Веригово по времето на турското робство е носило името Синджирлий. В него живеели будни и родолюбиви българи. По средногорските пътеки в селото идвал Апостолът Васил Левски, който дал идеята за основаване на таен революционен комитет. Така вериговци се включили в подготовката за Априлското въстание като започнали да закупуват пушки и куршуми, саби и ножове. Те потънали в дълбока скръб, когато Васил Левски бил обесен, но не спрели да се надяват, че свободата ще дойде.
Особена надежда се зародила в душата им, когато в Синджирлий пристигнал Панайот Волов и за втори път основал таен революционен комитет. Председател станал Антон Билкин. Жената на местния свещеник Петко Стойнов – Иванка започнала да бродира знамето на бъдещите въстаници. То се развяло в двора на църквата веднага след като синджирлийци чули текста на „кървавото писмо”, пристигнало от Копривщица. С радостни възгласи хората извадили оръжието и тръгнали с волски коли за Копривщица. Всъщност тръгнали към безсмъртието си, защото днес имената им са изписани на мраморни плочи и пред тях има китки с цветя. Изписани са и на един голям паметник, наречен от хисарчани „Априлци”. Знамето от ония дни, което е възстановено, се съхранява в църквата „Св. Димитър” във Веригово.
В знак на преклонение пред героите от Априлското въстание, на 29 април 2017 година , в 18 часа и 30 минути вериговци ще възпроизведат въстанието от 1876 година. Събитието до училище „Св. Климент Охридски” в квартал Веригово ще събере целия град, за да се помни завинаги безсмъртието на героите.