Пиша и през прозореца гледам красивите лалета, нацъфтели в градинката ми. И веднага ги пренасям на сцената на Народно читалище „Иван Вазов 1904“ в Хисаря, където от 24 до 27 април 2025 година ще се проведе за тринадесети път един от най- престижните конкурси в България – „15 ЛАЛЕТА“.
Подготовката е в разгара си, хората от сдружението уточняват, планират, създават условия за перфектното му провеждане. Музикален директор на конкурса е Иван Димов – магистър по музика, вокален педагог и учител.
– Г-н Димов, четири дни певчески конкурс – това потвърждава още веднъж колко голямо значение има този конкурс за българската популярна музика. Колко участници пожелаха да пеят на сцената на Народно читалище „Иван Вазов 1904“?
- И тази година интересът към нашия конкурс е много голям. За съжаление нямаме възможност да допуснем всички желаещи, затова всеки музикален ръководител има право да представи не повече от двама свои възпитаници. В конкурса ще се включат над 400 деца и младежи, представители на 53 вокални школи от 18 области на страната.
– Председател на журито е Мими Иванова – родена в Хисаря, почетен гражданин на родния си град. Бих искала да науча за останалите членове на журито, защото работата им никак не е лека.
- Отново се доверяваме на безспорни и доказани експерти в областта на поп и рок музиката. Ако разрешите ще представя всеки един от тях с по няколко творческо-биографични акцента. Разбира се, започваме с нашата
МИМИ ИВАНОВА
Обичаната от няколко поколения българи Мими Иванова е родена в Хисаря. Завършва Средно музикално училище в град Пловдив и Естрадния отдел на Българската държавна консерватория в класа на Ирина Чмихова. Интересът към нейната личност и творчество не стихват повече от пет десетилетия. Изнесла е хиляди концерти по целия свят. Изпяла е над 500 песни, като по-голямата част от тях са дело на нейния житейски и творчески спътник – Развигор Попов. По-голямата част от бележитите български композитори в популярния жанр създават песни специално за нея: Зорница Попова, Мария Ганева, Мария Нейкова, Тончо Русев, Митко Щерев и много други. Носителка е на множество награди от престижни музикални конкурси и фестивали: „Шлагерфестивал”, Дрезден, „Братиславска лира“, „Песни за морето“, Рощок, „Златният Орфей“, „Мелодия на годината“, „Пролетния радио конкурс“ и много други.
НАДЯ ТОНЧЕВА
Надя Тончева е вокален изпълнител, пианист, аранжьор и преподавател. Завършила е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив със специалност пиано. Инициатор и организатор на джаз- фестивал в родния си град Казанлък , „Младежка Джаз сцена“ и „Конкурс за млади джаз изпълнители“ в Стара Загора. Преподавател по „Поп и джаз пеене“ в Националното училище за музикални и сценични изкуства „Христина Морфова“- град Стара Загора.
През 2016 година получава държавно отличие „Златен век“ – звезда за принос към българската култура.
КРАСИ ЙОРДАНОВА
Краси Йорданова е българска поп-певица, носителка на редица международни награди. За нея са писали песни едни от най-известните композитори и текстописци – Тончо Русев, Митко Щерев, Илия Кънчев, Евтим Евтимов, Жива Кюлджиева, Петър Москов, Миро, Мага и други. Работила е с изявени музиканти, както и с Биг- Бенда на Българското националното радио. Има издаден един албум, озаглавен „На баща ми с любов“. Участвала е в „Златния Орфей“. Има награди за изпълнител от международните фестивали: „Ялта море друзей“ и „Полет над звездите“. Шест години работи в САЩ като солистка на поп-джаз триото „Евъргрийн“.
СВЕТОСЛАВ ЛОБУШКИ
Роден е в град Петрич. Завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ със специалност класическа китара в класа на Димитър Дойчинов. Активно се занимава с преподавателска дейност. Автор и аранжор е на изключително много музика и песни за деца и възрастни. Музикалните му творби са многократно награждавани на различни конкурси, както в България, така и в чужбина. Създал е множество песни както за най-популярните български изпълнители, така и за млади и талантливи певци, като по този начин им подава ръка, за да градят своя собствен репертоар и име.
