„Познаваш ли някой евреин? Не? Ами наеми си един!” – с този провокативен призив Еврейският медиен форум стартира проект, чиято цел е да подпомогне опознаването между евреи и неевреи.
Около 50 мъже и жени евреи участват в проекта „Наеми си евреин”. Те обикалят училищата или организират семинари на различни места. Целта: установяване на контакт, преодоляване на предразсъдъци.
Клишето за алчния евреин
Представата за богатия евреин има предимно негативни оттенъци. Може би още от времето, когато Шекспир създава образа на жестокия евреин-лихвар Шейлок. Днес, четири столетия по-късно, предразсъдъците още са живи. Защо? (21.06.2013)
Германската неприязън към евреите
Маша Шмерлинг и Монти Авиел Зеев са двама от участниците в проекта, които могат да бъдат „наети”. Не ги ли смущава името на проекта?
“Предизвикателно е, разбира се, но това е съзнателно търсен ефект”, казва Маша. А Монти добавя, че много хора не се осмеляват дори да изговорят думата „евреин”.
Също като много други евреи от германски произход, родената в Москва Маша е пристигнала в Германия през 90-те години на миналия век от тогавашния СССР – по силата на споразумение между двете държави. Тези бежанци междувременно представляват 80% от живеещите в Германия близо 200 хиляди евреи.
Антисемитизмът се разраства
Колко е важно общуването показват и публикуваните през март данни на Центъра за изследване на антисемитизма в Берлин. През 2015 година инцидентите с антисемитска насоченост са се увеличили с 34% в сравнение с предходната година. Медиите информираха за един 21-годишен младеж, който бил пребит на улицата, само защото носел еврейска кипа.
Маша Шмерлинг и Монти Зеев в час
Монти пък разказва как в някои квартали на Берлин не се осмелява да носи своята кипа. Наскоро той бил притесняван от групичка младежи, които го заобиколили и скандирали: „Палестина, Палестина!”
Постепенно участниците в семинара, ръководен от Маша и Монти, започват да се отпускат. На въпроса „С какво асоциирате евреите?”, един ученик малко колебливо казва, че имали добро образование, а друг го допълва, че евреите имали също и много пари. С което предизвиква смутен смях. „Това е мит, който, за съжаление, не отговаря на истината”, казва Маша и добавя: “Нямаше да е зле да имаше кой да ни подари малко пари, но подобни неща се случват само в приказките”.
Да си говорим едни с други, а не едни за други
Това, значи, е кипа – на учениците им е позволено да питат за всичко
17-годишният Джъстин е един от учениците, които за първи път взимат участие в подобен семинар с представители на еврейската общност в Берлин.
„За мен е важно да науча как живеят хората от другите религии, а не само тези, които са християни като мен”, казва младежът. Неговият съученик Мохамед признава, че много от нещата, които досега е знаел за евреите, са оказали неверни. Той се радва, че е научил много нови неща за еврейската култура и ежедневие.
Маша и Монти пък са щастливи, че са успели да оборят поне някои стари предразсъдъци.
„Когато хората разговарят помежду си, може да се намери решение на всеки проблем. Не бива да говорим едни за други, а едни с други”, казва Маша.
-
Дата 26.12.2016
-
Автор Кейт Брейди http://www.dw.com/bg