Ще помете ли унищожителен трус България през 2016, вече ни люлее по три пъти на ден...
Загриженост проявяват през последните дни гръцките сеизмолози от данните, които получават от анализите на геоложките разломи в страната. Оценките им говорят за „озрели пропуквания“ и „натрупване на енергия“, която скоро може да ексалира.
Призовават държавата да се събуди в предприемането на незабавни превантивни мерки, като преди земетресение, както и да се инспектират сгради, пише в. Български новини.
Четири топ сеизмолози, няколко дни след опустошителното земетресение от 6.2 Рихтер в Италия, изпратиха чрез медиите своите послания и предупреждения, но поясниха, че акцента им няма връзка с труса, който удари Италия, тъй като разстоянието е огромно, за да се отрази на сеизмична активност в Гърция.
„Фактът, че дълго време в Гърция не е имало силно земетресение, с изключение на Кефалония, означава, че има натрупване на енергия, някои пукнатини вече са заредени и рано или късно ще трябва да се освободят“, каза директорът на института по геодинамика към Обсерваторията в Атина, Акис Целентис.
http://www.blitz.bg/news/article/440675
По три земетресения люшкат България на ден. Средно земята у нас се разклаща по 1000 пъти в годината. Огромната част от трусовете – близо 97%, са с магнитуд по-малък от 3, което означава, че изобщо не разбираме, че земните недра се движат, пише „Телеграф”.Хората усещат как земята под краката им се разклаща едва около 50-60 пъти на година, когато трусовете са по-силни.
За осемте месеца на тази година в България са се случили около 740 земетресения. По-голямата част от тях са с магнитуд по-малък от 3. „В сравнение с предишни години можем да кажем, че тази е по-активна по броя на земетресенията, защото миналата имаме 750 труса за цялата година. Тогава имаше само един катаклизъм с магнитуд по-голям от 4.
Става въпрос за района на Калиакра, където трусът беше със сила 4,1 по скалата на Рихтер. За тази година до момента имаме 7-8 земетресения със сила около и над 4. И освен това броят им за осем месеца е почти равен на този за цялата минала година”, обясни шефът на сектор „Сеизмология” към Геофизичния институт към БАН проф. Емил Ботев.
„Тази статистика не бива да ни плаши. Правилното е да се разглеждат отделно различните сеизмични зони. За целта в най-активните имаме разположени специални прибори, които следят за дълговременни признаци за подготовка на земетресения. Правят се най-вече геодезични измервания, които следят за отместване на отделните геодезични точки една спрямо друга, по които се съди за скоростите на отместване на отделните земекорни блокове и оттам за евентуално натрупване на напрежение и подготовката на земетресенията. С това искам да кажа, че ние в момента нямаме аномални стойности и тази година те са 1-2 милиметра годишно. Може би някъде имаме изключение от 4 милиметра годишно. За сравнение движенията на земните блокове един към друг в Централна и Южна Гърция е до 30-40 милиметра на година”, обяснява проф. Емил Ботев.
Фактът, че имаме достатъчно висока сеизмична активност през тази година, показва, че у нас става необходимото разтоварване на напрежението. Нямаме някакви типични затишия в продължение на месеци, да не кажем на години, които могат да доведат до по-силни земетресения, поясни той.
Средностатистически у нас стават около 1000 труса годишно. През 2014 година в България са регистрирани 990 земетресения, през 2013 – 1100, а през 2012 – 950. Връщайки се назад във времето, ще видим, че през 2009 година трусовете у нас са 2020. Причината за това е, че през тази година се случват две земетресения с магнитуд по-голям от 5, които чрез автършоковите си серии увеличават общия брой на катаклизмите.
http://www.blitz.bg/news/article/440511
Коментари
Все още няма коментари. Бъди първи!