ТРЯБВА НИ Христо Ботев

Автор: Няма коментари Сподели:

                              

                                           Ирина Кирилова – журналистка

     Колко ни е нужен Христо Ботев днес! Днес, когато е изпълнен завета на Васил Левски  – да бъдем равни с европейските народи.

     Колко ни  е нужен Христо Ботев днес, когато сме свободни да бъдем в Париж и в Мадрид, в Хелзинки и в Брюксел, в Будапеща и в Букурещ и където си поискаме във всяка европейска държава и по света.

     Колко ни е нужен Христо Ботев днес, за да види какви хора без морал, без съвест, без знания ни управляват!

     Колко ни е нужен Христо Ботев днес! За да събере най-умните, най- интелигентните, най-можещите, най-знаещите и да ги поведе към властта!

     Ако го имаше Христо Ботев, дали би искал да има партии и най-незаслужилите да са в първите места на тези партии? Дали би искал да има Народно събрание, в което да се карат като на махленска сбирка? Дали би искал да има клюкарски вестници, които да се ровят в личния живот на хората и да пишат кървави новини? 

    О, той би искал непременно да има вестници, но като неговите – с огнени статии, които да обединяват народа, с информация, която да им помага да виждат истината, със стихове, които да правят народа обичащ родината, а хората да са готови да умрат за свободата.

    Той би искал да има журналисти, които да не канят политици и социолози да изразяват мнение за вътрешното положение и за международната обстановка, а те самите да имат собствена позиция и да не се страхуват като днешните да критикуват, а да търсят факти и данни, да бъдат обективни, да пишат и казват истината. А истината е една – нужни ни са хора като Христо Ботев – смели, откровени, неустрашими, да работят за напредъка на държавата.

     Хубаво, ама Господ е решил да ни даде Христо Ботев в 1848 година, в един януарски снежен ден, в алтън Калофер, точно на Богоявление. Знаем от християнството, че в живота няма случайна случайност. Има предопределеност, има Божия воля, има хора, изпратени от горе, за да светят, за да бъдат водачи, за да се дадат курбан в името на един народ, който живее в най- красивата страна – България. Такъв е Христо Ботев – избран от Господ да се появи на бял свят точно на шести януари – светлият божи ден, защото е трябвало да остане вечен, незабравим, да грее като звезда, ярка като Зорницата и да хвърля на българската земя светлина, която да ни сочи правилната посока.

     Колко съм горда, че го имаме! Имаме не само революционер, но и велик поет само с двадесет стихотворения, ненадминат журналист, който понякога пишел по онова турско време публицистичните си статии, сатиричните си фейлетони и стиховете направо на печатната машина във вестниците  „Независимост“, „Дума на българските емигранти“, „Будилник“, „Знаме“!

    Шести януари 2026 година. 178 години от рождението на Христо Ботев. Велик, недостижим, неповторим! 

5 януари 2026 година 

Предишна статия

КЪДЕ ВИНЕТУ КРИЕ МИЛИАРДИТЕ СИ?

Следваща статия

СЛЕД ВЕНЕЦУЕЛА: РУСИЯ И САЩ СИ ДЕЛЯТ СВЕТА ИЛИ?

Други интересни

Вашият коментар