И сега разбраха: ако нападнеш майка Русия, ще платиш висока цена

Автор: Няма коментари Сподели:

Има една стара поговорка: „Пошегувайте се и разберете“. На 19 ноември Украйна изстреля шест произведени в САЩ ракети по цел, разположена на руска земя.

На 20 ноември Украйна изстреля до дузина крилати ракети Storm Shadow, произведени във Великобритания, срещу цел на руска земя.

На 21 ноември Русия изстреля нова ракета със среден обсег срещу цел на украинска земя.

Украйна и нейните американски и британски съюзници се заблуждават.

И сега разбраха: ако нападнеш майка Русия, ще платиш висока цена.

В ранните сутрешни часове на 21 ноември Русия изстреля ракета, която порази завода „Южмаш“ в украинския град Днепропетровск. Часове след като тази ракета, изстреляна от руския ракетен полигон Капустин Яр, порази целта си, руският президент Владимир Путин се появи по руската телевизия, където обяви, че изстреляната от Русия ракета, която както медиите, така и западното разузнаване са класифицирали като експериментална модификация на ракетата RS-26, която беше консервирана от Русия през 2017 г., всъщност е напълно ново оръжие, известно като „Орешник“, което на руски означава „лешник“. Путин отбеляза, че ракетата все още е във фаза на тестване и че бойният пускане срещу Украйна е част от теста, който, по думите му, е „успешен“.

Руският президент Путин обявява изстрелването на ракетата „Орешник“ в телевизионно обръщение наживо

Путин обяви, че ракетата, летяла към целта си със скорост повече от десет пъти скоростта на звука, е непобедима. Съвременните системи за противовъздушна отбрана, които съществуват в света, и противоракетната отбрана, създадена от американците в Европа, не могат да прехванат такива ракети“, каза Путин.

Путин каза, че „Орешник“ е разработена в отговор на планираното от Съединените щати разполагане на хиперзвукова ракета „Тъмният орел“, която сама по себе си е ракета със среден обсег. „Орешник“ е проектиран да „отразява“ способностите на САЩ и НАТО.

На следващия ден, 22 ноември, Путин се срещна с главнокомандващия на стратегическите ракетни сили Сергей Каракаев, където беше обявено, че ракетата „Орешник“ незабавно ще влезе в серийно производство. Според генерал Каракаев, когато е разгърнат, „Орешник“ може да порази всяка цел в Европа, без да се опасява, че ще бъде прихванат. Според Каракаев ракетната система „Орешник“ е разширила бойните възможности на руските РВСН за унищожаване на различни видове цели в съответствие с поставените им задачи, както с неядрени, така и с ядрени бойни глави. Високата оперативна готовност на системата, каза Каракаев, позволява пренасочване и унищожаване на всяка набелязана цел в най-кратки срокове.

„Ракетите ще говорят сами за себе си“

Обстоятелствата, които накараха Русия да обстрелва Украйна, което може да се опише само като стратегическа оръжейна система, се разиграха през последните три месеца. На 6 септември министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин пътува до Рамщайн, Германия, където се срещна с украинския президент Володимир Зеленски, който настоя пред Лойд за важността на това САЩ да дадат разрешение на Украйна да използва произведената от САЩ армейска тактическа ракетна система (ATACMS). ракети по цели, разположени в границите на Русия преди 2014 г. (тези оръжия са били използвани преди това от Украйна срещу територия, претендирана от Русия, но която се счита за спорна – Крим, Херсон, Запорожие, Донецк и Луганск). Зеленски също изтъкна аргумента за съгласието на САЩ по отношение на подобни разрешения, които да бъдат предоставени по отношение на произведената във Великобритания крилата ракета Storm Shadow.

Министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин (вляво) и президентът на Украйна Володимир Зеленски (вдясно)

Украйна притежаваше тези оръжия и ги беше използвала срещу спорните руски територии. Освен че събраха няколко заглавия, тези оръжия имаха практически нулево забележимо въздействие на бойното поле, където руските сили надделяваха в битка срещу упоритите украински защитници.

Министър Остин слушаше, докато Зеленски излагаше аргументите си за зелена светлина за използване на ATACMS и Storm Shadow срещу руски цели. „Трябва да имаме тази способност с голям обсег, не само на разделената територия на Украйна, но и на руска територия, така че Русия да бъде мотивирана да търси мир“, аргументира се Зеленски и добави, че „Трябва да направим руски градове и дори руски войниците мислят за това, от което имат нужда: мир или Путин.

