Кой ми обработва земята ?

Автор: Няма коментари Сподели:

Собствеността върху земята освен право, което е гарантирано от закона, е и отговорност, особено когато става въпрос за земеделската земя. Земеделската земя е най-ценното ни материално благо. Конституцията на Република България я определя като национално богатство и в тази връзка всеки един има морален дълг да се отнася с правото си на собственост отговорно и ако не може да се грижи сам за земята, да направи така, че за нея да полага грижа този, който има желанието и възможността да го направи.

По предварителни данни на Министерството на земеделието и храните през 2013 г. използваната земеделска площ в България e около 33 млн. декара, а необработваните и годни за стопанисване земи са над 4,3 млн. дка. Наличието на толкова голяма неизползвана земеделска площ се дължи преди всички на незаинтересованост от страна на някои собственици. 

Друг основен проблем е разпокъсаността. Средният размер на имотите, представляващи обработваема земеделска земя у нас е 5,5 дка, което е в пъти по-малко спрямо средния размер на земеделските парцели в Европейския съюз.
Вие сте собственик на земя, но нито я обработвате, нито сте я отдали под аренда. Естествено, възниква въпросът кой стопанисва имота ви и имате ли право да претендирате за някакви плащания по него? 

Собствениците на земеделска земя, които не са отдали земята си за ползване с договор за наем/аренда на арендатор, имат задължението всяка година до 31 юли да подават в Общинската служба по земеделие (ОСЗ) – бившата Поземлена комисия, Декларация по чл. 69 от Правилника за Прилагане на от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ). В този документ се посочват формата на стопанисване и начинът на трайно ползване на земите. 

Декларацията важи за следващата стопанска година. Ако собственикът на земеделската земя не е подал такъв документ, е твърде вероятно земята му да е включена в т. нар. масиви за ползване (по чл. 37 в от ЗСПЗЗ) като „бяло петно”, които впоследствие по специална уредена в закона процедура се предоставят за ползване на желаещи да я обработват арендатори. Това право на ползване е временно за периода на съответната стопанска година. 

Въз основа на него арендаторите, които обработват „белите петна”, могат да получават европейски субсидии. Немалка част от „белите петна”, които не са включени в масиви за ползване по законоустановения ред, обаче остават пустеещи.
Така че първото нещо, което трябва да направите, за да разберете дали и кой ви обработва земята, е да отидете до ОСЗ по местонахождение на нивите. Тези структури са разположени в съответния град със статут на общински център. 

Така например, ако знаете, че имате наследствен имот в землището в село Красново, община Хисаря, трябва да посетите ОСЗ в град Хисаря. Второто важно нещо е да проверите в ОСЗ дали е имало сключено валидно Споразумение по реда на чл. 37В от ЗСПЗЗ и разпределени ли са „белите петна” и съответно вашата земя попада ли сред тях.
Ако сте стигнали до ситуация, в която се оказва, че някой обработва земята ви без да има подписан договор за наем/аренда, вероятно се питате какво се случва с рентата, която следва да получите. Арендаторът трябва да превежда сумите по разпределените му „бели петна” по специална банкова сметка към общината. От нея собственикът може да получи рентата под формата на парични средства. Размерът се определя на база средното годишно рентно плащане за землището, което е указано в Заповед на Директора на Областна дирекция Земеделие. 

В срок от 3 години, собственикът, чиято земеделска земя е отдадена за ползване като „бяло петно” на арендатор, може да заяви пред общината да му се изплати полагаемата му се рента. Заедно със заявлението за плащане се изисква представянето и на други документи (документ за собственост, скица, удостоверение за наследници), в зависимост от вътрешните правила на съответната община. След третата година, ако съответната рента не е потърсена, остава в бюджета на общината.
Често обаче ходенето по институции изисква време и усилия. За да получите професионален съвет как да управлявате земеделските си активи и как да съберете необходимите документи и информация, може да се обърнете към компании с опит в бранша и висока компетентност. 

„Агрион“ има 21 офиса в цялата страна и ще бъде до вас на всеки етап от взимането на решение как да стопанисвате земеделската си земя, така че тя да ви донесе максимален финансов ефект, като в същото време земята се използва по предназначение.

                                                                                                          Източник : nbp.bg

Предишна статия

Inferno /на руски език/

Следваща статия

С г-н Цацаров животът е хубав и весел!

Други интересни