ПРЕДСТАВЯНЕТО НА КНИГАТА „ЗАКЪСНЕЛИ СРЕЩИ“ – КУЛТУРНО СЪБИТИЕ

Автор: Няма коментари Сподели:

 

6 юни 2024 година. Културен център „Спиритус“ в католическа черква „Св.Дух“, жилищен комплекс „Тракия“ в Пловдив прие Ирина Кирилова, за да представи своята книга „Закъснели срещи.“ Културното събитие бе
озвучено от цигулките и пианото на Красимира Манчева и Димитринка Занова – Манчева, а в салона бяха подредени картините на Красимира Манчева.

Свещеник Димитър Димитров откри вечерта като представи Ирина Кирилова и разказа, че я познава повече от 20 години и когато тя е работила като журналистка в кабелна телевизия „Хисар“ и в кабелно радио Хисар, е поставила началото на нещо, което не се е правило до тогава в средствата за информация. Тя е правила интервюта и водила
събеседване на единия четвъртък с католически свещеник, а на другия четвъртък с православен и това е предизвиквало много голям интерес сред зрителите и слушателите. Разказа за нейната култура, за нейната
начетеност и това, че всеки разговор с нея е едно удоволствие, защото е свързано с духовност и знания.
Авторката представи книгата си като разказа как се е появила идеята за заглавието, как се е подготвяла за всяко интервю, как се е запознавала с героите на книгата си, как е направила журналистическите си
разследвания, какво е за нея поезията.

Прочете на хората страници от личния и дневник, отпечатани в книгата и стихове, които харесаха на публиката.
На представянето на книгата дойдоха двама от нейните събеседници, които уважиха поканата ѝ. Това бяха директорът на регионалния археологически музей в Пловдив – доц. д-р Костадин Кисьов и художникът Жорж Трак, който 20 години стопанисва Културен център „Тракарт.“
Доц. Кисьов нарече Ирина Кирилова голяма, умна и много знаеща журналистка и направи сравнение с новите журналисти, които нищо не знаят да питат, идват неподготвени при него, не са вътре в темата и той се чуди как да им отговаря. Разказа за интервюто на Ирина с него как е била негов равностоен събеседник, как е проучила напълно темата за кулата в Маноле. Тя пък напомни за откритието му на гробницата между Дуванлий и Чернозем, където цял целиничък се показа тракийски вожд със златен нагръдник, с пръстени, златни и сребърни съдове и как е отишла в музея в Пловдив, как е направила репортаж за кабелна телевизия „Хисар“ и за местното радио, интервю с него и е сложила пред зрителите на пръста си пръстена на вожда от 2000 години. Авторката подари на доцент Кисьов книга с автограф, а после той изрази радостта си пред нея, че е разказала за това откритие, което нарече пред нея най- голямото в живота му. Беше със съпругата си, която специално поздрави Ирина Кирилова.
Пловдивският художник Жорж Трак също взе думата и изказа възхищението си от журналистиката на Ирина Кирилова, каза, че я познава от години, че е умна, представителна, има голяма култура и пожела следваща книга, която да не се казва „Закъснели срещи“, но да има същите стойностни интервюта, есета, стихове. Когато Ирина му подари книга, той я прегърна.

Културното събитие се предаваше директно по Фейсбук и беше записано за бъдещето и качено в публичното пространство веднага.
Беше запаметено и с много снимки. Авторката беше в дълга винено- червена рокля, която беше наполовина с гол гръб. Когато слезе от подиума, тя сложи шал, декориран с червени рози. Беше със златна пара от средновековието, на която от едната страна бяха зографисани „Подаръкът на влъхвите“, а от другата „Кръщението на Христос в река
Йордан“. Сандалите и бяха златисти.
Когато всичко свърши, Жорж Трак попита Ирина Кирилова има ли с кого да си отиде. След като разбра, че има хора с кола от Хисаря, които са я докарали, той каза:

– Тази вечер си блестяща, сияеща, огнена и аз те снимах , за да те нарисувам.

– А репортаж от Изследователския център на Асеновградско шосе?- попита тя.

– Обади се като пристигнеш в Пловдив, за да отидем там. Настина умееш да пишеш хубаво. Прочетох, докато раздаваше автографи „Приказка“. Зашеметен съм, особено от края.“

Дълго време след това хората останаха, за да говорят с авторката и да се
почерпят. Една дама каза, че е дошла, защото сутринта чула по радио Пловдив интервю с Ирина Кирилова, но според нея било много късо и сега авторката била разказала много, което я възхитило.

– Аз се подготвям много за всяко интервю – каза Кирилова като представяше книгата си. Даде пример с арх. доц. Димитър Андрейчин колко много е прочела за световната архитектура.

Допълни, че отец Димитър Димитров знае пет езика, че е обикалял музеите и че тя самата има любим архитект в Барселона, а отецът каза от първия ред: Гауди
– Да! Позна! – каза авторката и подари книга на отец Димитър Димитров.
Той пък и подари луксозно издание за посещението на папа Франциск в България.
ТРАКИЙСКИ СВЯТ

Предишна статия

Фулфорд: Тайната война се засилва

Следваща статия

Принцип Зеркала | Если ты не изменишь это, Реальность никогда не изменится!

Други интересни