СДРУЖЕНИЕ ЗА НУЧНИ ОСНОВИ НА СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ

Автор: Няма коментари Сподели:

ПОКАНА

за учредяване на 

СДРУЖЕНИЕ ЗА НУЧНИ ОСНОВИ НА СОЦИАЛНО-ИКОНОМИЧЕСКОТО РАЗВИТИЕ

 

                                                                       Уводни бележки

    Социално-икономическото развитие по същество се отнася до социално-икономическите системи, които съществуват и се променят във времето. Това са сложни системи, в които  сред естествените им подсистеми фундаментална е ролята на подсистемата човеци, а нейното обективно съществуване и предназначение е те, чрез колективната си активност да си създават условия за преживяване. Тази колективна активност е необходимо да се организира и управлява. Това естествено предизвиква потребност от проект  за това. Проектът е субективен продукт на човешки мозък или мозъци. Самият процес започва с кодиране в мозъка на обективната реалност, общо взето в известна степен идеализирана. Кодираната информация става възможна за комбиниране и като резултат се получават в кодиран вид обекти, процеси, взаимодействия и пр. Така получен проект се декодира в изображения и текст, по които може да се създаде реален обект. И тук възникват проблемите на идеализацията. Ако в нея са пропуснати съществени характеристики на реалните обекти, процеси, взаимодействия, отношения и пр. възпроизведения от проекта обект или не може да съществува устойчиво, или въобще не може да бъде сътворен. 

                                                                    Проектите за СИС

      Проектите за социално икономически системи /СИС/ не са изключение в това отношение. Съществената особеност при тях е в сложността, размерите и недостатъка на информация за тяхната същност. Това позволява да се правят произволно хипотези за обекти, процеси, взаимодействия и отношения, които радикално се разминават с обективната реалност. Това в едни случаи се прави поради ограничено знание, а в други – умишлено с цел реализираният проект да удовлетворява интересите и потребностите на неговите автори. На практика –  възможност за неограничен брой проекти за СИС. Основният проблем на всеки от тях е неговото съответствие с изискванията на обективните закони за съществуване и устойчиво развитие на реализираната според него СИС. 

       За решаването на този проблем съществуват две възможности. Първата е практическата проверка. За съжаление, до сега тя се оказва единствената и резултатът е не устойчиво развитие на СИС, а устойчивото им навлизане в кризи, търсене на нови проекти, със същите недостатъци. Втората възможност е свързана със сравнение на проектите с обективните закони за съществуване, функциониране и развитие на СИС, систематизирани в съответна научна теория. Зад всеки конструктивен и технологически проект стои съответна научна теория, базирана на собствени закони за конкретния обект и допълнителен кръг от научни знания. Например, без специално да е формулирана, но практически реализирана във всички проекти за широкото многообразие транспортни средства е Обща теория на транспортните средства.  Това са целите на използване на обекта, в необходимите процеси и взаимодействия за движение, условия за ползване, ресурси и пр. За тяхното осигуряване във всеки проект се предлагат решения.

      Такава Обща теория на СИС няма.  С използване на прилагателно обща се разглеждат частни проблеми преди всичко на капитализма. По своята съдържателна същност такава теория следва да включва това което е общо за различните исторически и настоящи форми на СИС с анализи на проблемите, които са довели до навлизането им в необратима криза с последваща замяна. На тази основа би станало възможно разработване на нов проект,  на основата на който да се изгради СИС достатъчно устойчива за продължителен период от време.  Същевременно, такава теория ще закрие възможностите за идеологическо само-творчество на малограмотни автори с претенции за организация и управление на СИС. Резултатите от съществуването на такива възможности дадени с Конституция 1991 г за политически плурализъм и партийновластие са дълбоката криза в организацията и управлението съчетана с брутална диктатура на малцинството организирана престъпност. 

      Прекратяването на тази криза минава през прекратяване на действието на Конституция 1991 г като проект и правна основа за формиране на организирана престъпност и установяване на груба и безнаказана диктатура над мнозинството от гражданите  по места и в държавата. На мястото на Конституция 1991 г. е задължителен нов проект и правна основа за СИС, който за да осигури устойчиво съществуване на държавата. 

      За разработване на общата теория на СИС и конкретен проект за нея при сегашните условия на развитие на науката и технологиите и неговото довеждане до разбиране и подкрепа от мнозинството граждани изисква мобилизация на значителен и на изключително високо равнище интелектуален потенциал. И тук започват сериозните проблеми. СИС са разположени във възходяща  йерархия на сложност. Най-простата в подсистемата хора се състои от два индивида.

Следват семейства, съседски общности, селища от различен мащаб, за да се стигне до държава. Проектът за СИС в нея се отнася както за по-ниските равнища  СИС, така и за общата система като цяло. Всичко това трябва да се обвърже в едно цяло като организация и управление, като се започне с индивидите и се свърши с държавата. И в крайна сметка трябва да се обвържат ресурси с потребности и интереси на всички равнища в условията на техните изменения с течение на времето. Всичко това трябва да се вмести в кодирана форма в мозъците на проектантите, сред които следва да има един, в чиито мозък следва да намеря място в съответна кодирана форма проектите на останалите проектанти, включени в процеса.

     Както показват практиката и биологията различията в потенциалите на мозъците са значителни и делът на тези с висок потенциал е много малък.. Това поставя проблема за тяхното издирване и привличане към проектирането на изключително сложните проблеми.

В същото време обаче е ясно, че проектантите имат свои потребности и интереси и това радикално увеличава желанията и усилията на значителен брой от хората да търсят възможности за участие в проектирането. Това предизвиква остро съперничество сред маса участници в него. Естественият резултат е  от радикално намаляване на вероятността индивиди с висок мозъчен потенциал до пълно изключване на възможността  те да изработват проектите за СИС с голям мащаб и сложност. И това доказва практиката на т.н. политическо съперничество. 

