Мнозина може би ще се изненадат, а други не съвсем, но колкото и крещящо с намек за болен фанатичен национализъм да звучи това, трябва да ви призная че родината на ИН и ЯН (Г) не е Китай. Всъщност както много други подобни случаи, тази символика и философия е привнесена там още преди новата ера. Кое е “фанатичното” в това ли?
Истината е, че земята, където възниква тази философия и това древно познание съдържащо се в символа за ИН и ЯН (Г) е нашата родина, но нека не бъдем егоисти и да я назовем с общото название БАЛКАНИТЕ.
Именно от тук се разпространява, в Азия и Европа и по целия свят в наши дни. Както при много други древни символи и този също буквално очертава пътя на възникването си. Ние днес не знаем как се е наричал този символ в древността и за това ще използвам названието, което се е съхранило в Китай.
Ин и ян (ин – на опростен китайски: 阴; традиционен китайски: 陰; пинин: yīn; ян(г) – опростен китайски: 阳; традиционен китайски: 陽; пинин: yáng; eum-yang на корейски; на английски “yin and yang”) в китайската философия и метафизика e концепция, която описва как двете привидно противоположни сили, енергии и принципи (които са част от тайдзи, на бълг. Великия предел. Великия предел е вечно разменящи се и преливащи се противоположности ИН и ЯН.) се допълват взаимно и преливат една в друга.
Енергиите на СЛЪНЦЕ и ЛУНА изразени чрез ИН и ЯН (Г) / женското и мъжкото начало, нощта и деня.
И нека сега чрез малка галерия ви заведа в родината където възниква това познание.
Керамични съдове от Варненския некропол. Късен Халколит (втората половина. на V хил. пр. Хр.) България.
Pottery found in Varna Cemetery. Late Copper Age (second half of 5th milen. BC) Bulgaria.
Керамични съдове Среден халколит (средата на V хил. пр. Хр.) селище в м. Корията край гр. Суворово / България.
Pottery midlle copper age (mid-5th millenium BC) settlement in Koriata locality nearby Suvorovo, Bulgaria.
Керамични съдове селищна могила Сава. Ранен Халколит (първата половина на V хил. пр. Хр.) България.
Pottery from village mound Sava. Early Chalcolithic period (first half of the V mill. BC.) Bulgaria.
Керамика. Селищна могила Голямо Делчево (Ранен халколит – средата на V хил. пр. Хр).
Pottery from vilage mound Golyamo Delchevo (early Copper Age – first half of 5th millen. BC).
Гробен инвентар, среден халколит (средата на V хил. пр. Хр.) Некропол Варна II.
Burial inventory, middle Chalcolithic period (mid-V mill. BC.) Varna Necropolis II.
- Символ Ин-Ян (култура “Кукутени”), 1000 години преди великата китайска цивилизация. Много подобни обекти бяха намерени с този символ в културата “Кукутени”, Румъния.
- Идол на заден план; ранен Неолит, Градещница, отново виждаме нарисуван на задника символични изображения (свастика) на двете космични сили (Ин и Ян). България.
- Подобна статия-идол от културата “Кукутени”, Молдова, но през по-късни времена. “Кукутенни”, Драгищени, 4050-3900 пр. Хр., музей в Ботосани.
- Мегалитен гроб, близо до село Голям Дервент. Датирано през IX век пр. Хр., България.
Текст на английски:
- Ying Yang symbol is found in Cucuteni culture 1000 years before the great civilization of China. ( lots of objects were found with this symbol) Cucuteni culture. Romania.
- Idol in the back; early Neolithic, Gradeshnitsa, again we see painted on the buttocks symbolic images (swastika) of the two cosmic forces (Yin and Yang). Bulgaria.
- Similar statue idol from Cucuteni culture, Moldova, but from a later-period. Cucuteni, Drăguşeni, 4050-3900 BC, Museum Botosani, Romania.
- Мegalithic tomb, near the village of Golyam Dervent. Dated to the ninth century. BC, Bulgaria.
И нека сега хвърлим бърз поглед извън балканите:
Келтски символ на Ин-Ян, I век. Археологически и етнографски музей на университета в Кембридж.
Celtic yin yang motif- 1st century AD from the University Museum of Archaeology and Ethnology in Cambridge.
III век, римска мозайка с изобразен класическия символ на Ин-Ян.
Ancient mid 3rd century Roman mosaic depicting the classic Ying-Yang symbol.
Даоистки символ издълбан в камък: Ин-Ян и животните от китайския зодиак. Храм “Кинг Ян Гонг”, Ченгду, Сичуан, Китай.
