Когато трябва да свалиш някой от власт, трябва да имаш знания и умения в политическия живот и да го направиш интелигентно и елегантно, така че сваленият да не бъде унижен, да бъде пощадено достойнството му и честта му. Но за да направиш това, трябва да имаш богата култура и душевност, която не се измерва с броя на развятите червени знамена, а с ценностна система, която се гради през целия живот и насажда качества, които те отличават от другите.
Да погледнем кои поискаха свалянето на Султанов! Три жени и един мъж – Мария Мустакова, Ива Вълчева, Пенка Рахова, Пенчо Шапков. Нито един от тях не е юрист, което пък означава, че не всяка формулировка в искането им е написана ясно и точно. Като поогледаме семействата на четиримата, виждаме, че в едното има юрист. Тя би могла да им помогне да не използат изрази, допустими за събрание на БСП, но не и за отворен форум, каквито са сесиите на Общинския съвет.
„ Гатьо Султанов през последната година системно нарушава Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет – Хисаря, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация като превишава дадените от закона и правилника компетенции” – пишат четиримата.
Давал материалите в последния момент. Материалите се дават от общинската администрация. Тя ги бави, бави ги и председателят. Не включвал в дневния ред на следващата сесия питания, на които кметът на общината не е отговорил. Демонстрирал недопустимо поведение като коментирал изказванията на съветниците. Ами другаря Гиньо Ганев като председател на Народното събрание какво правеше? Цяла книга издаде с негови цветисти отговори и коментари.
Не свиквал председателите на постоянните комисии за консултации по дневния ред. Султанов не осигурявал на общинските съветници достъп до протокола от заседанията на Общинския съвет и взетите в него решения. Нали като избрани от народа имате достъп до всякава информация, уважаеми съветници? Не се изготвял анализ на неприетите решения и не се осъществявал контрол върху кмета на общината – пишат още четиримата от БСП. Не председателят на Общинския съвет, а самият Общински съвет упражнява този контрол. Пита се има ли 17 съветници? Всеки ли може да предлага в дневния ред да влезе даден въпрос.
Е, тогава?
Не стига , че написали мотивите, ами предварително написали решението на съветниците, написали и предложение инж. Пирянков да ръководи това заседание, написали и комисия по избор на нов председател: инж. Макавеев и двамата доктори – Александров и Недевски и оставили празно едно редче с точки, точки, за да пишат името на новия председател. И така всички да останат с убеждение, че не са се срещали със съветниците от ГЕРБ и Коалиция за Хисар никога, по никакъв повод, нито през деня, нито през нощта, за да умуват с кого да заменят Султанов. Та затова инж. Макавеев определи поведението им като на пленум на БСП и всичко предложено като опит за гавра.
А сега да погледнем как се е защитил Гатьо Султанов!
Според него в последната година и половина материалите за сесията се раздават седем дни преди заседанието.
Ако кметът не отговори на отправеното му питане, то автоматично се включва в дневния ред на следващото заседание.
Не е съгласен, че поведението му е недопустимо, защото няма нито един протокол, в който да е отразено подобно нещо.
Защо не се свиквали председателите на постоянните комисии? Председателят може да ги свиква, но тази възможност според Султанов не е задължителна и належаща. Правени са такива заседания за концесията, за Медицинския център, за детската градина в Старо Железаре и др.
Отчети за работата на Общинския съвет са давани през декември 2015, юни 2016, декември 2017 и юни 2018 г.и никой от съветниците не е реагирал за нещо нередно в тези отчети.
За твърдението на съветниците от БСП, че не се използвала възможността за сближаване на позициите по важни и сложни въпроси, Султанов посочва, че няма нито едно постъпило устно или писмено искане за промяна на протокола.
А ето и точният отговор за това, че имало върнати решения от Областната управа: От 542 решения има върнати 17.
”Всички дела са образувани поради нарушения в наредби, приети в предишни мандати. Има текущи проверки от Върховна административна прокуратура, които продължават да установяват нарушения на наредби в цялата страна. По делата, особено новите, са подготвени докладни за изменение на незаконните наредби, още преди делото да е влязло в същинска съдебна фаза. Защо не се коментира невърнатото решение от Областна администрация и заведеното и загубено дело в Административния съд за опрощаването на задълженията на един ваш другар? Там кой ще поеме отговорността и по какъв начин?” – пита Гатьо Султанов.
Разбрахте мотивите на БСП за свалянето на председателя на Общинския съвет в Хисаря. Разбрахте и как се защитава Гатьо Султанов. Само не разбрахме с този жест на БСП кой ще спечели повече точки. Партията БСП, или сваленият председател?
Някой съветници казват, че това е грешка на Българската социалистическа партия в община Хисаря, допусната в неподходящо време. Други казват, че новият председател ще ги отсрами за тази грешка. Къде е истината? Ще я разбират тези, които разбират от политика, които могат да правят политически анализи, които наистина усещат кой дърпа конците и накъде вървят куклите.
Едно не бива да пропускаме – прегръдката носи успокоение и дава чувство за сигурност. Дава ли подобни изживявания прегръдката между БСП, ГЕРБ и СДС, които свалиха Гатьо Султанов, и за кого от трите партии? Защото не е достатъчно да постигнеш успех, другите трябва да се провалят.
И още нещо! Атанас Буров, завършил право и икономика в Сорбоната – Париж, който е идвал с дъщеря си на почивка във вилата на генерал Тодор Марков в Хисаря, има една мисъл:
„ Недейте чака хората да станат светци. Хората не стават из един път светци, но премахнете изкушенията, на които са подложени.”
А знае се от римски времена, че най- голямото изкушение е властта.
Ирина Кирилова
ТРАКИЙСКИ СВЯТ