-
Инж. Ганева, не е ли опасно за едно управление кметът и заместник-кметът да са от една партия, председателят на Общинския съвет да е по политическо споразумение на този пост, мнозинството да е в угода на кмета. Така ще минават всички ваши предложения, макар и понякога да не са в полза на общината.
-
Нека в това интервю да се опираме на фактите! Като кмет аз съм положила клетва и всички решения, които предлагам, са с ясното съзнание, че са в полза на гражданите на община Хисаря. Дали са били правилни или не, само времето ще покаже. Колкото до заместник-кмета – това не е избираема позиция, нито пък е прецедент кметът и заместник-кметът да са от една и съща политическа сила. За да можем да постигнем видими резултати от работата си и реално да подобрим живота на хората в общината, кметът и председателят на Общинския съвет трябва да работят заедно в екип, независимо от своята политическа ориентация. По време на предишния си мандат работих с председател от опозицията и твърдя, че работихме добре. Вярвам, че и сега ще бъде така.
-
Три месеца сте кмет. Кога сте се вслушали в опозицията и сте се съобразили с техните аргументи?
-
В качеството си на кмет винаги се вслушвам в разумните предложения, независимо от кого са дадени. Смятам да продължа да го правя и занапред.
-
Не знам дали четете „Тракийски свят”, но написах цяла статия за надлеза. В предизборните си речи говорихте, че ще строите мост от Медицинския общински център до читалище „Иван Вазов” в Хисаря и изведнъж насочихте вниманието си към държавен обект. Прекарахте в Общинския съвет и предложението си общината да купи малко повече от два декара лозе от фирма „Аржил” и да го подари на Агенция „Пътна инфраструктура”. Къде е тук уловката? Нещо ви обещаха от Министерството на регионалното развитие и благоустройство за общината ли?
-
Нека първо да уточним, че говорим за два отделни проекта. В момента работим и по двата. Държавният обект, както вие се изразявате, е във фокуса на внимание още от предишния ми кметски мандат, защото съм на мнение, че този обект трябва да бъде завършен. През 2015 година след много срещи и разговори в Агенция пътна инфраструктура, бях успяла да издействам средства за реконструкция на надлеза, които бяха заложени в програмата за 2016 г. През месец февруари 2016 година община Хисаря е уведомена, че са осигурени средства, но трябва да се „изчисти“ собствеността в обхвата на надлеза. Тогава процедурата не е доведена до край и средствата са пренасочени, т.е. безвъзвратно загубени за общината. Сега заедно с областния управител г-жа Дани Каназирева и Областно пътно управление – Пловдив отново се опитваме да осигурим средства за довършване на надлеза и за ремонт на пътя Дуванлий – Черничево, който е пропаднал и е опасен за движение.
-
И отново – нека да представим фактите коректно: внесох докладна, с която поисках от Общинския съвет да вземе решение да купим въпросния имот от „Аржил“, като в същото време в Програмата за управление на общинската собственост е включен общински имот, който да продадем на „Аржил“, и да подарим неговия, за да „изчистим“ собствеността върху надлеза, тъй като този имот попада в сервитута на съоръжението. За мен като кмет е важно да доведем до край този така дълго отлаган проект, който, вие знаете, ще бъде от полза за жителите на цялата община.
-
Преди две години излезе решение на Върховния административен съд, с което беше отменено решението на заместник-министъра на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, който не разреши на „Би къмпъни” да строи в Археологическия резерват. В резултат на решението на ВАС министърът със заповед от 14 септември 2017 година допуска изработването на ПУП – план за регулация и застрояване на кв. 104 с отреждане на нежилищни обслужващи обекти, заведение за обществено хранене и басейн по плана на Археологическия резерват. Знаете, че „Би къмпъни” е свързана с имената на двама общински съветници – инж. Бойко Гавраилов и инж. Атанас Куковски. Смятате ли да внесете докладна в Общинския съвет и да им осигурите условия за строеж?
-
Общински съветници или не, споменатите от вас господа са граждани и инвеститори и се ползват със същите права, както всички останали граждани. Ако имат внесено искане за ПУП, нямам основние да ги спра, още повече, при влязло в сила решение на ВАС. За администрацията решенията на съда са задължителни.
-
Казват, че сте напориста жена и става това, което вие кажете. Това е добро качество, но винаги ли действията ви са в полза на общината? Още на първата сесия беше приета стратегия за възобновяемите източници, в която се дава възможност и за биоцентрали. Няма да напомням историята с биоцентралата в Черничево, която не се построи, но все още се водят дела за къщата на сестрата на Коста Стаменов. След това не се съгласихте с предложоението на съветниците от опозицията за цената на пътищата, които минават през земеделските земи. Всички знаем кой е най- големият фермер в тази община. Не поискахте да бъде увелечен туристическия данък, така, както е в съседните курорти и пак всички знаят кои притежават хотели. 27 маломерни имоти в Старосел отидоха в ръцете на кооперация „Агрокомерс 98”. Мина и решението фирмата на дъщерята на Данчо Кощилеков и „Агрокомерс” 98” да плащат една пета такса смет от таксата на населеното място, в което са предприятията им. Закрихте „Банчето” в Миромир. Мислите ли как всичко това се отразява на мнението на хората?
-
Във въпроса си коментирате няколко теми едновременно, аз бих искала да разясня фактите по всяка от тях:
-
Стратегията за възобновяеми източници е изготвена още от предишното ръководство на общината. Такава стратегия трябва да има всяка община и тя трябва да бъде съобразена със Закона за възобновяемите източници, а в него са включени и биоцентрали. Биоцентралата в село Черничево няма нищо общо с делата, които се водят за къщата на Коста Стаменов, нека не навлизаме в частни случаи, да се придържаме към темите, които са важни за всички жители на общината.
