Работим все повече дни за да изплатим дължимите данъци на държавата!
Ликувай Народе! На 6-ти Май се освобождаваме от държавата. Това показва редовната класация на Института за пазарна икономика. Методологията е проста, взимат се всички държавни приходи през годината, прогнозирания БВП се разделя на броя на календарните дни в годината и получената сума се изчислява като брой дни, от началото на годината, в които трябва да работим, за да си платим всички данъци на държавата. Важно е да уточним, че получените числа са средни стойности, което означава, че по-бедните вероятно вече са се освободили, докато по-богатите ще се освободят по-късно.
През 2016 година, българската икономика изработва средно по 241 млн. лева на календарен ден.
Този показател е лесен и достъпен измерител на това, колко голяма тежест има държавата в прибирането и разпределение на потребление. Заключението на института е,
че с всяка година, дните в които работим за да запълним държавната хазна стават все повече.
Така например, през 2009 г. е трябвало да работим до 29-ти Април, за да се разплатим с държавата, което прави общо 119 дни, или около една трета от годината. За седем години, деня на освобождението се е преместил със седем дни и
през 2016 г. е на 6-ти Май, което означава, че трябва да работим 126 дни за да платим всичките си данъци.
По детайлната разбивка на организацията показва, че българинът работи най-много – 35 дни, за да си плати ДДС,
Шракнете за да увеличите картинката СНИМКА: ИНСТИТУТ ЗА ПАЗАРНА ИКОНОМИКА
само с 5 дни по-малко работим, за да си платим осигуровките. Чрез „дни за отработване“ от института хумористично са се опитали да ни покажат, колко дни ще трябва да работим, за да платим държавния дефицит.
Тазгодишния дефицит от 1,8 млрд. лева се равнява точно на 8 дни за отработване.
Само през последните три години, държавата е натрупала дълг от над 7 млрд. лева, което се равнява на цял месец за отработване.
http://www.no-comment.bg