Евродепутатът Рамона Стругариу
Днес ние, членовете на Европейската комисия по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE), гласувахме в подкрепа на Резолюцията за върховенството на закона и основните права в България. Като докладчик в сянка по тази тема се уверих, че окончателният вариант на текста, за който значително допринесох и договарях с останалите политически групи, предава ясно и мощно послание на българските власти – върховенство на закона и човешки права не подлежат на коментар. Никакъв компромис не може да бъде приет след това.
Това пише румънският евродепутат Рамона Стругария след вчерашното гласуване на резолюцията за България, която отива в Европейската комисия. Ето какво още пише Стругариу, която стана популярна в България първо с острите си въпроси към Иван Гешев, а след това и с критиките към България за неспазването на върховенството на закона и корупцията:
Мирните демонстрации са фундаментално право в България, както са във всяка демократична държава. Изявлението на LIBE е ясно – призоваваме за подходящи разследвания за корупция, пране на пари и злоупотреба с твърдения за средства, за независими и ефективни институции, за недискриминация. Подкрепяме правото на българските граждани на мирен протест и призоваваме властите да гарантират пълно, прозрачно, безпристрастно и ефективно разследване на насилствените действия на полицията срещу хората – това, което намираме за неприемливо.
Ние сме ангажирани изцяло да подкрепим тази резолюция по време на пленарната сесия следващата седмица.
Гласувах днес, в Комисията по LIBE, в подкрепа на резолюцията за върховенството на закона и основните права в България, за която бях определен за докладчик от групата Renew Europe
Резолюцията мина, а следващата седмица гласуването ще последва в пленарна зала.
Окончателният текст на резолюцията, за която допринесох значително и преговарях с другите политически групи, е могъщ и изпраща ясно послание до властите на София.
Сред основните елементи на резолюцията:
* Намираме за тревожното влошаване на принципите на върховенството на закона, демокрацията и основните права, включително независимостта на съдебната система, разделението на правомощията в държавата, борбата срещу корупцията и свободата на печата;
* Призоваваме властите на България да спазват ценностите, правата и свободите, регистрирани в чл. 2 от Договора за Европейския съюз и в Хартата на основните права на ЕС;
* Молим софийските власти да предприемат конституционната реформа, която се подготвя само след мащабни прозрачни консултации с гражданското общество и международните организации, които могат да предложат технически експертизи в това отношение;
* Отчитаме опита на българския парламент да промени изборното законодателство по-малко от 7 месеца преди парламентарните избори;
* Изразяваме загрижеността си за повишеното влошаване на свободата на печата и многократните опити на властите да предотвратят достъп до журналисти до държавни институции.
* Молим властите в България да решат всички сигнали, регистрирани от журналисти в платформата на Съвета на Европа и да вземат всички необходими мерки, за да гарантират, че тяхната физическа и морална цялост няма да бъде наранена по никакъв начин.
* Изразяваме загрижеността си от неефективността на борбата с корупцията, прането на пари и измамите на високо ниво и искаме ефективни и независими разследвания (включително от страната на файловете, насочени към скандалите с “Апартамент гейт”, “Къщи за тъщи” и “Танкер Гейт”′).
* Изразяваме подкрепата си за мирните протестиращи и категорично осъждаме злоупотребата на реда срещу тях. Държавните институции трябва да разследват тези актове на насилие и да държат виновните отговорни. Правото на мирен протест е основно право;
* Молим властите в България да сътрудничат на Европейската комисия и да спрат едностранното приемане на всяка реформа, която може да застраши независимостта на правосъдието или разделянето на правомощията в държавата. Също така поискахме от Европейската комисия да не се вдига Механизма за сътрудничество и проверка (MCV) за България, докато няма да има повече потвърдени подозрения за отслабване на демокрацията и върховенството на закона и докато не имаме също толкова ефективен механизъм за мониторинг за всички държави-членки.
* В същото време Европейската комисия трябва да използва инструментите, с които разполага, активно и категорично – процедурите за поражение, бюджетните инструменти, за да избегне нарушенията на Договорите.
Пълният текст на резолюцията може да се консултира тук: https://bit.ly/34dWfOv