Вдъхновението на Сферата

Автор: Няма коментари Сподели:

Добре дошли в “Aardehuizen” или “Земни къщи”. 

Отне 3 години, за да бъдат построени, следвайки принципите на Земния кораб, с помощта на предимно рециклирани, повторно използвани и местни строителни материали. Тук живеят предимно семейства: 23 къщи; 70 души; устойчива и жизнеспособна среда.

Къщата, в която живея, разполага с 22 слънчеви панела на покрива (както PV, така и слънчеви колектори за топла вода); има аквапоника система, в която се отглеждат както риба, така и зеленчуци; и разбира се има Tesla на паркинга. Произвеждаме ~ 75% от собствената си електроенергия и 100% от собствената си топлина.
Повечето от жителите отглеждат собствени билки и зеленчуци или имат пилета.

Aardehuizen в Олст бяха вдъхновени от земните кораби на архитект Майкъл Рейнолдс. Първите земни кораби датират от 70-те години и са тествани старателно чрез употреба. Земният кораб е проектиран за живот извън мрежата. Архитектът Мишел Пост от Orio Architecten е променил дизайна, за да отговори на холандските условия. (дъждове, температура през годината и почвата). 12 от сградите са със стени от гуми – пълни с уплътнена пръст – поддържаща покрива. Останалите 11 сгради са с каркасна дървена конструкция и изолация от слама. Покривите са наклонени 9 °, за да хванат максимум слънце през зимата и много малко слънце през лятото.

Всички сгради имат характерна стъклена фасада с южно изложение. Топлинната маса се съхранява от стените и подовете. Земните кораби са оптимално изолирани. Коефициентът на енергийна ефективност е нула до почти нула (с малки вариации между къщите, в зависимост от използването на материали). Земният кораб се нуждае от много по-малко допълнително отопление от конвенционалната сграда. Допълнителната топлина се създава от икономични дървени печки или термопомпи. Повечето сгради използват естествена вентилация чрез решетки отпред и покривни прозорци в задната част на сградите.

В Olst подземните води се изпомпват и филтрират до питейна вода, която отговаря на правилата за безопасност. Редовно тестваме качеството. Отпадъчната вода, филтрирана от тръстиков филтър, се изпуска в повърхностните води.

Всяко домакинство използва някаква система за компостиране на тоалетни. Така се запазват хиляди литри питейна вода годишно. Компостът съхранява ценни минерали в местната зона и се използва в терените.
Сградата на общността е свързана с обикновената канализация.

Всички PV панели на 23 къщи и сградата на общност доставят достатъчно електроенергия за всички нужди (приблизително годишен добив: 63.300 кВтч). Всички сгради са свързани към захранващата мрежа, като я използват като батерия; в слънчеви дни има излишък, в облачни дни използваме електрическата мрежа, когато е необходимо. В момента проучваме възможностите да разпределим излишъка от електричество помежду си.
Инсталациите като PV-панели, системи за гореща вода и филтър от тръстикови легла бяха скъпа инвестиция. Собствениците обаче са изправени пред по-ниски месечни фиксирани разходи и това компенсира тези инвестиции.

Зелените покриви са засяти с цветя и треви, ще се съберат и семена от околностите. Използвайки половин павирани пътища и естествени пътеки, ние представяме алтернатива на конвенционалните твърди пътища и допринасяме за управлението на водата. Скромните улични светлини помагат за защита на екологичната стойност на тъмнината.