Остин отхвърли искането на украинския президент, отбелязвайки, че нито едно военно оръжие няма да бъде решаващо в продължаващите битки между Украйна и Русия, подчертавайки, че използването на американски и британски оръжия за атака на цели в Русия само би увеличило шансовете за ескалация на конфликта, довеждайки въоръжена с ядрено оръжие Русия в пряка битка срещу силите на НАТО.

На 11 септември държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, придружен от британския външен министър Дейвид Лами, пътува до украинската столица Киев, където Зеленски отново оказа натиск върху двамата мъже по отношение на разрешението за използване на ATACMS и Storm Shadow по цели в Русия. И двамата мъже възразиха, оставяйки въпроса за среща, насрочена между президента на САЩ Джо Байдън и британския премиер Киър Стармър в петък, 13 септември.

На следващия ден, 12 септември, руският президент Владимир Путин говори пред пресата в Санкт Петербург, Русия, където се обърна към въпроса за потенциалното използване от Украйна на оръжия, произведени в САЩ и Великобритания. „Това ще означава, че страните от НАТО – САЩ и европейските страни – са във война с Русия“, каза Путин. „И ако това е така, тогава, имайки предвид промяната в същността на конфликта, ние ще вземем подходящи решения в отговор на заплахите, които ще бъдат отправени към нас.

Президентът Байдън се вслуша в думите на руския президент и въпреки че беше притиснат от министър-председателя Стармър да даде зелена светлина на използването на ATACMS и Storm Shadow от Украйна, реши да продължи политиката на САЩ за забрана на подобни действия.

И там нещата стояха до 18 ноември, когато президентът Байдън, в отговор на съобщенията, че Северна Корея е изпратила хиляди войници в Русия, за да се присъединят към боевете срещу украинските сили, обърна курса, позволявайки предоставените от САЩ разузнавателни данни да бъдат преобразувани в данни, използвани за насочване както на ракетите ATACMS, така и на ракетите Storm Shadow към техните цели. Тези цели бяха предоставени от Зеленски на САЩ още през септември, когато украинският президент посети Байдън в Белия дом. Зеленски беше превърнал поразяването на тези цели с ракети ATACMS и Storm Shadow в ключова част от своя така наречен „план за победа“.

След като одобрението беше дадено от САЩ, Зеленски говори пред пресата. „Днес много се говори в медиите за това, че сме получили разрешение за съответните действия“, каза той. „Хитовете не се правят с думи. Такива неща не се нуждаят от съобщения. Ракетите ще говорят сами за себе си.“

На следващия ден, 19 ноември, Украйна изстреля шест ATACMS срещу цели близо до руския град Брянск. Ден след това – 20 ноември – Украйна изстреля ракети Storm Shadow срещу руски команден пункт в провинция Курск в Русия.

Украинските ракети бяха проговорили. (*)

Руският отговор

Малко след атаките на Storm Shadow срещу Курск, украинските акаунти в социалните медии започнаха да съобщават, че украинското разузнаване е установило, че руснаците подготвят ракета RS-26 Рубеж за изстрелване срещу Украйна. Тези доклади предполагат, че разузнавателните данни идват от предоставени от САЩ предупреждения, включително изображения, както и прихванати радиокомуникации от съоръжението за изпитания на ракети Капустин Яр, разположено източно от руския град Астрахан.

Тестово изстрелване на ракета РС-26

RS-26 беше ракета, която в зависимост от конфигурацията на полезен товар можеше да бъде класифицирана като междуконтинентална балистична ракета (ICBM, което означава, че може да достигне обсег от над 5500 километра) или ракета със среден обсег (IRBM, което означава, че може да лети между 1000 и 3000 километра). Като се има предвид, че ракетата е разработена и тествана от 2012-2016 г., това означава, че RS-26 или ще бъде декларирана като ICBM и ще се счита за част от Договора за нов старт, или като IRBM и като такава ще бъде забранена от Intermediate Договор за ядрените сили (INF). Договорът INF беше в сила от юли 1988 г. и успешно наложи елиминирането на цяла категория ядрени оръжия, смятани за едни от най-дестабилизиращите в света.

