НАЦИОНАЛЕН КОНКУРС ЗА НОВА БЪЛГАРСКА ПЕСЕН

Автор: Няма коментари Сподели:

 

   В Хисаря се проведе национален конкурс за нова българска песен „Мелодията на водата“. Летният театър събра много публика, за да слуша нови български песни сред зеленината на огромния парк.   Конкурсът се провежда за четвърти път и негов директор е вокалният педагог, преподавател по музика – Иван Димов.

– Г-н Димов, защо музикалният свят в страната нарече този конкурс втори „Златен Орфей“? Знаем за истинският „Златен Орфей“ колко гласове утвърди на сцената на естрадата. Вашият ще остави ли такива следи?

–      Много музикални специалисти и почитатели сравняват нашия конкурс с легендарния фестивал, провеждан в Слънчев бряг до края на миналия век, най-вече заради факта, че и при нас се представят изцяло нови песни, изпълнени на живо с акомпанимент на оркестър. Голяма част от песните, представени в четирите ни издания досега, смея да твърдя, са наистина стойностни и притежават потенциал да устоят на времето. Що се отнася до изпълнителите – наред с утвърдени и добре познати имена, на нашата сцена се изявяват и съвсем млади, дори бих ги нарекъл малки, но изключително талантливи певци, пред които, вярвам, се откриват светли перспективи.

–      Повече ли бяха участниците, които подадоха заявка да се качат на хисарска сцена, в сравнение с другите три години?

  •  Всяка година в предварителния етап, който традиционно се провежда в една от залите на Българското национално радио, участват около 40 песни — толкова бяха и тази година.

–    Помня, че миналата година утвърдени музиканти не достигнаха до финала. Какви специалисти преценяват стойността на композицията и какви са критериите за това?

  • Журито за предварителна селекция включва седем доказани специалисти в областта на поп и рок музиката. Всички прослушваме песните, като за всяка от тях знаем единствено заглавието. Разбира се, някои емблематични гласове трудно могат да останат неразпознати, но целта е да не се знаят нито авторите, нито изпълнителите, за да се гарантира максимална обективност. Няколко наистина стойностни песни, поне според моята лична класация, не достигнаха до финала.

– В края на голямото изпитание колко песни останаха ?

  •     Експертната комисията селектира 13 песни за финалния етап, но една от тях беше оттеглена. Така на 19 юли, на сцената на Летния театър в Хисаря, прозвучаха дванадесет напълно нови творби.

– Ще се запее ли някоя от тях в бъдеще, или това бяха песни, създадени за участие в конкурс?

  •   Силно се надявам това да се случи. Още повече, че нашето сдружение „15 лалета“ има идея за изцяло нов проект — така че вярвам, че ще бъде така.

– Много важно е мястото на журито в утвърждаването на една песен като музика, като аранжимент, като текст…Кои  бяха оценителите?

  • Бяха:
  • Мими Иванова – поп изпълнител;
  • Вида Пиронкова – музикант, композитор, поет, журналист, художник и изпълнител;
  • Валди Тотев – рок музикант, композитор и аранжор;
  • Константин Добройков – музикант, композитор и диригент;
  • Иван Ненков – поет и текстописец.

– Разкажете за всеки от тях – кариера, място в музикалния живот на страната, концертни изяви…

  •    Едва ли е необходимо да правя дълъг коментар за нашата съгражданка Мими — един от емблематичните гласове на българската музикална сцена през последните пет десетилетия. С хиляди концерти на всички континенти и над 500 реализирани песни, оставила трайна следа в сърцата на публиката. Заедно с Развигор Попов, вече 13 години двамата са неизменно до сдружение „15 лалета“, а ние високо ценим тяхната постоянна подкрепа и отдаденост към нашата мисия.

Тоталният хит „Гълъбо“ е само едно от многото доказателства за многоликия талант на Вида Пиронкова. Тя е автор на десетки прекрасни песни, изпълнявани от утвърдени имена като Орлин Горанов, Васил Петров, Тони Димитрова, Стефан Митров, Роберта и много други. Горещо препоръчвам на всички, които се интересуват от стойностна музика, да чуят албума ѝ „Емпатия“ и да потърсят нейните песни в социалните мрежи. Уверявам ви — ще се насладите на музика, в която всяка нота и всяка дума са създадени лично от Вида Пиронкова, с много душа и талант.

