Братя, нима наистина не разбирате какво става в държавицата ни?
Наистина ли не усещате как едни хора в София се подиграват с целия ни нещастен и бързо изчезващ народ?
Разбирате ли наистина кой ще ни управлява?
И какво ще стане после?
Ето ви ги избраниците:
В КОАЛИЦИЯТА „ДПС-ГЕРБ-БКП/БСП“
ДПС
– агент Сава (Ахмед Доган) от с. Дръндар,
– Шиши от Дубай,
– Карадайъто с къщите за гости, от с. Борино, Смолянско,
– Крупието-богослов Данчо Ментата от с. Карапелит,
– агент Вергил (Рамадан Байрам Аталай) от с Мъдрево, Разградско;
ГЕРБ
– Пожарникарят Н. Пр. Баце от с. Банкя,
– Томито от Габровските села,
– Десито от Дулово,
– Пацо Терасата от Валенсия, Испания,
– някойси Желязко от незнамкъдеси;
БКП/БСП
– буля Корни от с. Крушовица,
– Р. Овч. от Овча могила,
– свинарят Герго от с. Нивянин, Врачанско,
– Станишко от Херсон, Украйна,
– агент Економов (Румен Гечев) от Червен бряг, $1 = 3000 лв.
В ПАРЛАМЕНТА:
Сребърнокосият Веждю, Главен Мултак На Републиката, етническо турче, от с. Студен кладенец (Сок куюкею), Кърджалийско, въобще не пие и не псува никак.
В ПРЕЗИДЕНТСТВОТО:
Военният пенсионер Р. Радев с юмрука, много добър човек, от с. Славяново, Харманлийско.
Какви са тези хора?
Какъв произход имат?
Каква генеалогия?
Какви изключителни качества и способности?
Какво образование?
Каква квалификация в държавното управление?
Какъв опит?
Какъв интелект?
Каква нравственост?
Какви мотиви да са във властта?
Какво добро са направили?
Какво са дали на България?
Какво могат да ѝ дадат?
И въобще какво могат?
А нас, бедните нещастници, какво ни очаква с тези хора във властта?
Аз знам какво – нищо хубаво, братя, катастрофа.
БОГ ДА ПАЗИ БЪЛГАРИЯ!
акад Петър Иванов https://svobodnoslovo.eu/
Социалният психолог акад. д-р Петър Иванов е роден и живее в Русе. Той е един от основателите и пръв ръководител на катедра “Психология” във ВТУ “Св. Кирил и Методий” и във Варненския свободен университет. Директор е на Демографския институт към БАНИ. Автор е на много книги и учебници, научни статии, издадени у нас и в чужбина. Ръководител на около 30 национални изследвания и проекти.
Потърсихме акад. Иванов за коментар за демографската криза в България, след като от Националния статистически институт обявиха, че сме се стопили с близо 840 000 души за последните 10 години. Ето какво сподели той пред Dir.bg.
– Академик Иванов, Националния статистически институт (НСИ) скоро извади страскащи резултати за демографска ситуация в България. Намалели сме с 840 000 човека за последните 10 години и вече населението на страната е около 6,52 милиона. Нещо изненадва ли ви?
– Това го предсказах още през 1999 г. по данните за динамиката на населението. Изненада ме много по-зловещото развитие на демографската катастрофа и нейната скорост. Не ме изненадва отношението на НСИ и на властта, което сякаш не вижда нищо в областта на демографията и скрива истината.
– По данни на НСИ, през 1992 г. в България са живеели 8 487 317 души, през 2001 г. – 7 932 984, а през 2011 г. – 7 364 570. Към 31 декември 2019 г. населението на България е 6 951 482 души? Преброяването през септември 2021 година отчита 6 520 314 човека. През 2030 година колко ще сме?
– Да, според сайта на НСИ населението на България към 31.12.2019 г. е 6 916 548 души. Според Преброяване 2021 г. към м. септември 2021 г. населението ни е 6 520 314. Но към 31.12.2021 г., ако отчетем 1/3 от обичайното годишно намаляване, без Ковид пандемията, от 110 000 души, тъй като остават 4 месеца до 31.12.2021 г. – значи 33 000 души – и прибавим към намаляването още и 1/3 от 30 000-те официално обявени починали от Ковид пандемията, стават 43 000 души, то числото на преброените от НСИ българи към 31.12.2021 г. би трябвало да е с тези 43 000 души по-малко, т.е. към 31.12.2021 г. населението ни е около 6 477 000 души.
И какво излиза – с близо 440 000 по-малко за година, според официални неоспорими публикувани данни на НСИ за 2019-а. Нали разбирате, че тук има нещо нередно. Ще видим как ще го обяснят от НСИ. Никога България не е намалявала с над 400 000 човека за близо година! Иначе България намалява средно с между 80 000 и 100 000 човека на година. Умират около 110 000, раждат се около 50-60 000 и още около 40-50 000 емигрират.
Но да си довърша мисълта с нещо много лошо, което казвам винаги – изчезваме като етнически българи и след години ще сме екзотично малцинство за сметка на други братски етноси. Така че към 2030 година България може да се доближи до население от около 5,7 милиона.