През 2017 г. руското правителство реши да спре по-нататъшното развитие на RS-26 предвид сложността, породена от конкурентните ограничения за контрол на оръжията.

През 2019 г. тогавашният президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от Договора за INF. САЩ незабавно започнаха тестове на крилати ракети със среден обсег и обявиха намерението си да разработят ново семейство хиперзвукови ракети със среден обсег, известни като Dark Eagle.

Въпреки тази провокация, руското правителство обяви едностранен мораториум върху производството и разполагането на IRBM, като обяви, че този мораториум ще остане в сила, докато САЩ или НАТО не разположат IRBM на европейска земя.

През септември 2023 г. САЩ разположиха нова контейнерна система за изстрелване на ракети, способна да изстреля крилатата ракета Tomahawk в Дания като част от учение на НАТО. САЩ изтеглиха ракетата-носител от Дания след приключване на обучението.

В края на юни 2024 г. руският президент Владимир Путин обяви, че Русия ще възобнови производството на ракети със среден обсег, цитирайки разполагането на ракети със среден обсег от САЩ в Дания. „Трябва да започнем производството на тези ударни системи и след това, въз основа на реалната ситуация, да вземем решения къде – ако е необходимо, за да гарантираме нашата безопасност – да ги поставим“, каза Путин.

По това време западните медии спекулираха за връщането на консервирания RS-26 в производство.

Когато Украйна обяви, че е открила RS-26, която се подготвя за изстрелване на 20 ноември, много наблюдатели (включително и аз) приеха тази възможност, предвид съобщението през юни на президента Путин и свързаните с него спекулации. Като такъв, когато през нощта на 21 ноември украинците обявиха, че ракета RS-26 е била изстреляна от Капустин Яр срещу завод за производство на ракети в град Днепропетровск, тези съобщения бяха приети за чиста монета.

Както се оказа, всички сме грешали.

Украинското разузнаване, след като изследва остатъците от ракети от атаката, изглежда подкрепя това твърдение. Докато РС-26 е производна на междуконтиненталната балистична ракета СС-27М, използвайки първата и втората й степен, то Орешник, според украинците, използва първата и втората степен на новата междуконтинентална балистична ракета „Кедр“ (Кедър), който е в начален етап на развитие. Освен това изглежда, че системата за доставяне на оръжие е взета от новоразработения Ярс-M, който използва независими превозни средства за последващо усилване или IPBV, известни на руски като блок индивидуального разведения (BIR), вместо традиционните няколко независимо насочени превозни средства за повторно влизане, или MIRVs.

В класическата конфигурация на оръжие за съвременна руска ракета, последната степен на ракетата, известна още като превозно средство с последващо ускоряване (PBV или bus), съдържа всички MIRVs. След като ракетата излезе от земната атмосфера, PBV се отделя от корпуса на ракетата и след това независимо маневрира, освобождавайки всяка бойна глава в необходимата точка, за да достигне набелязаната цел. Тъй като всички MIRVs са прикрепени към един и същ PBV, бойните глави се освобождават над цели, които са на относително линейна траектория, ограничавайки зоната, която може да бъде на прицел.

Ракета, използваща конфигурация IPBV, обаче може да пусне всяко превозно средство за повторно влизане едновременно, което позволява на всяка бойна глава да следва независима траектория към своята цел. Това позволява по-голяма гъвкавост и точност.

Орешник е проектиран да носи между четири и шест IPBV. Тази, използвана срещу Днепропетровск, беше шест IPBV-способна система. Всяка бойна глава на свой ред съдържаше шест отделни субмуниции, състоящи се от метални охлюви, изковани от екзотични сплави, които им позволяваха да запазят формата си по време на екстремната топлина, генерирана от хиперзвукови скорости на повторно влизане. Тези охлюви не са експлозивни; по-скоро те използват комбинираните ефекти от кинетичния удар при висока скорост и екстремната топлина, погълната от екзотичната сплав, за да унищожат желаната цел при удар.

Ракета „Орешник“ удари военнопромишления комплекс в Днепропетровск

Военно-промишлената цел, поразена от „Орешник“, е поразена от шест независими бойни глави, всяка от които съдържа шест суббоеприпаса. Общо съоръжението в Днепропетровск беше поразено с 36 отделни боеприпаса, нанасяйки опустошителни щети, включително на подземни производствени съоръжения, използвани от Украйна и нейните съюзници в НАТО за производство на ракети с малък и среден обсег.