Daoist (Taoist) symbols carved in stone: yin-yang and animals of the Chinese zodiac. Qingyanggong temple, Chengdu, Sichuan, China.
Символ на Ин-Ян от храма Марундесварар, Тируванмаяур, Ченай (Индия). Храм съществува от VI-ти век от н.е.
An Ying-Yang symbol at the Marundheeswarar temple, Thiruvanmayur, Chennai.
While the temple has been in existence from about the 6-th century A.D.
РОДИНАТА НА ИН И ЯН ( Г ) / II част
Както вече беше изложено в ЧАСТ ПЪРВА стана ясно, че Балканите са родината на знанието за енергиите (вихри) на Ин и Ян (Г) След което това знание е разпространено и на другите места където го откриваме като най-силно то е развито и съхранено в Китай, Тибет, Индия, Япония и някой други азиатски държави.
Тези енергии са илюстрирани навсякъде по древни артефакти и керамика от земите на Балканите. България, Румъния, Сърбия, Македония, Гърция, Молдова и т.н. Знаете ли, че всичко това е час от духовната и физическа реалност? Това са завихрения на стихии които са навсякъде около нас. Те се противопоставят една на друга в кръговрата на живота, но има места по лицето на земята които от самото сътворение са така сътворени, че тези противоположности да се балансират идеално преливайки се една в друга. А където това се случва се ражда живот. Именно тази земя е създадена да бъде “люлка на живота”.
Нека ви покажа едно видео което е дигитална симулация на процесите които се случват по земното кълбо, заснето чрез сателити от перспективата на земната орбита. Чудесен пример за Ин и Ян (Г). Но нека видим някой акценти:
Изумително нали? Ето сега да видим БАЛКАНИТЕ:
Избрана земя, създадена с умерен климат където противоположностите се балансират. Геологическата и структура е перфектно създадена за тази цел. Както виждате тя обхваща и част от вече потопените земи в Черно море. Там където се заражда живот ще срещнете второ геологично завихряне и уравновесяване където сякаш наблюдаваме оплождане:
Тук виждаме и специфичните точки (центри) на енергиите (вихри). Ако това ГЕА (земя) геологично завихряне на Балканския релеф не е случайно и сякаш маркира избраната земя за този особен род човеци да бъде (о – Благороден), би трябвало да го намерим и там, където в по-късни времена е било пренесено познанието за Ин и Ян (Г). Това би трябвало да са Хималаите – Китай и по точно Тибет:
Дали и тук има втори по малък геологичен Ин и Ян (Г)?
Нещо се е случило и родината на Ин и Ян (Г) се е преместила. Катаклизъм? Потоп? Тибет в много отношения сега е енергиен и духовен център. Идва време в което прародината може отново да се завихри като един от духовните центрове на планетата.
Нима всичко това е доста силно развито въображение, така че да виждаме едни и същи илюстрации както на небето, така и на земята? Да ги виждаме буквално изписани-изрисувани на земната кора? За мен това не е странно да виждам “НЕГОВАТА воля, както на небето, така и на земята” творческия процес илюстриран от ТВОРЕЦА и усвоен от създанията му на земята като познание за сътворението и живота.
Но нещо е категоричен факт. Зараждането е тук на БАЛКАНИТЕ. Този символ буквално присъства на всякъде в цялата култура по нашите земи. Тук са най старите артефакти. Те са в керамиката, в идолната пластика на богинята майка, в олтарите, в капителите на колоните, в носиите, в детеродните органи на жената, в самата земя, защото ние сме създадени по образ и подобие на Твореца си.
Пафти
Идолна пластика на богинята майка от култура Кукутени-Триполие, Молдова – Украйна и Румъния.
Chronology: 7.000 – 3.500 bc (Museum of: Regional History Museum Academician Jordan Ivanov). Източник: тук
Женски детеродни органи.
Българска носия с пафти. Държа да упомена че пафтите са атрибути (аксесоари) на всички балкански народи, без изключение. Източник: тук
Нефритен амулет от музея в Кърджали.
Нефритът е известен в Китай през 6 в. пр.н.е. Тогава той се радва на изключителна почит. Дълги години видните китайки са използвали нефритени яйца за поддържане на интимния си тонус. И до ден днешен китайците го приемат за свой национален камък. Нефритени инструменти и амулети се срещат още от неолита. Любопитно откритие от ранно неолитното селище в местността Валога край врачанското село Оходен, България е нефритен амулет, датиран 6000 години пр. н. е.
Източник: цък