Левът остава – Няма да преминем към евро на 1 януари 2026!

Автор: Няма коментари Сподели:

Днес България е изправена пред шокиращи новини за бъдещето си и икономическите си перспективи. Както мнозина очакваха, страната ни се подготвя да стане част от еврозоната, но не всичко изглежда толкова розово, колкото се е смятало.

Симеон Дянков, член на Фискалния съвет, посочи, че шансът България да влезе в еврозоната на 1 януари 2026 г. е „много малък“. Да, чухте правилно – това, което изглеждаше като сигурен план, всъщност е под сериозна заплаха от отлагане.

„Левът вероятно ще остане и през следващата година“, заяви Дянков категорично в интервю за БНР. Според него, въпреки че България е в процес на подготовка за преминаване към еврото, ситуацията е много по-сложна, отколкото изглежда на пръв поглед.

„Не можем да преминем към еврото в средата на годината, защото такава практика просто няма“, добави той, уточнявайки, че при такъв сценарий банковата система би трябвало да се преформатира два пъти в рамките на една година, което е абсолютно неприемливо. Какво стои зад тези драматични прогнози?

Според Дянков основният фактор е неблагоприятната ситуация в Украйна, която оказва сериозно влияние върху българската икономика и публични финанси. Още повече, ако Европейската комисия и Европейската централна банка решат да направят изключение за 2025 г. относно дефицита, България ще може да изпълни критериите за влизане в еврозоната. Но дори в такъв случай, страната ни ще трябва да се справи с редица предизвикателства.

„Не мисля, че влизането в еврозоната е политическо решение“, подчерта Дянков, като добави, че Европейската централна банка не е политически орган и решението няма да зависи от политическите стремежи на България. Въпреки това, според него, този процес може да разклати управляващата коалиция, особено ако целта за еврозоната бъде отложена за още една година.

Бъдещето на страната в Европейския съюз може да стане предмет на нови дебати, които да доведат до сериозни политически промени. Това обаче не е всичко. Дянков намекна, че има сериозен риск управляващото мнозинство да бъде преформатирано, ако целта за еврозоната продължава да бъде отлагана.

Той не изключи възможността за политически промени в страната, като добави, че няма да има предсрочни избори до края на годината. Неспособността да се постигне ключова цел като влизането в еврозоната би могла да отслаби доверието в политическата стабилност и да доведе до нови предизвикателства за управляващите.

А какво ще се случи с инфлацията? Дянков посочи, че през февруари България е успяла да покрие инфлационния критерий, но дали дефицитът ще остане под 3% остава под сериозен въпрос, особено с оглед на неразплатените дългове от предишни правителства.

Икономическата стабилност на страната изглежда все по-зависи от външни фактори като глобалната икономическа ситуация и политическите решения, които предстоят. Тази ситуация поставя под сериозен въпрос бъдещето на България в еврозоната и я поставя пред нови икономически и политически предизвикателства.

Възможността за по-дълго забавяне на прехода към еврото може да има сериозни последици за доверието на гражданите и инвеститорите в българската икономика. Какви ще бъдат следващите стъпки? Времето ще покаже.

https://www.youtube.com/watch?v=ZMv29JoZtN0

Предишна статия

ЗАТВОР ЗА БОРИСОВ И ПЕЕВСКИ, ПРИДРУЖЕН С ТЕЖЪК ФИЗИЧЕСКИ ТРУД НА ПЪТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА НА БЪЛГАРИЯ

Следваща статия

Карл Юнг раскрывает правду о женщинах…

Други интересни

Вашият коментар