше да променя конституцията, за да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията. Да се разследва “целият криминален преход на приватизация” призова тогава премиерът Бойко Борисов. Под мотото “да излезе цялата истина” за ревизия на приватизационните сделки се обявиха и от ДПС. Даже депутатите Йордан Цонев, Хамид Хамид и Делян Пеевски инициираха подписка за промяна на основния закон.

Тази седмица се видя цялото двуличие на това активно мероприятие от есента на миналата година. С гласовете на ГЕРБ, ДПС и “Воля”, с услужливата намеса на “Атака” и ВМРО и под мълчаливия поглед на опозицията от БСП бяха прокарани промени в Закона за приватизацията, които опростиха със задна дата следприватизационните ангажименти на няколко едри бизнесмени начело със собствениците на БМФ братята Кирил и Георги Домусчиеви и депутата и собственик на медии Делян Пеевски.

Амнистията ще спести на Домусчиев санкция от над 50 млн. лв. за неизпълнение на приватизационния договор за БМФ. Едва ли ще разберем на каква сума възлиза подаръкът за “Булгартабак”, зад което стои Пеевски, а ползите от евентуалната продажба на земята на киноцентъра в Бояна, приватизиран о от партньорите на депутата от ДПС в медийния му бизнес “Ню имидж”, за която има двадесетгодишна забрана, ще се видят след време.Когато законите се променят единствено в личния интерес на няколко души срещу обществения, думата е само една – корупция. Класическото определение за нея е “нечестно, или незаконно действие на хора с власт”. В случая може и да е законно, но това не го прави честно, а само още по-нагло. Тази брутална демонстрация премина през парламента като на шега. С лекота и ловкост, която издава, че за хората там подобни действия, са всекидневие. Просто този път много си личи.

© Надежда Чипева

19 юли 2018

Наглият подарък за Домусчиев и Пеевски

Комбинация между двама патриоти и депутат от ГЕРБ спестява милиони на собствениците на БМФ, “Булгартабак”, купувача на киноцентъра и още шепа приватизатори

След като не успя да промени приватизационния си договор чрез съда, Кирил Домусчиев получи възможност за това чрез законодателни промени

© Надежда Чипева

Image title

Сряда се оказа щастлив ден за бизнесмена Кирил Домусчиев, депутата от ДПС и собственик на медии Делян Пеевски и още дузина знайни и незнайни приватизатори. По предложение на двама депутати от “Атака” и ВМРО, с решаващата подкрепа на ГЕРБ, ДПС и “Воля” и мълчаливото съгласие на опозиция от БСП бяха приети по безпрецедентен начин лобистки промени в Закона за приватизацията и следприватизационния контрол. С тях собственикът на Параходство “Български морски флот” (БМФ) Домусчиев ще си спести плащането на неустойки за неизпълнение на приватизационния договор, които се изчисляват на над 50 млн. лв. Освободен от потенциална глоба ще е и купувачът на “Булгартабак холдинг”, свързван с Пеевски – той е длъжен да запази предмета на дейност дълго, а реално производството на цигари напоследък почти изчезна, но явно това вече ще се преглътне безпроблемно от държавата. Другият печеливш от прокарването на промените ще е бъдещият партньор на Пеевски във вестникарските му дружества “Ню имидж”, който купи преди 12 години “Бояна филм”. Те имат задължение да не продават земята на киноцентъра в престижния столичен район за 20 години, но приетите поправки им разрешават.

Единствените противници на тази промяна – депутатите от партията на вицепремиера Валери Симеонов НФСБ, нарекоха сговора на колегите си от другите парламентарни групи “мълчаливо икономическо мнозинство” и обвиниха коалиционните си партньори от ГЕРБ, че са продали държавата за 55 млн. лв. “Преди си имахме само цар Киро, сега вече си имаме цар Киро Втори”, обявиха те, визирайки доста скъпия подарък, който управляващите и опозицията направиха на Кирил Домусчиев. И попитаха: “Защо премиерът Бойко Борисов се страхува от Домусчиев?”