Носител на Гран при в направление „Ние и песента“ през 2024 година за аранжимента на песента „Гадание“.
МИЛКО ПЕТРОВ
Журналист, музикален редактор и звукорежисьор в БНР- Радио Пловдив. Завършва музикология в университета „Кардинал Стефан Вишински“ във Варшава- Полша и се дипломира с магистърска степен „Медийно музикално редакторство“ в АМТИИ – Пловдив. От същата година е в екипа на Радио Пловдив. Автор и водещ на три музикални предавания, в които е представял стотици сингли и албуми на български изпълнители.
– Има ли ограничение във възрастта за участие в „15 ЛАЛЕТА“?
- „15 лалета“ е един от малкото конкурси, в които няма възрастови ограничения. През годините при нас са участвали и ненавършили още 4 години и изпълнителка на 66. Тази година отново ще има нещо много любопитно – майки и дъщери ще бъдат „конкурентки“ в две различни вокални формации.
– В колко раздела ще бъдат оценявани участниците?
– По традиция нашият конкурс се провежда в три направления:
„С песните на Мими, Развигор и приятели“;
„15 лалета“;
„Ние и песента“.
- Под патронажа на кмета ли се провежда?
- Община Хисаря е наш съорганизатор, а кметът Ива Вълчева ще е патрон на конкурса.
– Колко награди ще раздадете и какви са те за победителите?
– Броят на наградите няма как да бъде изброен, тъй като във всяка от петте възрастови групи и направления се връчват награди, които се определят от нашето добронамерено, компетентно и обективно жури, но ще изброя някои от най-чаканите и някои от най-интересните:
– Grand prix във всяко едно от трите направления;
– Наградата на СНЦ „15 лалета“;
– Наградата на кмета на община Хисаря;
– Голямата награда за най-добрата вокална формация;
– Голямата награда за най-добър изпълнител във всяка възрастова група;
– Златни, сребърни и бронзови медали;
– Уикенд за двама от някои от най-престижните хотели в града;
– Вкусните продукти на „Деликатес 2“, „Валнутс“, Пчеларска ферма „Бормалийски“;
– Книги от издателствата: „Просвета“, „Жанет 45“, „Българска история“;
– Компакт дискове на членовете журито – Мими Иванова и Надя Тончева;
– Картини от хисарските художнички Росица Спиридонова и Росица Симеонова.
– Журналистката Ирина Кирилова ще подари на председателя на журито – Мими Иванова и на музиканта, създал най- хубавия аранжимент за конкурса, своята седма книга „Закъснели срещи“ и още много.
– Сдружението Ви и лично Вие, общината и спомоществователи дадоха пари за осъществяването на тази идея, която събира толкова хора в града по време на провеждането му. Стигат ли за всичко?
- С общи усилия и благодарение на тези прекрасни хора, които са около нас, успяваме да се справим. Разбира се, винаги има какво още да се направи…
– Г-н Димов, да бъдеш музикален директор на конкурс, който се провежда четири дни, не е лесна работа. Дванадесет години правите това и доказвате, че умеете да организирате, да направлявате и да вдъхновявате участниците. Музиката ли е Вашия живот?
- С музиката е свързана много съществена част от живота ми, а и тя е моя професия.
– Тринадесето издание на конкурса. 13 се смята за фатално число. 2025 година – това пък прави 9 – числото, което означава завършек на нещо. Аз съм уверена, че „15 ЛАЛЕТА“ ще го има и в бъдеще, защото всички искаме да слушаме нови, хубави български песни. Нали не сте фаталист?
- Не, не съм фаталист. Сигурен съм, че конкурсът ще пребъде!
– Да си пожелаем хубаво време, много цветя за изпълнителите, а Хисаря е достатъчно привлекателен град не само със зеленината си, не само с най- дългата крепостна стена, с чистия въздух, с разцъфтелите лалета, не само с летния театър в римски стил, а и с едно читалище, за което гостите казват, че рядко може да се види толкова прекрасно място за култура и просвета.
Ирина Кирилова за „ТРАКИЙСКИ СВЯТ“