Темата с машинното гласуване задължително присъства в новинарските емисии на големите телевизии през последните няколко дена. Причината за това са драмите около избора на фирма изпълнител, доставката на машини, настройването им, обучението на членове от СИК и в крайна сметка отпадането му от изборния процес на 26 март.
Председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов коментира темата по следния начин :„Машинното гласуване въвежда „мек“ образователен ценз и трябва да се яви пречка за неграмотните и циганите да упражнят правото си на глас. Ефективността му обаче е силно съмнителна. Нещо повече, експерименти с машинно гласуване са правени в Германия, Белгия, Холандия и други европейски държави. Но те или са се отказали от тази практика напълно или не са въвели машинно гласуване цялостно.
Неоспорим факт е, че в България гласуват много неграмотни хора и то предимно за ДПС, ДОСТ и партиите, които обещават по-големи социални помощи за цигани. Ние от Възраждане смятаме, че тази практика може да бъде реално прекратена само по един единствен начин – с образователен ценз. В чл. 53 от Конституцията на Република България е записано, че “училищното обучение до 16-годишна възраст е задължително“. Нима не е логично ако даден гражданин не е спазил това свое задължение, то да му бъде отнето правото да гласува? Апропо, как може в държавата ни основно образование да се иска, за да започнеш шофьорски курсове, а да не се иска такова, за да избираш президент, депутати, кметове и общински съветници.“
Костадинов сподели още и че има ясно установена практика за това в друга държава от ЕС – Латвия. Ето какво каза той: „В Латвия, например, има въведено понятие „негражданин“. Хората, които попадат в тази категория са предимно от руски произход и имат почти всички права като гражданите, но нямат правото да гласуват. Разбира се, латвийците направиха това, защото осъзнават, че ако дадат право за гласуване на руснаците в тяхната държава с население от около 2 милиона, то като нищо ще има референдум на тема „Искате ли Латвия да стане част от Русия?“
Тоест, латвийците са взели национално-отговорно решение (за тях) още преди приемането си в ЕС. Но в територията България няма да чуете правозащитниците да ревнат за това, защото едва ли НПО-тата им могат да осребрят средства по тази тема. А защо не се въведе образователен ценз в България или да се въведе латвийския модел?
Ясно е, че въвеждането му ще ограничи достъпа на партиите от статуквото до така нареченият „евтин електорат“ – електорат, чийто глас могат да си осигурят срещу 2 кебапчета и обещание да не плащат вода. Ето защо е време да сложим прът в колелото на системата. Защото ни е време за „Възраждане“!“
Едно от нещата, за които „Възраждане“ ще се бори след влизане в парламента е именно въвеждане на образователен ценз и премахване правото на глас за неграмотните. Не е нормално да не можеш да четеш и да пишеш, дори да не знаеш български език, а да имаш правото да определяш съдбата на страната!