Зукърбърг обеща край на цензурата във Фейсбук

Автор: Няма коментари Сподели:

Създателят на социалната медия призна, че понякога под политически натиск са трити безобидни постове и са блокирани авторите им

В обръщение към потребителите снощи собственикът и основателят на Фейсбук/Мета обяви края на цензурата в социалната медия. Марк Зукърбърг обеща и други сериозни промени, които според него са за добро и са в името на свободата на изразяване.

Зукърбърг обеща, че като се започне първо от САЩ, ще бъде прекратена практиката за проверка на факти от трета страна с наети служители и контролът над публикациите вече ще се осъществява само по желание на потребители в общността.

“Ще позволим повече изказвания, като премахнем ограниченията по някои теми и съсредоточим нашето правоприлагане върху незаконни и тежки нарушения. Ще възприемем по-линостен подход към политическото съдържание, така че хората, които искат да виждат повече от него в емисиите си, ще могат да го направят. Платформите на Meta са създадени да бъдат места, където хората могат да изразяват себе си свободно. Това може да изглежда хаотично. На платформи, където милиарди хора могат да имат глас, всичко добро, лошо и грозно е на показ. Но това е свободно изразяване.”

Още през 2019 г. в свое изказване в университета Джорджтаун Марк Зукърбърг заяви, че свободното изразяване е движещата сила зад прогреса в американското общество и по света. Според него възпрепятстването на свободата на словото, колкото и добронамерени да са причините за това, често укрепва съществуващите институции и властови структури, вместо да дава възможност на хората да се изявят.

В отговор на обществени и политически натиск, през последните години са направени доста грешки и това доведе до разочарованието на много потребители, признава Зукърбърг. „Твърде често пречим на свободното изразяване“ и „твърде много безобидно съдържание се цензурира, твърде много хора се оказват погрешно заключени в „затвора на Facebook“ и ние често сме твърде бавни, за да реагираме, когато това се случи“, каза той.

„Искаме да поправим това и да се върнем към тази основна цел за свободно изразяване. Днес правим някои промени, за да останем верни на този идеал.“

Край с програмата за проверка на факти от трети страни

„Когато започнахме нашата независима програма за проверка на факти през 2016 г., бяхме много ясни, че не искаме да бъдем съдии на истината. Направихме това, което смятахме, че е най-добрият и разумен избор в момента, а именно да прехвърлим тази отговорност на независими организации за проверка на факти. Намерението на програмата беше тези независими експерти да дадат на хората повече информация за нещата, които виждат онлайн, особено за вирусни измами, така че те да могат сами да преценят какво са видели и чели“, припомня основателят на социалната медия.

Това не е начинът, по който нещата се развиха, особено в САЩ, допълва той. Експертите, както всички останали, имат свои собствени пристрастия и гледни точки. Това проличало в изборите, които някои направили за това какво да проверяват във фактите и как. Зукърбърг разказа, как с течение на времето много постове са били тълкувани неправомерно и пристрастно като политически дебат или опасно съдържание по субективни причини. Намекна и за изпълняването на политически поръчки. Една програма, предназначена да информира, твърде често се превръщаше в инструмент за цензура, сподели той.

В САЩ се прекратява дейността на наетия да проверява достоверността на фактите персонал. Евентуалните санкции срещу някоя публикация в социалната мрежа ще се предприемат само по предложение на потребители, участващи в нея (новата програма е наречена Бележки на общността). Според Зукърбърг този подход е добре онагледен и ефективен в X – общността има възможност сама да решава кога публикациите са подвеждащи и се нуждаят от повече разяснение.

Meta вече няма да пише бележки до потребителите от общността или да решава кои публикации да се показват, а кои – не. Те ще се пишат и оценяват от потребителите.

В периода на прехода към въвеждане на Бележки на общността, Зукърбърг обеща, че проверяването на съдържание постепенно ще намалява. Ще изчезнат огромните натрапчиви предупредителни етикети за опасност.

Повече свобода на словото

Зъкурбърг призна, че се е стигнало до това „да прекаляваме с налагането на правилата си, да ограничаваме законния политически дебат, да цензурираме твърде много съдържание и да подлагаме твърде много хора на разочароващи действия по прилагане“.

През декември 2024 г. са премахвани милиони части от съдържание всеки ден, съобщи той и обеща, че компанията ще разшири прозрачността на действията си. Когато грешно е предприета мярка за съдържание, смятано за спам, а то не е, от Мета ще се извиняват за грешката си публично.

„Отърваваме се от редица ограничения по теми като имиграция, полова идентичност и пол, които са обект на чест политически дискурс и дебат. Не е правилно нещата да могат да се казват по телевизията или в Конгреса, но не и на нашите платформи. Тези промени в политиката може да отнеме няколко седмици, за да бъдат напълно внедрени.“

Ще се промени и начинът, по който се определят различните видове нарушения. Досега са използвани автоматизирани системи за сканиране за всички нарушения на правилата, но това довело до твърде много грешки и твърде много цензурирано съдържание. Ще продължи обаче безмилостната борба срещу незаконните и тежки нарушения, като публикуване на съдържание по темите тероризъм, сексуална експлоатация на деца, наркотици, измами и други престъпления, обещават от Мета.

Но за по-леки нарушения на правилата ще разчитаме някой да съобщи за проблем, преди да предприемем каквото и да е действие, заяви Зукърбърг. Увеличен е персоналът, който отговаря за обратната връзка и контакт с клиентите. Компанията работи и върху нови начини за по-бързо възстановяване на акаунти.

Персонализиран подход към политическото съдържание

„От 2021 г. направихме промени, за да намалим количеството гражданско съдържание, което хората виждат – публикации за избори, политика или социални въпроси – въз основа на обратната връзка, която нашите потребители ни дадоха, че искат да виждат по-малко от това съдържание. Но това беше доста груб подход. Ще започнем да го връщаме постепенно във Facebook, Instagram и Threads с по-персонализиран подход, така че хората, които искат да виждат повече политическо съдържание в своите емисии, да могат.“

Всички тези промени според Зукърбърг ще позволят на хората да изразят мнението си свободно и ще дадат възможност на екипа на Фейсбук „да имаме смирението да променим подхода си, когато знаем, че грешим“.

Източник: Списание 8

Присъединете се към нашия канал в Телеграмhttps://t.me/trakiaworld

Предишна статия

Васил Михайлов: Тъжно ми е, че българите се претопяват като нация

Следваща статия

Учителя Петър Дънов: “ВСИЧКИ ХОРА СА НА ИЗПИТ”

Други интересни

Вашият коментар