Ирина Кирилова – журналистка
В нашата държава винаги се говори ненавреме, действа се ненавреме и последиците се отчитат ненавреме. Е, може следващите ни работи да бъдат направени навреме, но на някои хора не им се иска това да става. Просто нямат смелост, за да действат навреме.
Защо започвам така? Защото тръгнаха шествия, пък излезе патриархът, пък се намесиха родители, пък свещеници заговориха… да има ли изучаване на религия в училищата. Това навреме ли става? Кога става? Когато изпуснахме децата да отиват на училище с маркови дрехи? Когато позволихме на девойките да са изрусени, с изрисувани вежди и с изкуствени клепачи? Когато пушат и за голямо съжаление на всички употребяват наркотици? Когато някои момичета от определен етнос раждат на 13 – 14 години, защото не ходят на училище и са неграмотни и неинформирани?
Да има ли изучаване на божиите закони в училищата? Смешен въпрос! Ами отворете стихотворенията на Иван Вазов! Нали още го има този патриарх на българската литература в учебниците. Прочетете там едно простичко, човешко, религиозно стихотворение!
Дядо Господе, прости ме,
моля ти се от душа!
С ум и разум научи ме
да не мога да греша.
И какво ще стане ако учениците от първи клас започват часовете с този стих? Ще се срути тавана на класната стая ли? И какво ще стане, ако се знаят десетте божи заповеди, в които се казва да не се краде, да не се лъже, да не се убива, да се уважават родителите? Ами просто децата ще станат по-добри.
Какво ще стане, ако научат, разказана като приказка историята на всеки светец? Ще знаят, че Кирил и Методий, създали буквичките са светци, че Климент Охридски е светец, че Св. Иван Рилски е покровител на българския народ и т. н. и т. н.
Някога, в далечните времена на социализма не даваха да се влиза в църква. Бях ученичка в първите класове и се задаваше религиозен празник, за който се пости. Една моя съученичка закъсня за училище, защото майка ѝ я завела в църквата да се пречисти. Като разбраха това, намалиха ѝ поведението, а тя преживя толкова страшно този удар, че дълго не можа да се оправи. Разбиха ѝ вярата в справедливостта.
Затова оставете шествията и глупавите дискусии, с които искате да докажете, че в нашата страна има свободно изразяване на мненията. Авторитетни хора трябва да излязат и твърдо да заяват, че изучаване на религията в училището е необходимост на днешното гнило време. Не да излизат бивши сътрудници на ДС, не свещеници, сътрудничили на ДС, не социалисти, които не са кръстени, а сега се правят на големи вярващи в Бога, а хора с чисти имена.
Не може без вяра. Вярата крепи вътрешната ни хармония. Вярата ни кара да гледаме с обич всяко цвете, всяко дърво, всяко животинче. Вярата ни дава сили да гледаме децата си, внуците си, правнуците си, защото знаем, че те са божии създания.
Да се изучава ли религия в училищата? Все едно да питаме днес да пием ли вода, днес да прочетем ли дали светът е жив, днес да гледаме ли дали слънцето изгрява?
Кой ще научи децата, че не се отнема радостта на другия, че се подава хляб на гладния, че се обича мама и тате, че някой, някъде, отгоре отчита добрите ни постъпки и ни възнаграждава? Кой, освен учебника по религия?
Ненавреме питаме, преди 33 години трябваше да сложим такъв предмет в учебната програма. И сега наистина щяхме да бъдем други хора, с друг морал, с други възгледи, с друг поглед към бъдещето.
А да спрем да говорим и да го направим!
Тракийски Свят