– В същото време България има рекордни нива на детска смъртност. В рамките на ЕС, според Евростат, с по-лоши показатели са само Малта и Румъния. Коефициентът на България (2019 г.) по детска смъртност е 5,8 промила. Това ще рече, че на 1000 родени деца средно 5,8 умират. Средният за ЕС показател е 3,4 смъртни случая на 1000 живородени деца. Все пак данните показват трайна тенденция за намаляване на детската смъртност. За сравнение: през 2000 г. детската смъртност е била 13,3 промила, а през 2010 г. – 9,4 промила…
– Е, какво искате да кажете? Че нещата са розови ли? Първо, тези данни не ми се струват верни. В сайта на ЦРУ промилът не е 5,8, а е 8,4. Разликата е горе-долу по коефициент 1,6, който аз обичам да прилагам като застраховка на данните, по принцип говоря. В световната ранглиста на детската смъртност ние сме на 153-то място, от 227 държави, а до нас с по-малка смъртност са Наури, Кюрасо и Каймановите острови. В Европейския съюз сме с най-голямата детска смъртност. Каква трайна тенденция, какви пет лева!
– Първи сме и по смъртност от коронавирус в ЕС, а принципно водим класацията по смърт от сърдечно-съдови заболявания?
– Какво искате да кажа сега? Нещо хубаво ли виждате в това. Ами, шампиони, първи сме, с много пред вторите. Това е трагедия, ако си говорим сериозно. Ние сме на първо място в света по смъртност, по бедност, по неграмотност, по болести, по корупция, по крадене, по измами, по несвобода на словото, по обществено отчаяние, по брой полицаи на човек от населението, по брой депутати на човек от населението, по брой държавни чиновници на човек от населението, по брой дърти “учени”- комунисти в БАН на човек от населението, по брой луксозни автомобили на човек от населението, по брой неграмотни, некадърни и глупави министри на човек от населението, по брой източени язовири на човек от населението, по брой тъпи и алчни олигарси на човек от населението, по брой безплатни къщи за гости на човек от населението, по най-скъпи магистрали, по най-много цигани на човек от населението, по най-голям брой джамии на човек от населението, по брой глупаци на човек от населението, по брой комунисти на човек от населението, по брой агенти на ДС на човек от населението, първи в света по емигриране, по поквареност, първи сме в света по малодушие и простотия…
– Има няколко т.нар. демографски депресивни региона, за които е характерна висока смъртност. В Северозападна България това са областите Видин, Монтана и Ловеч. Същото важи и за Плевен. В тежко положение са Перник и Кюстендил, Смолянска област и южните части на района на Странджа-Сакар. Там освен ниската раждаемост има и висока смъртност?
– В цяла България е така, не е само там.
– Нараства ли броят на обезлюдените райони?
– Нараства. Не ми се говори по тази тема.
– Най-значимата демографска тенденция в развитието на населението е процесът на застаряване. Средната възраст на населението в България е сред най-високите не само в Европейския съюз, но и в света. Средната възраст на населението нараства устойчиво, като от 40.4 години през 2001 г. достига 41,2 години през 2005 г., през 2013 г. е 43,0 години, а в края на 2014 г. е вече 43,2 години?
– Това е ваше утвърждение, с което се съгласявам напълно. Ще го допълня с един конкретен пример. Според прогнозите на НСИ населението, например, на Смолянския край само след няколко десетилетия ще намалее драстично от 120 000 на… 17 000. Възрастовият коефициент, т.е. отношението на възрастните към хората в трудоспособна възраст (16-65 г.) ще се промени от 50% на 200% (при жените, например). Излиза, че във всички селища на Смолянския регион ще живеят по-малко от 17 000 души като 10-12 000 от тях ще са старци. Така ще е горе-долу в цялата страна. Всеки може да си представи какво ще стане, след като и тези възрастни хора си отидат от света.
– Как се движи тенденцията във възпроизводството на трудоспособното население. Съотношението между броя на влизащите в трудоспособна възраст (15 – 19 години) и броя на излизащите от трудоспособна възраст (60 – 64 години)?
– Вече отговорих с примера за Смолян.
– Всички управляващи пишат програми за забавяне темповете на намаляване на броя на населението с тенденция за стабилизирането му в дългосрочен план и осигуряване на високо качество на човешкия капитал, включващ хората с тяхното здравословно състояние, образованост, квалификация, способности и умения? Много и хубави думи, но май остават без покритие?
– Програмите ги пишат срещу много пари така нар. “учени” от БАН. Преди време, след една година работа по правителствена задача за усъвършенстване на Националната демографска стратегия, два института на БАН със стотици учени на щатни длъжности представиха доклад, в който съвсем сериозно говорят за нулев естествен прираст на населението на България, т.е. за изравняване на новородените и на умрелите през годината. Те подчертават, че това щяло да стане… с увеличаване на раждаемостта и с намаляване на смъртността, нещо, което могат да съобразят и третокласници, без да получават милиони левове от държавния бюджет за издръжка, изследвания и анализи. От БАН не казват как точно ще стане това хубаво нещо на практика. Академиците предлагат да внесем отвън, включително от Близкия Изток и от Африка, около 380 000 души, с тях сме щели да си решим демографския проблем. От 30 години “учените” от БАН пишат демографски стратегии, вземат милиони левове за тях от властта, пък България заради тези стратегии се качи на първото място в света по намаляване и изчезване на населението. Може би ако ги нямаше тези стратегии, щяхме да сме демографски по-добре?
– Какво може и трябва да се направи в сферата на демографската политика, за да обърнем тренда?
– Според мен вече нищо. Държавата трябва да постави този въпрос като №1, като основен приоритет. Но не вярвам, че ще го направи. По темата само ще се говори, както е било и до момента.
– Какви тенденции наблюдавате в Европа?
– Не се интересувам от други страни освен България.