     В провежданите избори за участие се заявяват от десетки до стотици кандидати. Обикновено всички представят своите проекти за СИС от съответни мащаби, но особено за държавната. Повечето ги представят в писмен или декодиран вид.  По -опитните – във вид на постери или устни декларации, като имат предвид, че по съдържанието на написаното лесно може да се разкрие ниското равнище на мозъчния им потенциал. 

                                          За подбора и организцията на нужния потенциал

    Съществена особеност на декодирането на проекта в писмена словесна и изобразителна форма разкрива мрежата от взаимовръзки и зависимости между обектите в системата и процесите на нейното функциониране, целите и резултатите. Когато в кодирания в мозъка проект те не съществуват декодираният проект във вид на визия, идеология, програма и пр. е хаотичен сбор от желания, намерения, виждания, полемики и пр. Обикновено за такива творения се казва: „Зад дърветата не се вижда гората“. Тази аналогия е блестяща – без представа за гората попаднал  в нея лесно се загубва и прави хаотични опити за излизане от нея.

   Аналог на такова поведение е „управленската“ активност на органите на властта от всички равнища. Впечатляващо е, че за почти 80 години управление от разни по идеологии и убеждения управляващи елити в тях не се намериха личности, които да са представили съчинения, които да се използват за ефективни организация и управление на СИС. Това е пряко доказателство, че в тези състави не е имало личности, които да притежават потенциал за проектиране на СИС на равнище държава. Сегашното положение обаче е катастрофално. 

    Основните причини са две. Първата – как да се установи устойчива диктатура на незначително малцинство над мнозинството от обществото е осъзнато и утвърдено в историческото развитие на човечеството още от древността: „разделяй и владей“, „хляб и зрелища“, „изкоренявай науката и насаждай заблужденията“, „ликвидирай будителите“, „колкото по-невежи са хората, толкова по-лесно се подчиняват!“ Втората – доминирането в подсистемата хора в СИС  на индивиди с първично съзнание /70 % от общността/ , характерно с ниско развитие на потенциала за проектиране, но с неотразимо желание да проектират СИС така, че тя да удовлетворява техните потребности и интереси за сметка на останалите членове  на общността. Получава се своеобразен бумеранг – това мнозинство излъчва най-посредствената си в интелектуално отношение част, ориентирана към утвърждаване доминиране с насилие, тъпанар-бабаитите или просто бандитите. Резултатът от това е влошаване на качеството на живота тъкмо на тези 70%.

      И така – проблемът за прекратяване на влошаването на качеството на живота следва да се търси в две посоки. Първата е ясно и открито да се утвърди в общественото съзнание на манипулативната същност на политическия плурализъм като решение за създаване на проект за устойчиво развитие на СЕС, на базата на някаква идеология, а в действителност – като реализация на принципа  „ разделяй и владей“ Втората е по-сложна. От една страна следва да се прегради възможността на тъпанар-бабаити да участват както в проектиране на СИС, така и в реализация на техни проекти. Същевременно са необходими подбор и подготовка на кадри за разработване на основани на обективно знание проекти за СИС и тяхната практическа реализация. Несъмнено, това е мащабна и сложна дейност, която на всичко отгоре ще срещне яростна съпротива от властващите тъпанар – бабаити. Това изисква създаване на нарастващо обществено движение. Очевидно, за това е необходима  организирана и с ясни цели инициатива.  В тази връзка ми е и настоящата покана към личности проявили разбиране за тази необходимост, усилия и  потенциал за активност в тази посока. Първата стъпка се вижда в учредяване на някаква правно утвърдена формасдружение за осъществяване на дейност за обществена полза /ЗАКОН ЗА ЮРИДИЧЕСКИТЕ ЛИЦА С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ/

                       Основните цели на тази дейност се очертават примерно следните по ред:

 1. Разкриване, разпространяване и утвърждаване в общественото съзнание на обективната същност на социално-икономическата система и разобличаване на манипулациите с използване на идеологии вместо наука в основата на проектите за нея.

      2. Задълбочен анализ на обективната същност на СИС и разкриване на проблемите в нейното развитие и причините за загуба на устойчивост и изпадне в необратима криза.

  1. Проблемите свързани с проектирането на СИС от голям мащаб. Система за подбор, обучение и използване на кадри с потенциал за проектиране на сложни СИС
  2. Обсъждане на възможности и проект за прекратяване действието на Конституция 1991 г. като проект и правна основа за установяване на безнаказано беззаконие и диктатура на организираната престъпност с  въвеждане на преходен период за изработване и приемане след обществено обсъждане чрез референдум на нова Конституция.

                                                                               Практически стъпки

  1. За да се формира състав от организатори, явно е необходимо желание за участие в предлаганата инициатива. В тази връзка очаквам отговор от получилите поканата на настоящия адрес на електронна поща.
  2. В отговора са полезни и предложения за осъществяване на събиране за пряко участие по време и място.
  3. Получените предложения следва да се обсъдят и да се приеме решение за провеждане на срещата  с указание на темите, който ще се обсъждат и решенията, който ще се приемат.

 

                       С уважение:                          проф.д-р физмат, инж.Лозан Стоименов

Предишна статия

ДЕВОЙКИ ЩЕ ОТСЛАБВАМЕ ЛИ? ПЪРВА ЧАСТ – ИНДУСТРИЯТА НА ДИЕТИТЕ… Гуру на отслабването!

Следваща статия

BLACKROCK управляет ТВОЕЙ ЖИЗНЬЮ, а ты даже НЕ ЗНАЕШЬ ЭТОГО

Други интересни

Вашият коментар