Тези съоръжения бяха унищожени.

И руснаците се изказаха.

Обратно в бъдещето

Ако историята е съдия, Орешник вероятно ще отразява, относно оперативната концепция, ракетата „Скорост“ от съветската епоха, която е разработена в началото на 1982 г., за да се противопостави на планираното разполагане от Съединените щати на балистична ракета със среден обсег Пършинг II в Западна Германия. Скорост беше, подобно на Орешник, смесица от технологии от разработвани по това време ракети, включително усъвършенствана версия на SS-20 IRBM, все още неразгърнатата ICBM SS-25 и все още разработваната SS-27. Резултатът беше пътномобилна двустепенна ракета, която можеше да носи или конвенционален, или ядрен полезен товар, използващ шестосен транспортер-монтажник-стартер или TEL (както RS-26, така и Орешник също използват шестосен TEL).

През 1984 г., когато „Скорост“ наближава завършването си, съветските стратегически ракетни сили провеждат учения, при които частите с SS-20 практикуват тактиката, която ще се използва от оборудваните със „Скорост“ сили. Предвижда се формирането на общо три ракетни полка „Скорост“, включващи общо 36 пускови установки и над 100 ракети. Базите за тези единици са построени през 1985 г.

Ракета и пускова установка „Скорост“.

Скорост никога не бе разгърната; производството е спряно през март 1987 г., тъй като Съветският съюз се подготвя за реалностите на Договора INF, който би забранил системата Skorost.

Историята на „Скорост“ е важна, защото оперативните изисквания за системата – да отразява ракетите „Пършинг II“ и бързо да ги поразява по време на война – е същата мисия, дадена на ракетата „Орешник“, като „Тъмният орел“ (Dark Eagle) заменя „Пършинг II“.

Но Орешник може да поразява и други цели, включително логистични съоръжения, съоръжения за командване и контрол, съоръжения за противовъздушна отбрана (всъщност руснаците току-що поставиха новото съоръжение за противоракетна отбрана Mk. 41 Aegis Ashore, което беше активирано на полска земя, на целевия списък на Орешник).

Накратко, Орешник променя играта във всяко отношение. В своите забележки от 21 ноември Путин упрекна Съединените щати, отбелязвайки, че решението на президента Тръмп през 2019 г. да се оттегли от Договора за INF е глупаво, още повече от предстоящото разполагане на ракетата „Орешник“, която щеше да бъде забранена съгласно договора.

На 22 ноември Путин обяви, че „Орешник“ трябва да влезе в серийно производство. Той също така отбеляза, че руснаците вече разполагат със значителни запаси от ракети Орешник, които биха позволили на Русия да отговори на всякакви нови провокации от страна на Украйна и нейните западни съюзници, като по този начин отхвърли оценките на западното разузнаване, които твърдяха, че като експериментална система направена от руснаците, те нямат способността да повтарят атаки като тази, извършена на 21 ноември.

Като конвенционално въоръжено оръжие, „Орешник“ предоставя на Русия средства за поразяване на стратегически цели, без да се прибягва до използването на ядрени оръжия. Това означава, че ако Русия реши да удари цели на НАТО поради бъдеща украинска провокация (или пряка провокация от страна на НАТО), тя може да го направи, без да прибягва до ядрени оръжия.

Готови за ядрен обмен

Усложнява вече сложната ситуация фактът, че докато САЩ и НАТО се опитват да се борят с повторното появяване на руска заплаха от ракети със среден обсег, която отразява тази на SS-20, чиято поява през 70-те години на миналия век хвърли американците и техните европейски съюзници в състояние на паника, Русия, в отговор на самите действия, които предизвикаха повторното появяване на INF-оръжия в Европа, издаде нова ядрена доктрина, която намалява прага за използване на ядрени оръжия от Русия.

Оригиналната доктрина за ядрено възпиране беше публикувана от Русия през 2020 г. През септември 2024 г., в отговор на дебата, който се провежда в САЩ и НАТО относно разрешаването на Украйна да използва произведени от САЩ и Великобритания ракети за нападение на цели на руска земя, президентът Путин инструктира своите съветът за национална сигурност да предложи ревизии на доктрината 2020 въз основа на новите реалности.

