Как ще се развие водната криза в Перник и напрежението, която тя предизвиква по върховете на властта? Какви са шансовете на вота на недоверие, който БСП ще внесе в парламента? Дали оставката и обвинението към Нено Димов ще успокои стохилядния град, оставен без вода?
По тези въпроси дискутираха в студиото на БНТ социалният антрополог Харалан Александров и социологът Кольо Колев.
„Криза с такъв магнитут няма как да спре просто така. Тя има разтърсващ ефект не само политически, но се врязва във всекидневнието, в нормалния ход на живота. Много важно е да разберем как е възможно да се случи такова нещо“, коментира Харалан Александров в ефира на националната медия и добави: „Криза от такъв мащаб има управленски измерения. Очевидно е, че става дума за управленска криза.“
Социалният антрополог очерта три видими стратегии – на опозицията, която генерализира проблема и обобщава: „Ето, така управляват те“. Втората е на управлението, което се опитва да потуши кризата и хвърля огромен ресурс за това. „Надявам се, че тази стратегия ще бъде успешна“, заяви Александров.
Третият момент е да се търси кой е виновен. „Слава Богу, има специализирана институция и се надявам политиците да спрат да обвиняват и да оставят тази работа на хората, които се занимават с това“, коментира той и обобщи: „Това е сюжетът и няма как водната криза да не продължи да тревожи хората. Това е устойчив проблем, който се е натрупвал във времето. Докарахме се дотам да зависим от климата.“
„Не е достатъчно да има реактивност, нужно е да има проактивност“, каза Александров и като социален антрополог обобщи, че администрацията и обществото страдаме от избирателна слепота към живота. Не виждаме реалността пред себе си, избираме да се тревожим за нереални неща. По думите му това е безотговорно отношение. „Не може да се живее така в сложен свят. Имаме криза от втори ред – криза на модела на кризисно функциониране.“
„Характеристика на слабо развита общност е да разчита на природата“, заяви още той.
Според социолога Кольо Колев прокуратурата ще потърси наказателна отговорност, но има и политическа. „Без всякакво съмнение безумието, което се случва с изчезването на цял язовир в Перник, говори за качеството на администрацията.
„Кметицата си назначила кумеца за шеф на ВиК, той източил язовира, областният управител не знае, министерството не знае и т.н.“, очерта абсурдите той и категорично заяви: „Знаело се е за проблема и годината не е била суха“.
Той припомни, че три месеца преди началото на кризата регионалният министър Петя Аврамова обяви в парламента, че в язовира има 10 млн. куб. м вода. „А се оказва, че са три пъти по-малко. Трябва и наказателна, и политическа отговорност“, заяви Колев.
„Госпожа Петя Аврамова би трябвало да се подготвя. С Нено Димов Борисов прави ясна заявка, че е готов да хвърля всичко и всички в огъня, само и само да удържи положението. Това е като балонът, от който трябва да хвърляш нещо, за да продължи да лети“, коментира социологът.
За предстоящия вот на недоверие в Народното събрание Кольо Колев смята, че „обикновено вотът на недоверие консолидира управляващите. Той ще служи по-скоро за политически отдушник, да се свали напрежението.“
По повод поведението на коалиционните партньори от Обединените патриоти и репликата на Красимир Каракачанов, че арестът на Нено Димов е „показно убийство“, Колев коментира: „По-скоро е ритуално жертвоприношение“. Прогнозата: „Каракачанов едва ли ще стигне дотам да торпилира управлението. Ще ръмжи, но няма да го торпилира.“
На въпрос дали ще има трусове и ще се успокоят ли хората в засегнатия град Колев отговори: „Трусовете вече са налице. Водната криза се съчетава и с други кризи – африканската чума, проблемът с боклуците. Ако в рамките на месец-два не дойде водата, ще стане страшно. Въпросът с напрежението не е отшумял. Освен виновни, хората ще искат и вода.“
Според Харалан Александров перничани се държат „като зрели хора, които са готови да подкрепят работещата част от администрацията. Не се държат като гневна тълпа.“
„Засега“, добави Колев.
http://epicenter.bg/ https://svobodnoslovo.eu