Кооперативът – оръжието, което изравнява бедния с богатия

Автор: Няма коментари Сподели:

Това е автономен съюз на лица, които доброволно си сътрудничат за общи социални, икономически или културни цели.

Кооперацията е инструментът, който може да върне справедливостта в българското общество. Тя се основава на принципа, че едно предприятие трябва да бъде притежавано и контролирано от хората, на които служи, и да споделя всички излишъци на база приноса на всеки член-кооператор (като производител, работник или потребител).

В днешно време, когато всеки, дръзнал да се изправи срещу властта, бива смазан, кооперативът остава единственият инструмент, който позволява да се самоорганизираме, за да се противопоставим на мафията, овладяла капитала, държавните институции и медиите в България. Чрез него могат да се сдружат много хора и по този начин да получат силата, която е нужна, за да върнат властта в ръцете на народа.

Първият кооператив в света е създаден в Швейцария, за да се поддържат пътищата във Виамала през 1472 г. Това е точно 20 години преди Христофор Колумб да открие Америка. В прединдустриална Европа се създават и първите кооперации, благодарение на които се преразпределят благата и от феодалите те започват да отиват и при работниците. Британският социален реформатор Робърт Оуен основава своята кооперация през далечната 1810 г., поставяйки началото на съвременната кооперация и възхода на западното общество. В този момент кооперациите в света имат над 1 милиард членове, в тях са заети над 1,5 милиарда души и дават прехрана на над 3 милиарда. Данните са потресаващи и ни помагат да видим силата на този инструмент, който дава възможност за справедливост и просперитет на обикновения човек. Най-много кооператори има в САЩ, където те са 256 милиона, следват ги Индия с 95 милиона и Япония със 77 милиона кооператори, а в Европа най-много има в Италия – 12,6 милиона. Най-голямата кооперация в света е испанската „Мондрагон“, която има над 80 хиляди членове и работници, 289 предприятия в 41 страни и печели годишно 14 милиарда в 150 страни.

Какво точно представлява кооперацията? Тя е автономен съюз на лица, които доброволно си сътрудничат за общи социални, икономически или културни цели. Именно от нещо подобно се нуждаем сега. Никога през последните 35 години натискът срещу честния трудов човек не е бил толкова голям, а няма кой да го защити. Точно това ни позволява кооперацията – възможност да се обединим в рояк и да победим тираните, които смазват редовия българин.

Кооперативните принципи имат седем отличаващи и обединяващи белега: доброволно и отворено членство; демократичен контрол на членовете; лично икономическо участие; автономност и независимост; образование, обучение и информация; кооперация между кооперациите; грижа за обществото. Кооперациите се опират на ценности, като най-важните са самоопределение, самопомощ, самоотговорност, самоуправление, солидарност. Те не само звучат социално, те са некапиталистически в основата си. В повечето кооперации важат следните правила: един член – един глас, разпределение на ползите според участието в дейността, не според вноските в капитала; често не дават дивидент.

Кооперацията предполага дружба. Така се и нарича: на немски е Genossenschaft („другарство“), на български – задруга. За да успява, кооперацията трябва да намери деликатния баланс между своите ценности и човешките пороци.

Кооперативните идеи в България възникват по време на османското робство и се разпространяват под тогавашната форма на задругата. Характерно за османлиите е, че не са се грижили за населението (точно както нашите управляващи сега) и като отговор на българското население се появява именно задругата. Тя дава възможност за по-ускорено развитие на обществото и запазване на хората от османските безчинства. По-късно кооперативите се развиват и еволюират, като използват опита на Европа и Русия.

Днес България отново има нужда от народно обединение, което да създаде местна икономика и да опази българския народ и националните ресурси. Хората, които управляват Родината ни, са некомпетентни, алчни и необразовани, без капка любов към нашата хилядолетна култура и народ. Те са узурпирали властовите инструменти и потискат всеки порив към свобода. Ако не успеем да се обединим и да овладеем собствената си икономика, на 100% ще бъдем продадени и унищожени от този псевдоелит. Нужни са спешни и неотложни действия в тази посока. Това е причината да се създаде кооперация „Защитниците“, която ще бъде икономическият и финансов гръбнак в борбата за връщане на България на трудовия ѝ народ.

Източник: krasivovetrino.bg

Присъединете се към нашия канал в Телеграмhttps://t.me/trakiaworld

Предишна статия

ПРЕДЛОЖЕНИЕ КЪМ ВСИЧКИ ЗЕМЕДЕЛЦИ И ЖИВОТНОВЪДИ

Следваща статия

България – народна или олигархична република

Други интересни

Вашият коментар