Да искат Новата балнеолечебница да стане общинска, не е от вчера. Започвам от юли 2006 година, когато инж. Вълко Макавеев, Пено Бойновски и народният представител Пламен Славов отиват на среща с проф. Гайдарски. На срещата присъства и Ченко Чалъков – изпълнителен директор на Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс.
Инж. Макавеев поставя сериозно въпроса за баните в Хисаря, които не работят, и изявява желанието на общината да станат общински. Проф. Гайдарски обещава до края на 2006 година да има нов проект, който да се осъществи с европейски пари. Тогава инж. Макавеев поставя въпроса за Новата балнеолечебница и пита има ли надежда в тази база да идват на пансионат почиващи. После си тръгват и Новата балнеолечебница, която привличаше толкова почиващи, остава да чака решение на Министерството на здравеопазването.
Идва 2011 година. През март инж. Георги Пирянков и Бойко Гавраилов пишат писмо до министър – председателя на България – Бойко Борисов. В него обосновават искането си баните да станат общински, тъй като се намират в общинските паркове, построени са с помощта на цялото население и т. н. Предлагат два варианта – да се дадат безвъзмездно, или чрез продажба на остатъчна стойност.Те искат с решение на Министерския съвет да бъдат дадени на общината „Свежест”, „Русалка”, „Топлица” и „Бистрица”. Министър- председателят наистина поставя въпроса на заседание на Министерския съвет, но на община Хисаря е дадена само банята извън крепостната стена – „Свежест”.
Тичането на общинарите продължава, докато на среща с Ченко Чолаков и министър Желев се изяснява въпроса за земята, на която е построена новата балнеолечебница. И общината успява да докаже, че е общинска и да вземе над 200 хил. лв. за тази земя. С тези пари общината купува старата Момина баня, ремонтира я и така става собственик. Разбира се, това става с решение на Общинския съвет.
Днес Новата балнеолечебница продължава да губи от красотата си всеки ден. Една сграда, която всъщност виси във въздуха, защото земята под нея е на общината.
Връзката ми със Специализирани болници за рехабилитация – Национален комплекс за мой късмет стана с дама, която съобщи на д-р Светия Туджаров, че една журналистка от хисарски сайт се интерисува от съдбата на Новата балнеолечебница.
-
Да пита директора в Хисаря – каза бързо старият ръководител на Специализирани болници в Хисаря.
Тогава потърсих човек, който може да ми отговори в Министерството на здравеопазването. Казаха ми да търся директора по собствеността. Тя пък веднага ме препрати в пресцентъра да си задам въпросите, та ще видят какви са те и…. аз да чакам. Свързах се и с пресцентъра. Обясних всичко и те ми казаха да изпратя въпросите, пък те ще видят в кой отдел ще ги предадат. А дали ще получа отговор? Веднага ги написах и след пет минути ги изпратих като обясних за какво става дума.
-
Какво ще стане с тази сграда, която всъщност е на ничия земя?
-
Има ли намерение Министерството на здравеопазването да я стопанисва?
-
Има ли намерение да я даде на концесия?
-
Има ли намерение да я продава?
-
Къде в плановете на министерството се нарима тази хисарска балнеолечебница?
Естествено, свързах се и с д-р Иван Дончев, който временно е директор на Специализирани болници за рехабилитация – Хисаря.
-
Трябва да се видим! – каза той.
И докато чаках да се уреди срещата с д-р Дончев и да получа отговор от Министерството на здравеопазването, отворих Предизборен вестник на Партия на зелените от октомври 2015 година. Издаден преди изборите за местна власт, в него е поместена програмата на партията. И чета:
„Изместване на общинската администрация в сградата на „Новата баня” в Хисаря.
Това изречение ме кара да направя заключение, че и до днес мислят така. Направих връзка с хора от Партия на зелените и се потвърди, че според тях Новата балнеолечебница става само за администрация на общината. Дали така мислят собствениците , ще се разбере, когато получа отговор.
Но дните минават, а отговор не идва от Министерството на здравеопазването.
А в това време е обявен конкурс за директор в Хисаря. Документите се приемаха до 11 юли 2017 година. За да участват в конкурса, кандидатите трябва да бъдат магистри по медицина и с квалификация по здравен менджмънт, или магистър по икономика и управление и с придобита образователна или научна степен, или преминато обчучение за повишаване на квалификацията. Да имат три години професионален управленски стаж в системата на здравиопазването. Сред седемте документа се иска писмена разработка на тема: „ Икономическо състояние, начини на финансиране и стратегия за развитие на филиала за следващите три години.”
Кандидатът, спечелил конкурса, ще бъде назначен в Хисаря за три години. Допуснатите кандидати по документи и събеседването с тях ще се проведе на 14 юли 2017 година в Централния офис на СБР – НК – София
Затова д-р Дончев не му е до отговор на въпроси за Новата балнеолечебница, защото ще участва в конкурса за директор – научих от източник, близък до него.
Ще чакаме да мине конкурсът и ще говорим с този, който бъде назначен. А в това време читателите ще коментират и от коментарите можем да научим нещо ново. И ще видим дали и Министерството на здравеопазването не чака да мине конкурсът, та да му е по- лесно да отговори на въпорсите ни чрез новия директор.
Ирина Кирилова ТРАКИЙСКИ СВЯТ