Обновеният документ беше подписан от Путин на 19 ноември, същия ден, в който Украйна изстреля шест произведени в САЩ ракети ATACMS срещу цели на руска земя.

След като обяви приемането на новата ядрена доктрина, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков беше попитан от репортери дали украинска атака срещу Русия с помощта на ракети ATACMS може потенциално да предизвика ядрен отговор. Песков отбеляза, че разпоредбата на доктрината позволява използването на ядрени оръжия в отговор на конвенционален удар, който поражда критични заплахи за суверенитета и териториалната цялост на Русия. Песков също така отбеляза, че новият език на доктрината гласи, че нападение от която и да е страна, подкрепяна от ядрена сила, би представлявало съвместна агресия срещу Русия, която предизвиква използването на ядрени оръжия от Русия като отговор.

Малко след оповестяването на новата руска доктрина Украйна атакува територията на Русия с помощта на ракети ATACMS.

На следващия ден Украйна атакува територията на Русия с помощта на ракети Storm Shadow.

Според новата ядрена доктрина на Русия тези атаки могат да предизвикат руски ядрен отговор.

Новата руска ядрена доктрина подчертава, че ядрените оръжия са „средство за възпиране“ и че използването им от Русия би било само като „крайна и принудителна мярка“. Русия, гласи доктрината, „полага всички необходими усилия за намаляване на ядрената заплаха и предотвратяване на изостряне на междудържавните отношения, което може да предизвика военни конфликти, включително ядрени“.

Ядреното възпиране, според доктрината, е насочено към защита на „суверенитета и териториалната цялост на държавата“, възпиране на потенциален агресор или „в случай на военен конфликт, предотвратяване на ескалация на военните действия и спирането им при условия, приемливи за Руската Федерация.”

Русия реши да не се позовава на своята ядрена доктрина в този момент, като вместо това избра да инжектира оперативното използване на новата ракета „Орешник“ като междинна неядрена мярка за възпиране.

Въпросът в този момент е дали Съединените щати и техните съюзници осъзнават опасността, причинена от техните прибързани действия при разрешаването на украински атаки на руска територия.

Отговорът, за съжаление, изглежда „вероятно не“.

Контраадмирал Томас Бюканън

Приложение А в това отношение са коментари, направени от контраадмирал Томас Бюканън, директор на плановете и политиката в J5 (Стратегия, планове и политика) за Стратегическото командване на САЩ, обединеното бойно командване, отговорно за възпирането на стратегическа атака (т.е. ядрена война) чрез безопасна, сигурна, ефективна и надеждна глобална бойна способност и, когато бъдат насочени, да бъдат готови да надделеят в конфликт. На 20 ноември адмирал Бюканън беше основен лектор на конференцията по ядрени въпроси на Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, където той се позова на опита си като човек, отговорен за превръщането на президентските насоки в подготовка и провеждане на ядрената война плановете на Съединените щати.

Домакинът на събитието се позова на резюмето на адмирал Бюканън, когато го представи на тълпата, такт, който на пръв поглед вдъхваше чувство на увереност в ядрените войни на Съединените щати. Водещият също отбеляза, че е случайно адмирал Томас да говори ден след като Русия обяви новата си ядрена доктрина.

Но когато адмирал Бюканън започна да говори, подобни възприятия бързо бяха пометени от реалността, че отговорните за планирането и прилагането на доктрината на американската ядрена война са били напълно невежи за това, което са призовани да направят.

Когато говори за плановете на Америка за ядрена война, адмирал Бюканън заяви, че „нашите планове са достатъчни от гледна точка на действията, на които те се стремят да задържат противника, и ние сме в проучване на достатъчността“, отбелязвайки, че „настоящата записана програма е достатъчна днес, но може да не е достатъчна за в бъдеще. Той продължи да формулира, че това проучване „е в ход сега и ще работи добре през следващата администрация и ние очакваме с нетърпение да продължим тази работа и да формулираме как бъдещата програма може да помогне да се предоставят на президента допълнителни възможности, ако има нужда от тях“.

Накратко, плановете на Америка за ядрена война са безсмислени, което е подходящо, като се има предвид безсмислената реалност на ядрената война.

