Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва ще предприеме„военно-технически” мерки, ако Швеция реши да влезе в НАТО, предадоха информационните агенции.
„Ако Швеция реши да влезе в НАТО, няма да помислим, че шведите ще решат да ни нападнат.” – коментира шефът на руската дипломация в интервю за шведското издание Dagens Nyhete.
„Но тъй като в такава ситуация шведската военна инфраструктура ще се подчинява на върховното командване на НАТО, ние ще бъдем принудени да предприемем на северните си граници военно-технически мерки, имайки предвид, че от другата страна на границата се намира военно-политически блок, който смята Русия за заплаха и се стреми да я възпира.” – допълва Лавров.
В интервюто той не конкретизира какви мерки би предприел Кремъл. По думите му, това е „работа на военните”.
Припомняме, Русия реагира остро на разполагането на елементи от американската противоракетна отбрана в близост до своите граници, като досега претенциите на Москва бяха насочени към Полша.
Междувременно стана ясно, че Русия смята да разположи по северните си граници не отбранителни системи, а атакуващо оръжие.
Първият заместник-председател на комисията по отбрана и сигурност в руския сенат Евгений Серебренников заяви, че става дума за ново поколение ракети, чиято разработка ще завърши в скоро време. По думите му, ракетите ще бъдат неуязвими за американската противоракетна отбрана.
Русия ще увеличи числеността на въоръжените си сили по северната и северозападната си граница, включително числеността на Северния флот, ако Швеция влезе в НАТО.” – допълва Серебренников, цитиран от агенция „Новости”.
Той уточнява, че Москва има намерение да предприеме подобни мерки не само в случая в Швеция, но и при присъединяване на която и да било съседна страна към алианса.
Междувременно представител на НАТО заяви, че до момента Швеция не е подала заявление за членство.
Във връзка с претенциите на Русия към членството на трети страни в алианса, през март генералният секретар на НАТО Йенс Столтгенберг коментира, че организацията няма целенасочена политика към разширяване и че приемането на нови страни е резултат от суверенното желание на страните от Източня Европа да се присъединят към евроатлантическото пространство.
https://nws.bge