Международният страж Transparency International казва, че 11 от 12 балкански страни се възприемат като ”силно корумпирани” и че Косово, Македония, Босна и Херцеговина, Албания, България и Сърбия имат ”ендемична корупция” в своя публичен сектор.
Това е в съответствие с индексът за възприятие на корупцията на групата. Той дава оценка на 176 страни и територии, от 0 до 100.
Словения, Хърватска, Румъния, Черна гора и Гърция се справят зле, но са най-напред на Балканите. Четири от петте бележат по-добри резултати от средната оценка (43), но все пак получават най-ниската оценка за корупция.
Transparency International каза “овладяването на политиците взимащи политическите решения е една от най-широко разпространените форми на политическа корупция” в региона.
“Корпорации, медийни мрежи и частни лица оказват неблагоприятно влияние върху закони и институции с цел оформянето на политика, на правна среда и на икономика облагодетелстващи техните интереси”, се казва в доклада.
Няма недостиг на такива примери на Балканите. В Косово бившият премиер на транспорта и телекомуникациите едновременно управлява организиран престъпен кръг.
Бе разкрито, че министърът на сигурността на Албания е бизнес партньор на наркобосът и убиец Насер Келменди.
В Сърбия, бивш съветник на националната сигурност на страната е партньор на лидера на организираната престъпност в Черна гора.
В България, контрольорът на тайните служби едновременно контролира голяма част от медиите в страната. Счита се, че той дирижира и поглъщането на една от най-големите банки в България от организираната престъпност.
България, за съжаление, успява да се класира сред най-корумпираните страни в света, докато все още поддържа своето членство в Европейския съюз (ЕС).
Други страни членки на ЕС Дания (Място: 1 / рейтинг: 90), Финландия (3/89), Швеция (4/88), Холандия (8/83), Германия (10/81), Люксембург (10/81) и Белгия (15/77) се нареждат сред най-некорумпираните в света.
“Страните стремящи се да се присъединят към Европейския съюз … се нуждаят от установяване на функционираща основни институции за защита на демокрацията и върховенството на закона”, се казва в доклада. “Създаване на ефективна система за борба с организираната престъпност и корупцията се счита за основа за постигането на тези цели, за да се противодейства на инфилтрацията на политическата, правната и икономическата системи.”
Transparency International резултати за възприятие на корупцията – 2016
Държава Място рейтинг
Косово 95 36
Македония 90 37
Босна и Херцеговина 83 39
Албания 83 39
България 75 41
Сърбия 72 42
Гърция 69 44
Черна гора 64 45
Румъния 57 48
Хърватия 55 49
Словения 31 61
Източник: Transparency International
http://frognews.bg/news_130728/Transperansi-Balgariia-na-chelno-miasto-po-koruptsiia-v-sveta