/Поглед.инфо/ „Заради войната, в евроазийския континент и в световната конструкция настъпва разлом. Той се задълбочава всеки ден. Прекъсват се търговски, икономически, медицински, културни и пр. връзки. Засега говорим за ЕС и САЩ от една страна и Русия от друга. Но този разлом пълзи и започва да обхваща и други части от света.”
“Когато този разлом е в ход, Европа ще изпадне в много дълбока криза, защото тя няма откъде да получи всичко онова, благодарение на което е развила своята индустриална мощ и благодарение на което е толкова напреднала технологично. Няма метали, гориво, енергия. До какво ще доведе това? Едни страни, като Китай, Индия, Пакистан, Близкия Изток, Бразилия, вероятно и Аржентина, ще получават много по-евтини компоненти, определящи цената на стоката, която произвеждат, отколкото Западна Европа. Те ще доминират на световния пазар, защото енергията за тях ще е над два пъти по-евтина, суровините и материалите, които ще получават, ще са по-редовни, регламентирани и на по-добра цена. Техният произведен продукт ще е много по-евтин от произведения в Западна Европа. Тя ще е неконкурентна на световния пазар и това ще доведе до тежки социални различия.“
Това каза в предаване на Поглед ТВ, пред Валентин Кардамски, журналистът и политически анализатор Васил Василев.
Той изрази предположение – аналогия, на база историческа фактология, че в момента светът се намира в период, идентичен на този от 1936 г. по време на Испанската гражданска война, след която се сблъскаха войските в Световна война.
Попитан дали ако войната приключи скоро ще се стигне до сближаване на Изтока и Запада, Василев заяви, че това е вече невъзможно на фона на натрупаната ненавист и омраза между двете страни. „Дори и бизнесът да иска това да се случи бързо, ще минат години, докато се възстанови положението отпреди избухването на войната в Украйна.“
„Съдбата на Украйна е почти предрешена. Русия взе една част. Не е далеч денят, в който и Полша ще вземе друга част – Галиция. Това ще доведе до реваншистки призиви от Германия, защото Полша взе преди Силезия, Померания и Данциг /Гданск/, в замяна на това, че отстъпи Галиция – част от територията си на Украйна.
Преди дни полският външен министър изпрати на Германия искане за 1,03 трилиона евро репарации. С това Полша прави изпреварващ ход, за да контрира искането на Германия за връщането на Силезия, Померания и Данциг. Във всичко това има поглед напред в защита на националния интерес.“