Древногръцки и римски произведения на изкуството са заплашени от присъствието на „Ислямска държава” в Либия.
Това съобщава британският вестник „Гардиън” като се позовава на предупреждения на ООН и други световни културни институции.
Международният съвет на музеите публикува списък с ценности, които са застрашени, и апелира „Интерпол”, митническите служби и търговците на изкуство да се оглеждат за заграбени от Либия стоки.
Екстремистите от „Ислямска държава” са разрушавали храмове и други паметници от древността в Ирак и Сирия, като според експерти групировката продава антики на черния пазар.
Ислямистите навлязоха в Либия, в условията на политически хаос и две различни действащи правителства в страната.
Сред застрашените обекти са скулптури и древни рисунки в мавзолей в град Сирен – някогашна древногръцка колония.
Има опасност и за Сабрата – пустинен регион, в който могат да се открият скални картини на 12000 години.
До момента няма информация за разрушения в големи мащаби в Либия, но има данни за плячкосване и разрушения на суфийски джамии около Триполи.
Според Ирина Бокова, която е ръководител на ЮНЕСКО, разрушението и плячкосването на археологически обекти в Близкия изток трябва да се счита за военно престъпление.
Видеоклипове на „Ислямска държава” са показвали как групировката разбива с пневматични чукове древни статуи и взривява хилядолетни храмове.
Ислямистите целят изтриването на чужди културни влияния и исторически свидетелства. Разследвания са показвали, че джихадистите печелят от продажба на артефакти, както и от таксуване на иманяри, които работят на територията на халифата на групировката.
http://pik.bg/