Забележките на адмирал Бюканън са оформени от светогледа му, който в случая с Русия е повлиян от натоцентрична интерпретация на руските действия и намерения, които са отделени от реалността. „Президентът Путин“, заяви адмирал Бюканън, „демонстрира нарастваща готовност да използва ядрена реторика, за да принуди Съединените щати и нашите съюзници в НАТО да приемат опита му да промени границите и да пренапише историята. Въпреки това тази седмица имаше още едно от тези усилия.“

Путин, продължи Бюканън, „утвърди и актуализира доктрината си така, че Русия я преразгледа, за да включи разпоредбата, че ядрено отмъщение срещу неядрени държави ще бъде обмислено, ако държавата, която го е подкрепила, е била подкрепена от ядрена държава. Това има сериозни последици за Украйна и нашите съюзници в НАТО.

Остана неизказан фактът, че настоящата криза около Украйна е свързана със стратегия на НАТО, която се стреми да разшири границите на НАТО до границата с Русия, въпреки направените уверения, че НАТО няма да се разшири „един сантиметър на изток“. По същия начин Бюканън мълчеше за заявената цел на администрацията на президента Байдън да използва конфликта в Украйна като прокси-война, предназначена да нанесе „стратегическо поражение“ на Русия.

Погледната в тази светлина, руската ядрена доктрина се превръща от инструмент за сплашване, както беше формулиран от адмирал Бюканън, в инструмент за възпиране – отразявайки заявеното намерение на ядрената позиция на Америка, но с много повече яснота и цел.

Адмирал Бюканън наистина изрази коментарите си, като заяви от самото начало, че когато става дума за ядрена война, „тук няма победа. Никой не печели. Знаете ли, САЩ са подписали този език. Ядрената война не може да бъде спечелена, никога не трябва да се води и т.н.

Първата водородна бомба, тествана от Съединените щати, 1952

Когато го попитаха за концепцията за „спечелване“ на ядрена война, Бюканън отговори, че „това със сигурност е сложно, защото вървим по много различни пътища, за да говорим какво е състоянието на Съединените щати в една среда след ядрен обмен. И това е мястото, което бихме искали да избягваме, нали? И така, когато говорим за неядрени и ядрени способности, със сигурност не искаме да имаме обмен, нали така?“

Верно е

Щеше да е най-добре, ако той просто беше спрял тук. Но адмирал Бюканън продължи.

„Мисля, че всички биха се съгласили, че ако трябва да имаме обмен, тогава искаме да го направим при условия, които са най-приемливи за Съединените щати. Така че условията, които са най-приемливи за Съединените щати, ни поставят в позиция да продължим да водим света, нали? Така че до голяма степен се смятаме за световен лидер. И водим ли света в област, в която смятаме за загуба? Отговорът е не, нали? И така ще бъде до момент, в който ще поддържаме достатъчно – ще трябва да имаме достатъчен капацитет. Трябва да имаме резервен капацитет. Не бихте изразходвали всичките си ресурси, за да спечелите, нали? Защото тогава няма с какво да възпирате в този момент.“

От това твърдение излизат две неща. Първото е идеята, че Съединените щати вярват, че могат да се бият и да спечелят ядрен „обмен“ с Русия.

Второто е идеята, че Съединените щати могат да спечелят ядрена война с Русия, като същевременно запазят достатъчно стратегически ядрен капацитет, за да възпрат останалия свят от участие в ядрена война, след като ядрената война с Русия приключи.

„Спечелването“ на ядрена война с Русия предполага, че Съединените щати имат план за печелене на война.

Адмирал Бюканън е човекът, който отговаря за изготвянето на тези планове. Той заяви, че тези планове „са достатъчни от гледна точка на действията, на които се стремят да задържат противника“, но това очевидно не е така – Съединените щати не успяха да възпрат Русия от публикуването на нова доктрина за ядрена война и от бойното използване за първи път в историята на стратегическа ядрено-способна балистична ракета.

Плановете му се провалиха.

И той признава, че „настоящата официална програма е достатъчна днес, но може да не е достатъчна за в бъдеще.“

Което означава, че нямаме адекватен план за бъдещето.

Но ние имаме план.

Такъв, който има за цел да доведе до „победа“ в една ядрена война, която Бюканън признава, че не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води такава битка.

Такава, която ще позволи на Съединените щати да запазят достатъчно ядрени оръжия в своя арсенал, за да продължат да „бъдат световен лидер“, като поддържат своята доктрина за ядрено възпиране.

