Българската “Приста ойл” открива завод в Узбекистан!

Автор: Няма коментари Сподели:

Българският производител моторни масла “Приста ойл” ще открие новия си завод преработка на отработени масла в Узбекистан.

Проектът е дело на смесеното дружество „Уз – Приста Рисайклинг“, създадено с постановление на Президента на Република Узбекистан. В него влизат българската компания „Приста Рисайклинг“ с 51 %  и „Узнефтепродукт“, дъщерна компания на “Узбекнефтегаз”, с 49 %. Основни акционери и инвеститори в новото българско дружество „Приста Рисайклинг“ АД са братя Бобокови и семейство Манджукови.

Общата инвестиция е в размер на около 19 милиона щатски долара и предвижда разкриването на пряко заети 50 нови работни места и още 150 в свързани дейности. Ръководител на успешно завършилото строителство и пуск на завода в Узбекистан е Ивайло Манджуков.

Капацитетът на рециклиращия завод е предназначен за преработка на 40,000 тона отработени масла на годишна база, от които до 30,000 тона свежи базови масла, до 6,000 тона дизелово гориво и до 4,000 тона асфалтова фракция.

Предвидено е до 60 % от свежите базови масла да бъдат реализирани като износ за суровинно обезпечаване нуждите на Приста Ойл в Централна Азия и Украйна, а другата част да бъдат усвоени в производствената програма на „Уз – Приста“. За реализацията на дизеловото гориво и асфалтовата фракция съществува пазар на вътрешно потребление.

Българското дружество „Приста Рисайклинг“ е технологичният партньор и носител на ексклузивните права на защитената пред Американското Патентно Ведомство технология за изграждане на инсталация за регенериране на отработени масла без аналог, която се изгражда за пръв път в Централна Азия и страните от СНГ.

Дружество участва не само като инвеститор, но също и като съизпълнител, осъществявайки цялостно инженеринговата дейност  по проекта.

Пускането в експлоатация на новия високотехнологичен завод за преработка на отработени масла „Уз-Приста Рисайклинг“ осигурява намаляване и елиминиране на замърсяването с опасни отпадъци на околната среда, а също ще спомогне намаляването на нерегламентираното депониране на отработени масла в околната среда, обезпечавайки едновременно с това свежа суровина за производство на готови масла, след регенериране на отработените масла, в средноазиатската република.

Инвестицията е своеобразен старт на прилагането на нов подход към събирането, транспортирането и съхраняването на отработените масла, с пряко положително  влияние върху околната среда. Към днешна дата в Узбекистан няма наложен единен подход по посока на екологията, затова и българският принос е от изключително значение.

https://money.bg

Предишна статия

Стив Джобс./на руски език/ 3

Следваща статия

Дантелени булки (СНИМКИ)!

Други интересни