Никакво върното решение от Областния управител не можа да сломи упорството на мнозинството в хисаркия Общински съвет. Макар, че д-р Дани Каназирева бе написала, че актът на съветниците за данъците на две фирми е незаконосъобразен, че в член 8, ал.6 от Закона за местните данъци и такси Общинският съвет може да освобождава пенсионери, социално слаби граждани и дружества с голяма обществена значимост на територията на общината, и пита кои икономически и социални фактори довеждат облекчение единствено на субекти, въведени в експлоатация 2013 година, това не стресна 13 съветници от ГЕРБ, СДС- АБВ, БСП. Лидерът на социалистите – Пенчо Шапков не дойде на тази важна сесия, на която се отменя решение, закрива се социална придобивка и се гласува бюджета.
Докладната на инж. Найден Павлов бе написана по най – завъртяния начин:
„Наред с изложените от Областния управител аргументи, в решение № 693 от 22 януари 2019 година Общинският съвет е реализирал правомощия, но не изменяйки наредбата за определяне и администриране на местните данъци и такси. В този смисъл може да се приеме, че текстът не е отреден в Наредбата. Ето защо, при условие, че не е проведено съответното производство по изменение на подзаконов административен акт, не следва решения от този тип да се изменя и текстът на разпоредбата по чл. 10, ал. 2 от наредбата. Привилегията, определена с решение 693 от 22 януари 2019 година, намира приложение и към момента, доколкото ЗМДТ няма ограничения по отношение на вида на акта, с който се въвежда привилегията.”
Колкото и аргументи да извади съветникът от СП „Български път” – Гатьо Султанов – бивш председател на Общинския съвет, обясненията на адвоката на Общинския съвет бяха такива, че предизвикаха Султанов да заплаши, че това решение ще отиде в Административния съд . Сега всеки от гражданите ще си плаща определените промили такса смет, а дъщерята на Кощилаков и Куковски ще плащат една пета от определената такса за населеното място, в което са предприятията им.
Ива Вълчева, която свика събрание в Миромир поради предложението на инж. Пенка Ганева да бъде затворена баня „Банчето”, разказа за събранието и отказа да гласува за затварянето. Тя зададе въпрос колко е загубата от горското, колко е загубата като години наред не работи градския плаж, колко е загубата от стадиона, но думите останаха да висят в пространството. Никой не отговори.
Против затварянето на банята гласува Ива Вълчева и двама съветници от СП „Български път”- Гатьо Султанов и инж. Ненко Костов. Съветниците от нейната БСП – Рахова, Мустакова и Марковска гласуваха с въздържам се.
Община Хисаря има бюджет за 2020 година. Рамката на бюджета е 11 946 522 лв. Държавната отговорност е 6 785 522 лв., а общинската – 4 484 939 лв. Дофинансирането на държавната дейност с местни приходи е 676 021 лв. Той беше приет, а на зададения въпрос включен ли е в бюджета вестник, кметът отговори, че общината няма да има вестник.
От дневния ред беше отложена точката за структурата на ЧОСР. Не бил минал срокът за качването му в сайта на общината и на обявлението му на таблото на входа.
Две нови докладни бяха дадени на съветниците в последния момент.
Всеки нов председател обещава, че ще дава докладните седмица преди сесията и все има належащи въпроси, та се налага да се внасят минути преди началото на сесията.
Така без да са проучили материала, съветниците са длъжни да гласуват.
Тракийски Cвят