Доктрина, която, ако Съединените щати някога се впуснат в „ядрен обмен“ с Русия, би се провалила.

Има само един сценарий, при който Съединените щати биха могли да си представят ядрен „обмен“ с Русия, който им позволява да запазят значителен арсенал от ядрени оръжия, способен на продължително възпиране.

И този сценарий включва превантивен ядрен удар срещу стратегическите ядрени сили на Русия, предназначен да унищожи повечето от ядрените оръжия на Русия.

Такава атака може да бъде извършена само от ракетите Trident, носени на борда на подводниците от клас „Охайо“ на ВМС на Съединените щати.

Задръжте тази мисъл.

Русия официално заявява, че използването на ракети ATACMS и Storm Shadow от Украйна по цели в Русия е достатъчно, за да предизвика използването на ядрени оръжия като отмъщение съгласно новата ядрена доктрина.

Към момента на написването на тази статия Съединените щати и Великобритания обсъждат с Украйна възможността за разрешаване на нови атаки срещу Русия с помощта на ATACMS и Storm Shadow.

Франция току-що разреши на Украйна да използва произведената във Франция ракета SCALP (братовчед на Storm Shadow) срещу цели в Русия.

И има съобщения, че военноморските сили на Съединените щати току-що обявиха, че повишават статуса на оперативна готовност на своите разположени подводници от клас Охайо.

Изстрелване на ракета Trident D5 (Тризъбец) от подводница клас Охайо

Крайно време е всеки, от всяка сфера на живота, да разбере пътя, по който вървим в момента. Оставени без контрол, събитията ни тласкат по магистрала към ада, която води само до една дестинация – ядрен Армагедон, за който всички са съгласни, че не може да бъде спечелен, и въпреки това Съединените щати точно в този момент се готвят да „победят“.

Ядрен „обмен“ с Русия, дори ако Съединените щати успеят да нанесат изненадващ превантивен ядрен удар, ще доведе до унищожаването на десетки американски градове и смъртта на повече от сто милиона американци.

И това е, ако „спечелим“.

И знаем, че не можем да „спечелим“ ядрена война.

И все пак ние активно се подготвяме да се борим с един.

Това безумие трябва да спре.

Сега.

Съединените щати току-що проведоха избори, на които спечелилият кандидат, новоизбраният президент Доналд Тръмп, проведе кампания на платформа, която се стреми да сложи край на войната в Украйна и да избегне ядрена война с Русия.

И все пак администрацията на президента Джо Байдън се зае с политическа дейност, която се стреми да разшири конфликта в Украйна и довежда Съединените щати до самия ръб на ядрена война с Русия.

Това е пряка обида на идеята за американска демокрация.

Пренебрегването на декларираната воля на народа на Съединените щати, изразена чрез гласовете им на избори, където самият въпрос за войната и мира беше в центъра на кампанията, е оскърбление за демокрацията.

Ние, хората на Съединените щати, не трябва да позволяваме това безумно бързане към война да продължи.

Трябва да уведомим администрацията на Байдън, че сме против всякакво разширяване на конфликта в Украйна, което носи със себе си възможността за ескалация, която води до ядрена война с Русия.

И ние трябва да помолим бъдещата администрация на Тръмп да се противопостави на този луд стремеж към ядрено унищожение, като повтори публично позицията си за войната в Украйна и ядрената война с Русия – че войната трябва да приключи сега и че не може да има ядрена война с Русия, предизвикана от войната в Украйна.

Трябва да кажем „не“ на ядрената война.

Работя с други съмишленици, за да проведа митинг във Вашингтон, окръг Колумбия през уикенда на 7-8 декември, за да кажем не на ядрената война.

Насърчавам американци от всички слоеве на обществото, всички политически убеждения, всички социални класи, да се присъединят и да дадат своя глас към тази кауза.

Гледайте това пространство за повече информация относно това рали.

Целият ни живот зависи от това.

#Nonuclearwar (Не на ядрената война)


(*) – Да забележим че Скот Ритър така и не коментира проблема с невъзможността ракетите да се пуснат от украинци, а че това е работа на натовски военни!

https://bgprevedi.com/on-the-brink-scott-ritter-45254-2/

Предишна статия

Финансовата зависимост на човек

Следваща статия

Бахайската религия

Други интересни