Всеки, в чието сърце звучи българската музика, познава рок музиканта и „щуреца“ Валди Тотев — емблематично име, оставило ярка следа на сцената. Макар и вече не толкова активен, той не спира с концертите си — било като солов изпълнител, било като част от дуо или група. Доказан творец, Валди продължава да създава хит след хит — най-вече за себе си, но и за някои свои колеги.

Диригентът, композитор и аранжор Константин Добройков, носител на номинация за „Грами“, е реализирал впечатляващи проекти в най-разнообразни стилове и жанрове. Сред тях са мюзикълите „Евита“, „Исус Христос суперзвезда“ и „Мария от Буенос Айрес“, концертният спектакъл „Една нощ в операта“ с музиката на „Queen“, както и грандиозната програма „Големите рок гласове на България – „Вкусът на времето“ и мн. др.

Достатъчно е само да споменем „Ах, морето“ — песен, която сама по себе си е визитна картичка на Иван Ненков. Той е автор и на много други текстове, изпълнявани от „Щурците“, „Тоника“, „Клуб НЛО“, както и от изпълнители като Тони Димитрова, Веселин Маринов и Пламен Ставрев. А песента „Защо“, отличена с първа награда на миналогодишния ни конкурс, също е създадена по негови стихове.

  • Миналата година певиците и певците бяха съпровождани от музикантите на Плевенската филхармония. А тази година?
  • И в четирите ни издания Плевенската филхармония и диригентът Георги Милтиядов са неизменна част от събитието. Към тях се присъединяват и няколко първокласни музиканти: проф. Цветан Недялков, Кристиан Илиев от „Ку-ку бенд“, Димитър Митев от група „Акага“, както и китаристите Драгомир Милев и Александър Леков. Именно с тяхното участие се оформя фестивалният ни оркестър — състав, който придава на всяко изпълнение класа и живо музикално присъствие.

– И стигнахме до наградите! От кого бяха осигурени те?

  •    По-голямата част от наградния фонд на конкурса е осигурена от нашия съорганизатор – община Хисаря, както и от спомоществователи, които неизменно застават зад нашите инициативи и ги подкрепят с доверие и ангажираност.

– Голяма награда, Гран-при, първа, втора и трета награда заслужиха кои песни и кой ги изпя?

  • Голямата награда

„Огън и лед“

Музика: Иванка Шекерова, Мартин Стоянов, Стоян Тончев

Текст: Добрина Тончева

Аранжимент: Мартин Стоянов

Изпълнение: Шекерова и Фалшивите герои

  • Първа награда

„Сънувам те в Париж“

Музика и аранжимент: Рафи Жамакорцян

Текст: Джина Дундова-Панчева

Изпълнение: Маргарита Хранова

  • Втора награда и наградата на Плевенска филхармония

„Като вода“

Музика, текст и аранжимент: Славил Димитров

Изпълнение: Филип Донков

  • Трета награда

„След любовта“

Музика: Светослав Лобошки

Текст: Живко Колев

Аранжимент: Георги Милтиядов

Изпълнение: Мария Гогушева

– А публиката съгласи ли се с мнението на журито?

  • Нека не забравяме, че макар да е съставено от утвърдени експерти, журито включва само петима членове и оценява песните предимно от професионална гледна точка. От своя страна публиката – над 1200 души – бурно аплодира всяко изпълнение, което ме навежда на мисълта, че песните истински им харесаха.

– Според Вас, който сте директор на „Мелодия на водата“ десетки години, ръководите вокална група с момичета и момчета, които печелят наши и чуждестранни награди и като преподавател ще се запее ли в бъдеще някоя от наградените песни?

  • Това е вече факт. Много от песните, създадени в предишните ни издания, вече са част от репертоара на млади изпълнители и често звучат на различни концерти, конкурси и фестивали.

– Благодаря Ви и да е жив този конкурс, който утвърждава нови имена в българската естрада, нови песни и да се надяваме красиви текстове!

  • И аз благодаря! Силно се надявам и това събитие да пребъде във времето и да продължи да вдъхновява нови таланти.

Ирина Кирилова  за „Тракийски Свят“

Предишна статия

Разговор на д-р Владимир Трифонов от “Народна сила” с проф. Мария Пиргова

Следваща статия

ТЕЖКО НАЦИОНАЛНО ПРЕДАТЕЛСТВО!

Други интересни

Вашият коментар