Що се отнася до цената на пътищата, твърдението ви не отговаря на истината. Едно пояснение – цената на пътищата не се определя от кмета. Кметът внася докладна по темата в законово указания срок, след което има думата Общинският съвет. В случая няма взето решение на Общинския съвет за определяне на цените на пътищата, минаващи през земеделските земи. Затова директорът на Областна дирекция „Земеделие“ издава заповед и определя цените на база среднорентно плащане.
Не отговаря на истината и твърдението, че не съм поискала увеличение на туристическия данък. По тази тема също има внесена докладна до Общинския съвет и се очаква да бъде взето решение. За повече яснота ще цитирам цифрите от моето предложение: за обекти с една звезда – 0,60 лв.; за обекти с две звезди – 0, 70 лв. и за три и четири звезди – 0, 80 лв. на човек за реализирана нощувка.
Маломерните имоти не са само в Старосел, но и във всички останали землища. Те се дават на ползвателите на масивите по споразумението, което са подписали в Общинска служба „Земеделие”- Хисаря. Всеки, който участва в споразумение, получава и маломерните имоти, намиращи се в масивите му за ползване за конкретната стопанска година.
Решението фирмите, които са въвели сгради в експлоатация след 2013 г. да плащат данък 1/5 от изчисления с промила за населеното място, е взето в полза на всички инвеститори в общината. Освен посочените от вас, тук влизат и винарните в Старосел, Акватерми в Красново, цеха за сушене на плодове в Кръстевич, в момента се строят и две нови розоварни. Решението датира още от януари 2019 г., а сега беше отразено в Наредбата. Защо Общинският съвет е гласувал това решение? Преди 2013 г. промишлените предприятия плащаха данък на базата на данъчна оценка на имотите. След 2013 г. законът е променен и всички вече плащат данъците си на основата на балансова стойност. За новоизградените предприятия тази стойност е много висока. В същото време данъчната оценка на имотите в населените места е ниска и промилите за такса смет са високи, което води до високи такси за предприятията. Целта е да не съсредоточаваме бизнеса само в града, а да му се даде възможност да работи успешно в цялата община. Давам ви пример с фирмата, която цитирате в Старо Железаре: при промил 8,9 за Старо Железаре, таксата смет, която предприятието трябва да плати, е 23206 лв. При изчисления на база 1/5 от сумата, изчислена с промила, ще плащат 4650 лв. Това е при положение, че предприятието се намира в Старо Железаре. Ако предприятието е построено в Хисаря, на базата на промила за такса смет в града, сумата, която ще плаща, е 6000 лв.
Казвате закрихте „Банчето“ с обвинителен тон. Аз питам дали данъкоплатците в Хисаря са съгласни този обект да продължава да работи при положение, че за 5 години има 2000 лв. приходи и 100000 лв. разходи? По разчет там имаме посещение средно по 1 човек на ден. Нека си отговорим на въпроса оправдани ли са тези разходи и дали не бихме могли да инвестираме средствата в обекти, които ще носят полза на повече хора.
-
Последното разрешително за минерална вода е за мощната пловдивска транспортна фирма „ПИМК” за санаторума в Красновски бани. Разговорите ми с тази фирма показва, че хората искат по – скоро да приключат обекта. Помага ли им общината в това отношение с утвръждаване на всички необходими документи за ремонт и реконструкция?
-
Фирмата в Красново, която е купила санаториума „Страхил“, няма подадени документи в община Хисаря, но ако това се случи в бъдеще, разбира се, общината ще окаже необходимото съдействие.
-
Вашите намерения , инж. Ганева, след провалената концесия на Красновски бани, където всичко е потънало в ръжда и саморасли храсти на близо 90 дка парк?
-
Решението за това какво ще се случи с банята в Красново и с останалите там сгради от бившата концесия, ще вземе Общинския съвет на Хисаря. Колкото до парка, ще се опитаме със собствени сили да го почистим и да го направим по – привлекателен.
-
Предстои приемането на нова структура на предприятието “Чистота, озеленяване, строителство и ремонт”. Към него минава и градският минерален плаж. Какво ще става с този плаж, който от години не работи, провеждат се конкурси, стига се до съд заради неправилни процедури…Имате ли нови инвеститори?
-
Каква ще бъде формата на стопанисване на градския плаж е също решение на Общински съвет- Хисаря. Моето предложение е да бъде прехвърлен към общинския сектор „Чистота, озеленяване, строителство и ремонт“, за да бъде осигурена охрана и да се спре разграбването. Смятаме да търсим активно подходяща програма за финансиране, по която да кандидатстваме за възстановяването му.
-
Вие имате положително отношение към културно- историческото наследство. Ще се срещнете ли с проф. д-р Иван Христов, за да се разберете за проваления през миналия мандат проект за археологически разкопки в района на Старосел?
-
Разрешенията за разкопки се издават от Министерство на културата и е изцяло в техните компетенции да преценят кога и на кого да издадат такова разрешение. Моето лично мнение е, че трябва да се разкопава, само когато има осигурени средства за консервация и реставрация на новооткритите обекти.
-
Накрая бих искала да ми обясните онази част от таблицата за дълга, в която пише, че след плащането на главница, лихва, такси и комисионна за ангажимент и управление, в края на 2020 година дългът ще бъде 2 519 514, 55 лв.
-
В случая вие говорите за кредитите, които общината ползва за изпълнението на различни проекти. Те имат различни срокове за изплащане напред във времето. Цифрата, която вие цитирате, е на главницата по всички кредити, която ще остане в края на 2020 година, след като през годината редовно сме погасявали дължимите суми по всички проекти.
ТРАКИЙСКИ СВЯТ