Вицепремиерът Валери Симеонов пък сравни операцията по приемането на лобистката поправка с американския филм “Спасяването на редник Райън”, като я нарече “Спасяването на редник Киро” и честити “новата коалиция в парламента между ГЕРБ, ДПС и “Воля”, които подкрепиха поправката.


Амнистия със закон


Подаръкът става през две предложения за промени в Закона за приватизация, които бяха внесени между първото и второто четене. Едното беше внесено от депутата от “Атака” Николай Александров и предвижда специфичните задължения на приватизираното дружество, пряко свързани с предмета му на дейност, да не могат да бъдат вменени на купувача за срок от повече от пет години. Според текста на предложението това няма да важи за задълженията за запазване на седалището на приватизираното дружество, предмета на дейност и задълженията за инвестиции и трудова заетост.

Другото предложение, внесено от народния представител от гражданската квота на ВМРО Емил Димитров – Ревизоро, прави възможно действието на предложението на колегата му Александров да важи със задна дата. То предвижда промяната да се прилага и за сключени приватизационни договори, по които към датата на влизане в сила на закона няма непогасени плащания за неустойки за неизпълнени през първите пет години следприватизационни задължения. Така всички, които отговарят на тези условия, но поетите им ангажименти са за срок от повече от пет години и не са изпълнени, получават амнистия. А законът за приватизация, когато е било състезанието, е гласял, че договорът не може да се променя и ангажиментите са непоклатими.

Най-очевидно тази промяна ще обслужи собственика на БМФ Кирил Домусчиев. Неговите ангажименти в приватизацията на дружеството са десетгодишни и от сайта на Агенцията за приватизация се вижда, че клаузите за инвестиции и за поддържането на определен брой служители не са изпълнявани години наред. Бизнесменът си е плащал неустойките за по-малкия брой служители, но тези за поддържането на определен тонаж на корабите – не. Именно тези неустойки, които са за около 50 млн. лв., Домусчиев се опита да си спести, като заведе дело в Арбитражния съд за промяна на приватизационния договор, което първоначално спечели. Държавата и по инициатива на вицепремиера Валери Симеонов обаче обжалва решението и ВКС го върна за ново разглеждане. Миналия понеделник Домусчиев окончателно загуби делото за промяна на приватизационния договор. Приетите сега промени в закона на практика го амнистират и той няма да плати внушителната неустойка.


Пас от “Атака” към ГЕРБ


Ходовете, които направиха ГЕРБ, “Атака” и ВМРО около приемането на промените, трябва да влязат в наръчник как се прокарват лобистки поправки без ясно поемане на отговорност. Първото предложение на депутата от “Атака” Николай Александров беше внесено миналия понеделник по обяд, малко след като в Агенцията по приватизация е пристигнало решението на Арбитражния съд и последния ден, в който могат да се направят предложения между първото и второто четене на законопроекта за допълнения към Закона за приватизация. Вторият текст – за действието със задна дата на Емил Димитров – Ревизоро – е внесен само десет минути преди да затвори деловодството на парламента в 18 часа. Миналата сряда промените са били гледани от водещата икономическа комисия в парламента, но според нейни членове тези текстове изобщо не са били обсъдени, а са били гласувани така, както ги е предложила работната група. За приемането им пръв алармира вицепремиерът Валери Симеонов, който ден след това съобщи, че се подготвя приемането на лобистка поправка в полза на Домусчиев.

Във вторник, по време на заседанието на председателския съвет на мнозинството лидерът на “Атака” Волен Сидеров декларирал готовност да оттегли предложенията, но по думите на Симеонов от ГЕРБ са подкрепили “услужливия проект”. Пред колегите си във вторник пък Емил Димитров – Ревизоро заявил, че е бил подведен от Волен Сидеров. Той му дал предложението да го внесе, като му казал, че то ще бъде подкрепено още от депутати от ГЕРБ и “Обединените патриоти”, но в крайна сметка останал само неговият подпис и по тази причина в понеделник го оттеглил, разказаха депутати от НФСБ. Предложението обаче вече беше включено в доклада на икономическата комисия за второ четене и действието на Ревизоро на практика няма ефект. Заедно с това председателят на комисията Петър Кънев (БСП) беше приложил в доклада една хитрина – членът на предложението на Александров беше променен на 32г, а това на Емил Димитров – остана 32в, което заблуждаваше, че то се отнася за друг текст от закона за приватизация.

