Черната Богородица в Созопол!

Автор: Няма коментари Сподели:

По повод новината на директора на НИМ г-н Божидар Димитров „Чудотворната Богородица се завръща в Созопол” бихме искали да припомним, че още преди три години, през 2013 г. беше изработено точно копие в реален размер на иконата „Св. Богородица Всеблажена – Камариотиса”, известна още като Черната Богородица от остров Халки.

Това уточняват от фондация „Св. Йоан Предтеча и Кръстител”.

Професионално изготвената реплика на иконата бе дело на известната българска реставраторка Илинка Чергарова, резултат от дълги проучвания и изследване на място на оригинала. 

Фотокопие на репликата на иконата бе поставено след водосвет на Никулден 2013 г. сред останките на храма „Св. Йоан Предтеча” на едноименния остров. На тържеството тогава присъства и лично кметът на град Созопол г-н Панайот Рейзи, а събитието бе отразено от редица медии.

Иконата, изготвена от фондация „Св. Йоан Предтеча” по инициатива на нейния основател г-н Георги Крумов, беше пренесена тържествено в Созопол и изложена за кратко в храмовете „Св. Георги Победоносец” и „Св. св. Кирил и Методи”. 

През 2015 г. иконата беше представена и на специалната изложба в АМ Созопол “5 години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител и 30 години от проучването на манастира”, която беше посетена както от кмета г.н П. Рейзи, така и от г-н Б. Димитров. 

В момента е прибрана, защото се изчаква подходящ проскинитарий, на който да бъде поставена за поклонение.

Фондация „Св. Йоан Предтеча и Кръстител”, която вече няколко години подпомага разкопките на манастира „Св. Йоан Предтеча” на едноименния остров и активно работи за събирането на документи и сведения за неговата история, приветства всички добронамерени начинания за популяризирането на богатата църковна история на Созопол, но нека това става с уважение към усилията на всички хора, допринасящи за това дело. Убедени сме, че създаването на сензационни новини, макар и да привлича медийното внимание, не е най-добрият път за постигането на тези цели.

Справка: Новината на НИМ е чудесна, но съдържа някои исторически неточности. През 1629 г. монасите, които напускат манастира в Созопол и се отправят за о. Халки, се настаняват там не в пустеещ манастир, а в действаща и добре организирана обител, посветена на „Св. Богородица”. Монасите носят със себе си част от съхранилата се в манастира им църковна утвар, над петдесет ръкописа на книги и четири икони, но не и олтарната преграда на църквата, както пише в новината. 

Иконите, между които и въпросната икона на „Св. Богородица” са добре известни, заснети са и са документирани отдавна от сътрудниците на фондацията, а не са заснети от г-н Б. Димитров като специален дар от Вселенския патриарх, както се писа в медиите. 

В момента иконата на „Св. Богородица Камариотиса” се намира в притвора на храма на манастира „Св. Троица” на остров Халки и всеки, който желае, може да се поклони и на оригинала.

Бургас / България

http://fakti.bg

Предишна статия

Слънце и дъжд се редуват в неделя!

Следваща статия

Дъждовна събота!

Други интересни