ИЗВЕСТНИТЕ ПАК СЕ СПАСИХА!

Автор: Няма коментари Сподели:

    На 26 април 2016 година Пловдивският  районен съд с председател Атанаска Атанасова заседава във връзка с обжалваното наказателно постановление на директора на Областна дирекция по безопастност на храните – град Пловдив, с което на кооперация „Агрокомерс 98” са наложени административни наказания – имуществена санкция от 200 лв. за нарушение на член 171, ал. 2 от Закона за защита на растенията и имуществена санкция от 600 лв. за нарушение на чл. 172 от същия закон.

   Адвокатът  на кооперацията – Р.А.  настоява пред съда да се отмени наказателното постановление като незаконно и неправилно.

    Съдът установява, че със заповед на директора на Българската агенциия по безопастност на храните на 7 декември 2015 година е извършена проверка на предприятие за производство  и съхранение на фураж, изградено по Програма за развитие на селските райони – 2013 година в село Черничево, община Хисаря. Контролните органи пристигнали в 10 часа, но проверката станала в 13.30 мин. При проверката били намерени четири варела от по 200 литра с „Валсаглиф” – хербицид.  Имало и много чували,  оцветени отвъртре с червено, които били под навеса на обекта. Складът бил заключен, но през прозореца  контролните органи видели опаковки от продукти за растителна защита, гръбна пръскачка, стелажи и кашони. Тогава контролните органи направили протокол, запечатали с пет стикери с печат ОДБХ гр. Пловдив  и подпис на инспектор от отдел „Растителна защита” при ОДБХ гр. Пловдив като  го оставили на отговорно пазене на св. П.и наредили на „Агрокомерс 98” да осигури на 8 декември достъп до склада. Протоколът бил  съставен в присъствието на  свидетеля П., който го подписал и приел отговорното пазене.

   На следващия ден  – 8 декември 2015 година , в 13 часа и 25 мин. достъпът бил осигурен от св. С.П.  и проверяващите установили, че помещението е разчистено, кашоните с опаковки липсват, стелажът разместен, няма ги четирите варела с хербицид и празните чували, оцветени отвъртре с червено. Но.. петте стикери били на мястото си. Разпитани са човекът, който е написал акта – Р.Л. М. и С.П.П.. Св. С. казва, че заводът функционирал от месец февруари до октомври, а през останалото време бил охраняван от алармена инсталация. Свидетелят казва, че прозорците на склада са на достатъчна височина – около два метра и половина, та не можело да се види съдържанието на склада, още повече, че той не бил осветен. Свидетелят потвърждава, че контролните органи залепили лепенките на чисти повърхности на стените, вратата и земята така, че да бъде оставена следа при опит за отлепянето им. Казва, че при проверката на другия ден лепенките били без нарушаване на целостта им.

    Районният съд – Пловдив отменя наказателното постановление на директора на Областната дирекция по безопастност на храните – Пловдив, с което на „Агрокомерс 98” са наложени административни наказания – имуществена санкция от 200 лв. за нарушение на чл. 171 ал. 2 от Закона за защита на растенията и 600 лв. за нарушение на чл. 172 от ЗЗР.  Разпитани са Р.Л.М., който съставил акта, и С.П.П. Съставителят на акта признава, че нямало видими доказателства на нарушение на целостта на лепенките и печата. Обяснява още, че след премахването на лепенките, контролните органи на другия ден заварили обстановка, различна от забелязаната през прозорците на помещението отпреди поставянето на лепенките и печатите.

     Но историята не спира до тук. Областната дирекция по безопастност на храните внася жалба в Административен съд – Пловдив срещу решение  № 899 от 20 май 2016 г. на Районния съд в Пловдив, който отменя наказателното постановление за глоба от 200 лв. за нарушаване на Закона за защита на растенията и 600 лв. за нарушение  на чл. 172 от същия закон на кооперация „Агрокомерс 98”.

   Заседанието се провежда на 16 септември 2016 г. Съдийският състав е с председател Мария Златанова и членове Недялко Бекиров и Петър Касабов.

     Разглеждат се фактите, които са същите , както са поднесени на Районния съд. Проверката във фуражния завод в Черничево, липсата на достъп, влизането на държавните представители след 3 часа и половина, заключеното складово помещение, огледа на навесната част на обекта и намерените варели с хербицид. За оставянето на празните опаковки и чували се казва, че не били оставени на отговорно пазене от С.П.П. на длъжност оператор, казва се за запечатването със стикери. По – нататък свидетелят С.П.П.  обяснява ,че бил в Пловдив, когато му се обадили да отвори, та закъснял. Имал само ключ за вратата на оградата. Спомня си, че има варели, но не може да каже точно колко са били, нито дали са били празни, или пълни. На следващия ден агрономът на кооперацията отворил вратата на склада. Представени са доказателства, че управителят на кооперацията – А.К. на 7 декември 2015 година е излетял от летище Пловдив  за Доха и се е прибрал на 19 декември 2015 година.

     Административният съд  установява, че след като е осигурен достъп до помещенията, юридическото лице е изпълнило даденото му от контролните органи на Областната дирекция за безопастност на храните –Пловдив предписание и не може да се приеме, че е било извършено нарушение на разпоредбата на чл. 171, ал. 2 от Закона за защита на храните. Липсващите четири варела по 200 л. с хербицид и чувалите с червено оцветяване отвътре не са оставени на отговорно пазене от свидетеля С.П.П. Така че не може да се установи неспазване на предписание.

    Според Закона за защита на растенията, който възпрепятства изпълнението на служебните задължения  на длъжностните лица, се наказва с глоба от 600 до 1 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление. Проверяващите са наложили имуществена санкция на юридическо лице, така  че Районният съд е прав.Той отменя наказателното постановление на директора на Областната дирекция за безопастност на храните и това според Административния съд е допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

  Участвалият в делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура – Пловдив, дава заключение, че оспореният съдебен акт е правилен и законосъобразен и трябва да остане в сила.

    Ето защо Административният съд – Пловдив XXVI състав с решение  № 1729 от 30 септември 2016 година решава:

Оставя в сила решение № 899 от 20 май 2016 г. на Районен съд – Пловдив, XI наказателен състав.

Решението е окончателно.

                                                                                                          Тракийски Свят

  

Предишна статия

Новата октомврийска седмица започва с ниски температури…

Следваща статия

Таралежите се раждат без бодли 1970

Други интересни