                                                                                              https://www.aardehuis.nl

Нов доклад, финансиран от нидерландското правителство, установява, че микромрежите могат да направят местна 90% самодостатъчна чрез децентрализираното споделяне на енергия на местно ниво между множество домакинства.
Според автора на доклада, инженерът на енергийните системи Флорийн де Грааф, новият подход би могъл дори да проправи пътя за „100% самодостатъчност в електроенергията, топлината и водата и 50% самодостатъчност в производството на храни“.
Ако бъдат оптимизирани правилно, микромрежите могат да играят основна роля в подкрепа на усилията за преминаване към системи за възобновяема енергия и за постигане на целите за климата, открива докладът, публикуван от базираната в Холандия компания Metabolic. Докладът е финансиран от министерството на икономиката на Холандия и Холандската агенция за предприемачество.
Съгласно Парижкото споразумение нидерландското правителство обеща да намали емисиите на въглероден диоксид с 80-95% до 2050 г.
Достигането на тази цел ще изисква изключителни усилия, но използването на децентрализирани енергийни микромрежи, които интелигентно балансират и разпределят местни чисти енергийни ресурси, позволява да се избегне необходимостта от големи разходи за подобряване на инфраструктурата.
Според новия доклад, озаглавен Нови стратегии за интелигентни интегрирани децентрализирани енергийни системи, до 2050 г. почти половината от всички домакинства в ЕС ще произвеждат възобновяема енергия. От тях повече от една трета ще участва в местна енергийна общност – микромрежа.
Докладът описва микромрежи, като комбинацията от локална фотоволтаична система, електрически превозни средства, термопомпи и батерии за съхранение на енергия. Ключът е, че тези технологии са децентрализирани – те могат лесно да бъдат собственост на потребители и кооперации в местните системи.
„С течение на времето разходите намаляват и осведомеността за климата нараства, все повече и повече хора ще започнат да притежават една или повече от тези технологии“, казва де Грааф.
В момента, по думите му, начинът, по който използваме тези технологии, не е много интелигентен. Ние просто прикрепяме слънчеви панели, термопомпи и електрически превозни средства към мрежата за техните собствени отделни цели. Това драстично се увеличава натоварването върху локалната мрежа, което изисква скъпи надстройки на инфраструктурата за поддържане на системата.
Именно тук се появява това, което Metabolic докладът нарича „SIDE“ системи – „Smart интегрирана децентрализирана енергия“. Системите SIDE предоставят начин за интегриране на интелигентно различни технологии за балансиране на търсенето и предлагането на местно ниво по начин, който предотвратява високите разходи.
„Тази интеграция трябва да се извърши чрез интелигентна система за управление на енергията, която ще зарежда колата ви, когато слънцето грее, и ще експортира излишното производство на електроенергия към термопомпата на вашия съсед: интелигентна мрежа“, каза де Грааф. „В крайна сметка тази интелигентна, децентрализирана интеграция демократизира производството и потреблението на енергия и позволява на потребителите и кооперациите да поемат контрола върху собствените си енергийни доставки, което ще помогне за улесняване на прехода на възобновяема енергия отдолу нагоре.“
Резултатите от доклада на Metabolic се основават на данни от реалния свят, извлечени от четири селища в Амстердам. Едното е Ardehuizen, почти самодостатъчно екоселище, състоящо се от 23 къщи „Земни кораби“.
„Използвайки предимно рециклирани, местни източници и строителни материали с ниско въздействие, дизайнът на Земните кораби се фокусира върху минимизиране на екологичния отпечатък на неговите обитатели“, обяснява докладът. Системите, действащи в Ardehuizen, включват термопомпи, електрически котли, слънчеви топлинни и фотоволтаични панели, печки на дърва и мрежови връзки.
Докладът установява, че енергийната система на Ardehuizen като цяло е „значително по-евтина в дългосрочен план от конвенционалната енергийна система, захранвана от мрежата“. И това е резултатът без инсталиране на система SIDE.
Докладът симулира какво би се случило, ако Ardehuizen внедри интелигентно управлявана микромрежа с по-сложни местни механизми за търсене и предлагане. Това би довело до цял набор от взаимосвързани технологии: обща система за съхранение от батерии, интелигентни измервателни уреди, които активно следят цялата система, термопомпи въздух-вода, интелигентно управлявани според реалното търсене, местна търговия с енергия между къщите, за да могат да обменят излишък , повече електрически превозни средства, използването на комбинирани единици за топлоенергия (CHP), които генерират както топлина, така и електроенергия, използвайки биомаса, както и инсталирането на локална топлофикационна мрежа за разпределение на топлина в няколко къщи.
Така Ardehuizen достига „почти напълно 90% самодостатъчна и технически икономически осъществима енергийна система“.
Прилагането на този модел означава, че е напълно възможно да се преодолее текущата неработоспособност на мрежовата инфраструктура – която в Холандия може да се справи с приноса на само 25-30 процента от периодично възобновяема енергия. Използвайки SIDE системи, този процент може да се увеличи драстично до около 50-75 процента, обясни де Грааф.
Подобни резултати, добави той, са лесно мащабируеми и възпроизводими за останалия свят. Въпреки това би имало ограничения в зависимост от националната политика и регионални фактори като цени на електроенергията, тарифи за захранване, скорост на вятъра, слънчева радиация и законови разпоредби. Това може да бъде помощ или пречка. Но де Грааф беше оптимист:
„С неудържимата поява на електрически превозни средства, слънчеви панели, термопомпи и батерии ще започнем да виждаме, как все повече и повече от тези микромрежи да се появяват“, каза той. „Следователно децентрализацията на нашата енергийна система е неудържима сила, която ще окаже голямо влияние върху бъдещето ни за възобновяема енергия.“
И все пак това би могло да представлява само началото на възможното. Крайната цел на технологичното изследване на екипа на Metabolic е концепция, наречена „интелигентност“. Проектът има за цел да проектира градска система, която да интегрира децентрализирани потоци от храна, вода и енергия, за да създаде почти напълно самодостатъчен квартал. Тя работи на принципа на „кръгообразността” – рециклиране на вода, материали и отпадъци в системата.
„Нашите сегашни симулации показват, че по този начин е възможно да бъдат осигурени 100% енергия, топлина и вода и 50% храна самостоятелно“, каза де Грааф.

Image title

Image title

Image title

Image title

Image title

                       https://www.facebook.com/groups/1460269587470511/permalink/1542381292592673/

Предишна статия

НИЕ СМЕ БЪЛГАРИЯ – НЕКА ГОВОРЯТ НАШИТЕ АВТОМОБИЛИ

Следваща статия

Магистрала „Европа“ пропадна на Лот 2 до Драгоман!!!

Други интересни