Вчера от НАСА обявиха откритие на телескопа Kepler, което може да се окаже важно за учените и за всички нас.
През телескопа е открита екзопланета, която е с много близки показатели до тези на нашата планета Земя.
Ето какво още учените очакват или вече са узнали за Kepler-452b:
– Планетата е 1.6 пъти по-голяма от Земята.
– Предишни анализи на подобни открития подсказват, че има голяма вероятност планети с подобни размери да са каменисти като Земята.
– Kepler-452b обикаля звездата Kepler-452 в съзвездието “Лебед” в Млечния път.
– Една година на планетата е с продължителност 385 дни.
– Има вероятност планетата да разполага с атмосфера, много облаци и активни вулкани.
– Тъй като Звездата й е по-голяма и по-ярка, а разстоянието й до планетата е само с 5% по-голямо от това между Земята и Слънцето, Kepler-452b вероятно е по-топла.
Ако планетата наистина е камениста, то тя може да навлиза в парникова фаза, тъй като звездата й застарява и увеличава енергията си. Това означава, че може да започне да губи водните си запаси заради изпарянето им. Учените очакват същото да се случи и със Земята, но едва след поне 1 млрд. години.
Докато всичко това обаче се потвърди, че трябва да мине още доста време. До тогава Kepler-452b ще стои редом с останалите 11 досегашни подобни открития, макар и да има най-големи шансове да оправдае очакванията.
Междувременно астрономите продължават да изучават съзвездията чрез Kepler. Само от последния работен цикъл са намери 500 потенциални планети, като Kepler-452b е първата, която е потвърдена като такава. В крайна сметка, шансовете изглежда наистина остават безкрайни.