България пое близо 2 милиарда евро нов външен дълг от международните пазари, съобщиха от финансовото министерство.
Новият дълг е разпределен в два вида книжа. Стойността на продадените 7-годишни облигации е 1,144 млрд. евро, а емисията се допълва от транш от 12-годишни облигации на обща стойност 850 млн. евро.
Транзакцията е най-мащабната сделка в евро за региона на Централна и Източна Европа, Близкия изток и Африка за тази година до момента и първата емисия на държавен дълг в евро от обявяването на новия пакет от стимулиращи мерки на Европейската централна банка от миналата седмица, припомня БНР.
Състоянието на пазарите и възможността за евтин дълг провокира финансовото министерство да избере именно този момент за излизане на външните пазари.
Защо България взема нов заем от €2 милиарда? Отговорът на Владислав Горанов
При 7-годишните облигации България регистрира най-ниския лихвен купон, постиган от държавата на международните капиталови пазари.
След тази транзакция броят на емитираните български облигации на международните капиталови пазари достигна седем, в резултат на което беше допълнена евровата бенчмаркова крива на държавата.
Новият дълг ще бъде използван за рефинансиране на стари задължения, покриване на дефицита и евентуално – за ликвиден буфер след оценката на качеството на активите в банковата система. Ако не се наложи държавата да осигурява ликвидна подкрепа, част от новия дълг ще бъде използвана за плащането на голям падеж през януари догодина.
https://money.bg