Изненадващо беше забързан и денят на гласуване на закона – вместо в четвъртък, в сряда. При гледането на промените в зала Ревизоро, който иначе редовно идва на работа, не беше в парламента. По време на гласуването никой нито от опозицията, нито от ГЕРБ не взе думата за изказване. Единствено депутатите от НФСБ предложиха разглеждането да бъде отложено с аргумента, че не може да се приема текст, който да действа със задна дата, защото това е нарушение на конституцията, както и че тази промяна обслужва няколко приватизационни сделки – за БМФ на Домусчиев, за “Булгартабак” и за киноцентъра в Бояна. Председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ) единствен опонира на коалиционните си партньори. Той заяви, че текстът на Ревизоро няма действие със задна дата, а целта му била да уеднакви сключените преди десет години приватизационни договори с тези, които предстои да бъдат сключени вече по новите правила (явно забравил декларирания от партията му мораториум върху приватизацията). Изненадващо от Кирилов дойде и предложението под формата на редакционна поправка предложението на Емил Димитров да се промени и да се отнася за чл.32г, т.е. за поправката на Александров. Така редакцията беше одобрена с гласовете на 67 депутати от ГЕРБ, 15 от ДПС, 9 от “Воля” и един от “Обединените патриоти” от ВМРО и един независим. Срещу предложението бяха 22-ма народни представители от БСП и 10 от “Обединените патриоти”, основно от НФСБ и вносителя на едното от предложенията Николай Александров.

Направи впечатление, че един от основните виновници за прокарването на двете промени – Волен Сидеров, напусна пленарната зала преди гласуването и така вината за общия сговор за приемането на лобистката поправка падна върху ГЕРБ. За сметка на това гласовете на “Обединените патриоти” бяха компенсирани от ДПС. Текстовете не само че обслужват цигарения холдинг “Булгартабак”, зад който стои техният колега депутат Делян Пеевски, но и скрепяват приятелските отношения между двамата бизнесмени, заради което се правят законодателните промени – преди по-малко от два месеца фирмата на Пеевски “Интръст” придоби от дружеството на Домусчиев “Есте” два съседни апартамента в едноименния комплекс в столичния квартал “Изток” с обща площ от 200 кв.м. Според имотния регистър стойността на сделката е 800 хил. лв.

При тази ситуация на НФСБ не им остана нищо друго, освен да се надяват президентът да наложи вето на вече приетите лобистки текстове.

Какво става в мнозинството


След сблъсъка между НФСБ с останалата част от “Обединените патриоти” и ГЕРБ за пореден път възникна въпросът докога ще оцелее управляващото мнозинство в този си вид. Малко преди законопроектът да бъде гласуван в парламента, Валери Симеонов заплаши в сутрешния блок на БНТ, че ако промените бъдат одобрени, той не вижда бъдещето на партията си в тази коалиция. След приемането им обаче даде заден, като каза, че такова решение трябва да бъде взето от партията. По същия начин отговориха и депутатите от НФСБ в парламента, докато се питаха риторично на дадения от тях брифинг “докога ще продължава тази непочтена игра” в управляващата коалиция. Така, по всичко личи, коалицията няма да бъде дори разклатена. Олигархията ще получи своето. Наглата подигравка с данъкоплатците ще послужи за поредната демонстрация, че близките до властта “бизнесмени” могат да правят каквото си искат. Който е слушал, ще папка.

https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/07/20/3284611_nagliiat_podaruk_za_domuschiev_i_peevski/

Предишна статия

арх. Даниела Сивкова. Няколко въпросчета…като между другото ще се усвоят и едни средства по програмата на FAO и OIE, както и на ЕС, на гърба на Странджа…

Следваща статия

Това е малка част от ежедневните разговори с Босия, докато тялото му изтлява и докато ми разказва поредния смешен виц

Други интересни